Kultūra

2021.02.13 19:54

Kultūros ministras: esame arti etapo, kada pakviesime lankytis galerijose, muziejuose, parodų erdvėse

LRT.lt2021.02.13 19:54

Lietuva artėja prie ribos, kuomet žmonės vėl galės lankytis galerijose, muziejuose, parodų erdvėse, šeštadienį socialiniame tinkle paskelbė kultūros ministras Simonas Kairys. Be to, ministras rašė, kad yra gerų žinių kino teatrams.

Vyriausybė šią savaitę priėmė sprendimą, leidžiantį nuo pirmadienį atsidaryti kai kurioms prekybos ir paslaugų teikimo vietoms. Tiesa, kultūros sektorius kol kas į tai nėra įtrauktas. Visgi, kaip šeštadienį skelbė S. Kairys, artėjama prie ribos, kai galės veikti kai kurios kultūros įstaigos.

Ministras taip pat teigė, kad vertinant galimybes atsidaryti Lietuvos kultūros įstaigoms, atsižvelgiama į kitų valstybių patirtį. S. Kairys rašė, kad siekiama rasti balansą tarp ekonominės, fizinės ir dvasinės šalies sveikatos užtikrinimo.

„Žinau, kaip visi norime dar didesnio aiškumo, konkrečių datų. Ekspertų ir politikų diskusijose pagaliau surasti rodikliai, kuriais plano veiksmai ir grįsti. Taigi pradžia padaryta, o dabar labai konkrečiais ir aiškiais žingsniais judame toliau.

Sulaukiame ne tik daug kultūros sektoriaus klausimų, bet ir pasiūlymų, atkreipiančių dėmesį į vieną ar kitą specifinį veiklos aspektą ar užsienio šalių patirtį. 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų ir yra ta riba, kada šalyse pradeda atsidarinėti kultūros įstaigos“, – teigė S. Kairys.

Ministro teigimu, vertinama kitų valstybių patirtis, tačiau kiekvienos šalies situacija yra skirtinga, todėl ir sprendimai negali būti vienodi. Anot jo, tokiose valstybėse kaip Vokietija ar Prancūzija sergamumo ribai esant žemesnei nei 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų, muziejai tebelieka uždaryti, o Lenkija eksperimento būdu dviem savaitėm atidarė muziejus, kino teatrus ir koncertines organizacijas.

„Manau, tai bus vertinga patirtis ir mums, artėjant prie panašaus dydžio susirgimų skaičiaus.

Šiandien mūsų rodiklis yra jau 280 susirgimų 100 tūkst. gyventojų, taigi esame arti kito Vyriausybės suplanuoto etapo, kada pakviesime lankytis galerijose, muziejuose, parodų erdvėse“, – rašė S. Kairys.

Ketinama kitą savaitę kviesti šio atstovus aptarti praktinius atsidarymo klausimus. Jis taip pat teigė besitikintis, kad greitu metu galės atsidaryti bibliotekų skaityklos, sudarytos galimybės organizuoti renginius, kurių metu dalyviai neliptų iš automobilio.

„Kino teatrams gera žinia – jie traktuojami kaip paslauga, o ne renginiai, kas leidžia anksčiau pradėti jų veiklos atnaujinimą“, – šeštadienį paviešintame įraše teigė ministras.

Jis taip pat dėstė, kad ypatingai nelengvoje situacijoje yra atsidūrę festivalių organizatoriai, neišspręsti klausimai dėl nukeltų renginių ir bilietų grąžinimo. S. Kairys tvirtino, kad ieškoma konstruktyvių ir sąžiningų sprendimų šių klausimų sprendimui.

„Žvelgiau ir žvelgiu į kultūrą kaip į ypač svarbų veiksnį, padėsiantį visuomenei greičiau atgauti pusiausvyrą ir grįžti prie pasiilgto gyvenimo ritmo.

Mūsų pareiga suderinti lūkesčius su pandemijos valdymu. Sudėtingi sprendimai ir viskas priklauso nuo bendrų pastangų. Ačiū už supratingumą, kantrybę ir profesionalumą, kai kartais jau beaiškėjančius žingsnius tenka vis iš naujo perplanuot“, – rašė kultūros ministras.