Kultūra

2021.02.16 23:08

Regionų bendruomenėms parengta dovana – kilnojamoji paroda apie Vasario 16-osios šventę

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.16 23:08

Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Signatarų namų dovana regionų bendruomenėms – parengta kilnojamoji paroda apie Vasario 16-osios šventę.

Kilnojamoji paroda pasakojanti kaip buvo švenčiama Vasario 16-oji 1919-1940 metais išeksponuota architektės Ievos Cicėnaitės suprojektuotoje senovinėje komodoje. Parodos kuratorė muziejininkė Vilma Bukaitė sako, jog visus čia eksponuojamos dokumentus, atvirukus, pašto ženklus, medalius, ženklelius iš nacionalinio muziejaus suskirstė į aštuonias temas ir kiekviena pasakoja vis kitą šventės aspektą.

Dovana regionų bendruomenėms – parengta kilnojamoji paroda apie Vasario 16-osios šventę

Vasario 16-oji buvo pirmoji ir vienintelė per visą Nepriklausomybės laikotarpį išlikusi valstybinė šventė: kitos atsirasdavo ir nunykdavo, keitėsi jų datos, pasakoja muziejininkė.

„Įdomu, kad pati pirmoji valstybinė šventė buvo gegužės pirmoji, tačiau ji atsirado kalendoriuje, o tradicija neatsirado. 1920 metais į tą valstybinių švenčių kalendorių pateko ir Vasario 16-oji, kuri tapo nedarbo diena, ji tikrai buvo visuotinė šventė“, – teigė Nacionalinio muziejaus vyriausioji muziejininkė Vilma Bukaitė.

1919-aisiais Vasario 16-oji švęsta tik Lietuvoje, vėliau pradėta švęsti ir už Lietuvos ribų, kur gyveno Lietuvos piliečiai, telkęsi į bendruomenę – Latvijoje, Jungtinėse Valstijose, Pietų Afrikoje, Pietų Amerikoje.

Suplanuota, kad kilnojamoji paroda pirmiausia keliaus į Rokiškį, vėliau – į kitus miestus ir miestelius, jų muziejus, bibliotekas, kultūros centrus ir mokyklas. Dalis parodos yra orienama ir virtualiai, nacional;inio mzueijaus interneto svetainėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt