Kultūra

2021.02.18 16:37

Simonas Kairys po susitikimo su muziejų atstovais: tapo aiškiau negu aišku, kad muziejai pasiruošę

Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.02.18 16:37

Ketvirtadienį kultūros ministras Simonas Kairys susitiko su Muziejų taryba. Muziejų taryboje esantys ekspertai teigė, kad retai institucijai būtų sudėtinga atsiverti ir užtikrinti darbuotojų ir lankytojų saugumą. „Supratau visiškai aiškiai, kad viskas bus gerai“, – teigė S. Kairys.

„Pajaučiau, kad muziejai laukia atsidarymo. Jie turi jau patirties sukaupę – tiek apie apsisaugojimo priemones, tiek apie darbo organizavimą. Sutarėme, kad svarbu yra lankstumas. Kiekvienas vertina pagal individualią situaciją, kad jis užtikrintų saugumą“, – kalbėjo kultūros ministras.

Muziejų tarybos pirmininkė Olga Žalienė primena, kad muziejai jau rudenį teigė, kad jie yra saugi vieta ir gali atsidaryti lankytojams.

Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė dr. Rūta Kačkutė teigė, kad iš pradžių atidarys kelis muziejaus padalinius, kur jau yra parengtos parodos, stebės, kaip vyksta lankymas. Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus direktorius dr. Arūnas Gelūnas teigė, kad lapkričio mėnesį teko užverti keletą svarbių projektų.

„Supratau visiškai aiškiai, kad viskas bus gerai. Trečiadienį spręsime visą tą klausimą. Toliau norisi matyti teatrus, kino teatrus, bet apie dar reikia kalbėtis su ekspertais“, – komentavo S. Kairys.

Kauno miesto muziejaus direktorius Gabrielius Sužiedėlis teigė, kad muziejus yra pasiruošęs, muziejai tikrai „nežiūri į skaičius“.

„Šis susitikimas paliko gerą įspūdį, bet konkretybių, deja, nėra. Tikėtina, kad vasario 24 dieną bus priimtas sprendimas ir leis atsidaryti kovo 1 dieną“, – LRT.lt kalbėjo Bažnytinio paveldo muziejaus direktorė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.

„Tai tikrai labai laukiama ir trokštama. Norisi depresiją, liūdesį įveikti – muziejus, dirbdamas tik virtualiai, yra kaip su vienu plaučiu kvėpuojantis, tai ir finansinis, savigarbos aspektai. Iš pavasario išmokome daug pamokų. Po karantino vėl prisijaukinti lankytojus turi – išsivadavimas iš baimių, sukaustymo trunka apie mėnesį“, – teigė S. Maslauskaitė-Mažylienė.

Pasak jos, pažadėta, kad pirmojo koronaviruso testo išlaidas padengs valstybė, o vėliau greičiausiai testavimosi išlaidos nebebus dengiamos. Muziejų tarybos atstovai siūlė edukatorius interpretuoti kaip pedagogus – taip jie gautų prioritetinį vakcinavimą. S. Maslauskaitė-Mažylienė atkreipia dėmesį, kad kai kurie didžiųjų muziejų darbuotojai bus ir taip paskiepyti anksčiau, nes ten dirba daugiau vyresnio amžiaus žmonių.

„Kuo skiriasi nuo pavasario – buvo reikalaujama 10, o dabar – 20 kvadratinių metrų vienam lankytojui, ekskursijose galimi du asmenys iš skirtingų šeimų arba viena šeima“, – aiškina S. Maslauskaitė-Mažylienė.

„Varpinėje jau veikia suvenyrų krautuvėlė, o lipti į viršų lyg ir negalima – tai toks dviprasmybės jausmas buvo. Katedros požemių lankymas vėliausiai įsivažiavo, nes daug norinčių ir geografinė būtis po žeme, romantiški koridoriai. Bažnytinio paveldo muziejus išsilaiko taip – mūsų 50 proc. pajamų atkeliauja iš bilietų, kita dalis – iš privačių rėmėjų, fondų. Nedirbdami negalime ir tos likusios dalies prašyti“, – pasakoja S. Maslauskaitė-Mažylienė. Vis tik į prastovas darbuotojai išleisti tik vasarį.

„Kultūra – pirmo reikalingumo sritis. Man ypač sunku pamiršti 2020-ųjų metų gruodžio mėnesį, kai muziejai ir galerijos buvo pirmieji uždaryti. Kartais kaip kreivų veidrodžių karalystėje pasijausdavai“, – tvirtina ji. Pasak jos, net katedros požemiai turi puikią ventiliacijos sistemą.

Dar vienas susitikime spręstas klausimas – dėl lankytojų registravimo. „Šis klausimas taip pat dar nebuvo visiškai išgvildentas. Spėjame, kad pavasarį daugiau nei pusė žmonių palikdavo netikrus savo duomenis. Juokingi pavadinimai, o ypač dabar, po skandalų su „CityBee“, neaišku, ar norės atskleisti savo duomenis“, – LRT.lt kalbėjo S. Maslauskaitė-Mažylienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt