Kultūra

2016.04.29 17:00

V. Adamkus tikisi, kad jo vardo biblioteka-muziejus taps dvasinio ir patriotinio tobulėjimo erdve

BNS, LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2016.04.29 17:00

Kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus sako tikįs, kad penktadienį Kaune atidarytas jo vardo biblioteka–muziejus taps dvasinio ir patriotinio tobulėjimo erdvė.

Esu sujaudintas, net nerandu žodžių, kaip į visa tai raguoti. Tai – kaip savotiškas sapnas. Labai džiaugiuosi, kad ta idėja, kuri kilo prieš daug metų, šiandien galų gale tapo kūnu“,– LRT TELEVIZIJOS laidai „Laba diena, Lietuva“ sakė prezidentas.

Iškilmingoje atidarymo ceremonijoje prezidentas linkėjo, kad įstaiga „būtų svetinga ir atvira, kad joje kiekvienas jaustųsi ne svečiu, o savu, laukiamu ir reikalingu žmogumi“.

„Linkiu, kad čia būtų ne tik saugomos knygos, dokumentai, istorinę vertę turintys daiktai, bet kad tai būtų profesinio, intelektualinio, dvasinio ir patriotinio tobulėjimo erdvė, kad čia vyktų diskusijos, paskaitos, kad čia susitiktų žmonės, keistųsi mintimis ir nuomonėmis“, – kalbėjo prezidentas.

Atidarymo renginyje dalyvavo premjeras Algirdas Butkevičius, pirmasis nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis, Vytauto Didžiojo universiteto rektorius Juozas Augutis.

„Sveikinu prezidentą Valdą Adamkų, kuris turėjo gerą idėją tarp kitų savo gerų įdėjų, kurių gyvenime turėjo ir toliau turi. Ir ta idėja tapo kūnu. Sveikinu Lietuvos valstybę, kuri suprato šios idėjos reikšmę, prisidėjo prie jos įgyvendinimo. Ir sveikinu gimtąjį Kauno miestą, kuriam tai ypač specifinis praturtinimas ir perlas, ir būsimos kultūrinės politinės veiklos garantija“, – renginyje kalbėjo V. Landsbergis.

Dėl ligos šį renginį praleido V. Adamkaus žmona Alma. Prezidento teigimu, ji jau sveiksta.

„Aš apgailestauju, kad Alma šiandien negali būti mūsų tarpe, bet taip įvyko, kad jau teko pasirinkti ligoninę, Santariškių chirurginį skyrių. Bet noriu visu nuraminti, kad yra viskas tvarkoje, pavojaus jokio gyvybei nėra“, – žurnalistams sakė V. Adamkus.

Atidarymo metu eksponuojamos įsimintinos prezidento V. Adamkaus praėjusių kadencijų nuotraukos, jo archyvinių dokumentų ir apdovanojimų kolekcijos, o taip pat V. Adamkaus bibliotekos bei Vytauto didžiojo universiteto fonduose sukaupti lietuvių išeivijos dailės kūriniai.

Prezidento V. Adamkaus biblioteka–muziejus sieks memorializuoti prezidento gyvenimą ir veiklą bei tuo pačiu tapti inovatyviu kultūros ir mokslo židiniu, kur mokslininkai, jaunoji karta galės gilinti specialias žinias, susijusias su Lietuvos ir lietuvių išeivijos istorija, sako steigėjai.

Biblioteka–muziejus įkuriama moderno krypties pastate, kuris S. Daukanto aikštėje iškilo 1910 metais. Pirmosios Respublikos laikais jame veikė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, o pirmasis jos ministras Augustinas Voldemaras buvo prezidento V. Adamkaus krikšto tėvas.

Čia veiks biblioteka–skaitykla, archyvas bei ekspozicija. Parodų eksponatai bus nuolat atnaujinami, čia ketinama organizuoti ir kultūrinius, edukacinius renginius. Taip pat bibliotekoje bus vykdomos Užsienio reikalų ministerijos projekto „Diplomatinis Kaunas“ veiklos.

Lietuvoje tokia biblioteka–muziejus kuriama pirmą kartą. Jos įkurtuvės sutampa su jubiliejiniais metais: prezidentui ir VDU Tarybos pirmininkui bei garbės daktarui V. Adamkui lapkričio pradžioje sukanka 90 metų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.