Kultūra

2021.02.23 23:27

Pamario įkvėptuose darbuose menininkė Gineitytė klausia „Kur aš?“

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.23 23:27

Tapytojos Eglės Gineitytės pamaryje kurti pastarųjų metų darbai eksponuojami Vilniuje. Dailininkė sako, į gamtą ištrūkę kūrėjai dažniau kelia būties klausimus.

Galerijoje „The Room“ – E. Gineitytės darbai parodoje, klausiančioje „Kur aš?“. Šis klausimas abstraktus ir filosofinis, tapytoja sako to savęs klausianti nuolat.

„Aš užduodu ir sau, ir kitiems klausimą – kur aš esu. Būtent išvažiavimai į Preilą, į Pamarį patapyti iš natūros, man yra labai gera proga pagalvoti ne tik apie tapybą, bet ir apie kitus svarbius dalykus, kurie jaudina žmogų, – apie pasaulio prasmę, apie dangų, žemę, vandenį ugnį“, – pasakoja tapytoja.

Pamario vaizdai – Vilniuje: parodoje „Kur aš?“ Eglė Gineitytė kelia filosofinius ir abstrakčius klausimus

E. Gineitytė pasakoja, iš natūros tapanti nuo studijų laikų, kai vykdavo tapyti peizažų – analizuodavo šviesą, šešėlius, erdvę, spalvas, kaip jos kinta. Ji prisimena, kad reikėdavo išmokti pavaizduoti tai, ką pamatei tikrovėje. Peizažo vaizdavimas per amžius labai pakitęs, sako E. Gineitytė, dabar kūrėjai išvykę į gamtą daugiau kelia būties klausimus.

„Aš išvažiuoju į Preilą ir ta vieta ypatinga mums visiems, nes ten gali pajusti erdvę, save toje erdvėje, ten tokia plati gamta, norisi susimažinti, nusimesti susireikšminimo šarvus, susitapatinti su aplinka, pagalvoti, sustoti, pamąstyti, ne visą laiką turime skubėti. Kadangi sau turiu tokį uždavinį –suvaldyti savo nekantrumą, – tai ten tai pavyksta padaryti“, – sako menininkė.

Klaustukas parodos pavadinime ir šauktukas prie darbų, kuriuose tapytoja atsisveikina su peizažu.

„Klausiu, šaukiu, reiškia, noriu emociškai kažką išreikšti, kai kalbame, galime kalbėti su intonacija, o čia norisi man tų garsų papildomų, vien tik sakinio „viso gero“ peizaže neužtenka, atsisveikinu ne su gamtovaizdžiu, bet būtent su žanru. Šiemet pabandžiau kitaip pavaizduoti, ką matau, ką jaučiu, tai ir drąsus sakinys, bet jis ne pesimistinis“, – tikina E. Gineitytė.

Parodoje galerijoje „The Room“ eksponuojami tapytojos E. Gineitytės pastarųjų kelerių metų darbai.