Kultūra

2021.02.12 23:56

Sondeckio gyvenimo atspindžiai: pagalba jauniems menininkams, patriotiškumas po sausio įvykių ir paslaptinga vaikystė

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.02.12 23:56

Praėjus 5-eriems metams po dirigento Sauliaus Sondeckio mirties pasirodė meastro skirta monografija. Jos autorius Leonidas Melnikas teigia pamėginęs aprašyti ne tik S. Sondeckio šlovės, bet ir paskutiniųjų gyvenimo metų vingius. Jam buvo įdomu, kas nulėmė dirigento asmenybę, sužavėjusią viso pasaulio klasikinės muzikos gerbėjus.

Aprėpti dirigento, smuikininko, pedagogo, orkestrų vadovo, Sauliaus Sondeckio, palikimą - sudėtinga, sako monografijos autorius Leonidas Melnikas, ir Sondeckio gyvenimą lygina su 20 amžiaus Lietuvos istorijos vadovėliu.

„Apie jį buvo nemažai rašyta, daug rašyta, daug kalbėta, bet kalbėta apie tą laką, kai jis jau buvo tas didysis. Apie vaikystę buvo labai nedaug žinių. Aš bendraudamas su jais, jau apsisprendęs rašyti knygą, tai kaip tik klausinėjau apie tą laiką, kurio nežinojau“, – pasakoja knygos autorius.

Praėjus 5-eriems metams po Sauliaus Sondeckio mirties – Leonido Melniko monografija apie dirigento gyvenimą

Monografija sutilpo į dvi knygas. Sondeckio gyvenimas iki 1990-ųjų, kitoje -– atkūrusios nepriklausomybę Lietuvos metais.

„Problema buvo ne medžiagos trūkumas, o jos perteklius, tai tą perteklių, kas retai tarp kitko būna, reikėjo suvaldyti“, – tikina leidėjas Raimondas Paknys.

Knygos dailininkas Jokūbas Jacovskis atrinko nuotraukas, kuriose – svarbūs ir įdomūs maestro gyvenimo faktai tokie, kaip gastrolės Ispanijoje, kur dirigentas su Lietuvos kameriniu orkestru ir violončelininku Mstislavu Rostropovičiumi koncertavo praėjus vos kelioms dienoms po 1991-ųjų sausio įvykių.

„Jis išsivežė daugybę nuotraukų tų įvykių, Vidzbelio nuotraukos, man atrodo, buvo, ir su M. Rostropovičiumi jie surengė spaudos konferenciją ir išplatino tas nuotraukas, tai čia, ko gero, gal ir buvo viena pirmųjų užsienyje konferencijų, pasakojimų, apie tuos kraupius įvykius“, – pasakoja knygos kūrėjai.

Monografijoje spausdinami ir maestro atsiminimai, skaudžių gyvenimo įvykių vertinimas. Per pasakojimus, kuriuos L. Melnikas kaupė penkerius metus iki maestro mirties, atskleidžiamas ir išskirtinis dirigento gebėjimas bendrauti su žymiausiais žmonėmis, pagalba jauniems muzikantams, kuriuos šiandien žinome, kaip pasaulinius atlikėjus.

Pasak autoriaus, dirigentas iki pat mirties išliko gilus menininkas, rodęs pasauliui pavyzdį, kaip reikia interpretuoti muziką. Didžiulį Sondeckio archyvą šeima ketina perduoti Lietuvai.