Kultūra

2021.02.15 10:51

Karantino išvarginti kultūrininkai veržiasi dirbti, ministras tikina, kad ribojimai švelnės jau netrukus

Marius Eidukonis, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2021.02.15 10:51

Kultūros ministras Simonas Kairys šią savaitę su kultūros sektoriaus atstovais susitiks aptarti praktinių kai kurių kultūros įstaigų atvėrimo klausimų. Ministras LRT KLASIKAI sako suprantantis kultūrininkų nuovargį ir didesnės laisvės troškimą, tačiau įspėja, kad greiti veiksmai kitas Europos šalis jau verčia vėl sugrįžti prie griežtesnių apribojimų.

Šiomis dienomis koronaviruso užsikrėtimų skaičius Lietuvoje svyruoja apie 270–280 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Ministras teigia, kad jau greitai prieisime tą ribą, kada galėsime „atverti tam tikras kultūros įstaigas“.


„200 susirgimo COVID-19 atvejų 100 tūkst. gyventojų yra ta riba, kada užsienio šalyse pradeda atsidaryti kultūros įstaigos. Tačiau Prancūzijoje ir Vokietijoje galerijos ir muziejai durų neatveria net ir esant pozityvesniems rodikliams. Pagal mūsų Vyriausybės gaires, 200 atvejų ir mažiau yra būtent ta riba, nuo kurios Lietuvoje jau galima svarstyti atidaryti galerijas, muziejus, bibliotekų skaityklas ar „drive in“ kiną“, – sako S. Kairys.

Ministras sako suprantantis kultūrininkų nuovargį ir laisvės troškimą, tačiau teigia, kad virusas niekur nedingo, o užsikrėtimų skaičiai vis dar yra dideli. Jis nuogąstauja ir dėl to, kad, greitai atlaisvinus vadžias, gali tekti ir vėl viską riboti. Tokius procesus, anot jo, matome kai kuriose užsienio šalyse. Štai sausį suvaržymus atlaisvinusi Graikija praėjusią savaitę vėl buvo priversta griežtinti ribojimus.

S. Kairys teigia, kad laisvinti ribojimus reikia palaipsniui. „Juolab kad girdime nuogąstavimų iš kai kurių muziejų dėl atidarymo galimybės, – tikina jis. – Tam ir organizuojame šią savaitę diskusiją, visų pirma su muziejais, apie tai, kokia forma turėtume atsiverti. Taip žingsnis po žingsnio judėsime didesnės laisvės link.“

Ypač nelengvoje situacijoje yra atsidūrę renginių, festivalių organizatoriai, sako S. Kairys. „Jie buvo pirmieji uždaryti, o atlaisvinti bus paskutiniai. Tačiau su renginių organizatoriais nuolat palaikome ryšį, žinome jų siūlymus, diskutuojame šiuo klausimu su Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) specialistais bei kitais ekspertais.

Šie sprendimai, be abejo, liečia ir teatrus, koncertines įstaigas, visus scenos menus. Dar turime neišspręstą klausimą dėl nukeltų renginių ir bilietų grąžinimo, bet visi drauge ieškome konstruktyvių ir sąžiningų sprendimų“, – tvirtina Kultūros ministras S. Kairys.

Viso pokalbio su Kultūros ministru S. Kairiu klausykitės radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.