Kultūra

2021.02.24 19:12

Muziejai nusivylė – jų klausimo Vyriausybė net nesvarstė: vieni didins bilietų kainas, kiti keis darbo laiką

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.24 19:12

Ilgai laukę galimybės atnaujinti veiklą muziejai, bibliotekų skaityklos ir galerijos liko nusivylę – Vyriausybė net nesvarstė kultūros įstaigų atvėrimo klausimo. Muziejai teigia esantys priversti galvoti apie didesnes bilietų kainas ar pakeistą darbo laiką.

Nacionalinio Čiurlionio dailės muziejaus vadovė Daina Kamarauskienė rodo Antano Samuolio darbus, eksponuojamus lankytojų dar nematytoje 20 amžiaus Lietuvos dailės parodoje. Pasak vadovės, atidarymui jau buvo pasirengę pagrindiniai muziejaus padaliniai.

Žinios. Savo galimybės laukę muziejai liko nusivylę: Vyriausybė net nesvarstė kultūros įstaigų atvėrimo klausimo

„Priemonės supirktos, žmonės apmokyti, apmąstytos gidų paslaugos vienai šeimai. Ko labai laukiam, tai mūsų žmonių, tų, kurie dirba pirmose fronto linijose, testavimo“, – kalbėjo D. Kamarauskienė.

Per karantiną muziejus teigia praradęs 54 tūkstančius eurų. Tačiau bilietų lankytojams nebrangins.

Tuo metu vienas labiausiai turistų pamėgtų muziejų, Trakų salos pilis, įprastai per metus sulaukiantis beveik pusės milijono lankytojų, skaičiuoja, kad pernai per visus metus žmonių apsilankė tiek, kiek 2019-aisiais – per vieną rugpjūčio mėnesį. Todėl muziejus nusprendė kelti bilietų kainas nuo 8 iki 12 eurų.

Pasak Trakų istorijos muziejaus direktorės Alvygos Zmejevskienės, kainos padidintos 6 mėnesius per metus, vadinamaisiais piko mėnesiais – šiltuoju metų laiku: „Mes išmokę pirmojo karantino pamokas, dėl srautų reguliavimo nusprendėme, kad tai būtų dar viena priemonė tinkamai reguliuoti srautus.“

Muziejus atnaujino suvenyrų parduotuvę, sukūrė naujų edukacijos programų, o didžiojoje menėje darbuotojai mokosi, kaip patraukliau pristatyti ekspozicijas lankytojams. Vadovė sako, kad norėtų atverti muziejaus duris bent jau Kovo 11-ąją, nes per valstybės šventes muziejus įleidžia nemokamai.

Apie bilietų kainų didinimą svarsto ir privatus šiuolaikinio meno muziejus MO Vilniuje. Nuo kovo 20-osios, kai bus pristatyta nauja didžioji paroda, planuojama, bilietas kainuos nebe 7, o 9 eurus.

Tiesa, muziejaus vadovė pastebi, kad Vyriausybė galėtų priimti lankstesnių sprendimų. Tą rekomenduoja ir Europos muziejų asociacija.

„Pagrindinė rekomendacija tai yra nedaryti totalinio uždarymo arba atidarymo muziejų, o reguliuoti, atsižvelgiant į situaciją, kvadratūrą ir žmonių kiekį per valandą“, – teigia MO muziejaus direktorė Milda Ivanauskienė.

Tačiau Vyriausybė šiandien nė nesvarstė galimo kultūros įstaigų atidarymo klausimo.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė teigia, kad pažado leisti atsiverti nebuvo: „Nebuvo pažado, priimti sprendimus institucijas atidaryti, kas bebūtų. Buvo toks pažadas, kad jei vystysis palankiai situacija, mes tikrai galėsime sprendimus pirimti, taip neatsitiko. Man labai gaila, bet taip nėra.“

Šiaulių „Aušros“ muziejus, kaip ir kitos kultūros įstaigos, laukia atlaisvinimo, nes į įrengtas ekspozicijas jau ilgokai žiūri tik patys darbuotojai. Vienintelis jų ryšys su žmonėmis – beveik kiekvieną rytą vedamos nuotolinės edukacijos pamokos moksleiviams.

„Pagalvojome, kad galėtume šiek tiek pavėlinti muziejaus darbo laiką, nes vaikai mokosi nuotoliniu būdu ir vargu, ar jie eis į muziejų. Jeigu toks pageidavimas būtų, pasiruošę atidaryti ir ankstesnėmis valandomis. Bet, ko gero, teks pradėti truputį po pietų, šiek tiek tęti galbūt ir vakarines valandas, kad žmonės galėtų ateiti į muziejų“, – svarstė Šiaulių „Aušros“ muziejaus vadovas Raimundas Balza.

Vyriausybės nutarimu, kultūros įstaigas atverti bus svarstoma tik tada, kai susirgimų skaičius bus ne didesnis nei 200-tai šimtui tūkstančių gyventojų. Atidarymo dienos laukia ir galerijos, bibliotekų skaityklos, renginių, kuriuos galima stebėti iš automobilių. organizatoriai.