Kultūra

2021.02.12 17:06

M. K. Čiurlionio paskata-stipendija skirta Denisui Kolomyckiui: projektas kviečia peržengti savo pačių odos ribas

LRT.lt2021.02.12 17:06

„Jeigu trokštame savo kultūros, tai skubėkime prie jos visomis jėgomis, išsirinkdami geriausius takus. Jeigu trokštame savo muzikos, tai tegul dirba kiekvienas, kam yra suteikta kūrybos galybė, o savo darbo vaisiais tegu su broliais pasidalija“, – daugiau nei prieš 100 metų rašė Mikalojus Konstantinas Čiurlionis.

Lietuvos valstybės atkūrimo šventės išvakarėse, vasario 15 d. 12 val. iškilmingos virtualios ceremonijos metu bus įteikta antroji M. K. Čiurlionio paskata-stipendija jauniesiems kūrėjams iš Vilniaus dailės akademijos (VDA) ir Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA).

Stipendijos laureatai – VDA skulptūros bakalauro studijų programos ketvirto kurso studentas, aktorius, tarpdisciplininio meno kūrėjas Denisas Kolomyckis ir LMTA kompozicijos bakalauro studijų antro kurso studentas Lukas Butkus. Stipendijos dydis kiekvienam studentui yra 5000 eurų.

Denisui Kolomyckiui M.K. Čiurlionio stipendija-paskata skirta spektaklio „Lucid Dream“ kūrimui, rašoma VDA pranešime žiniasklaidai.

„Pagrindinis tikslas yra išlikti menininku. Neoliberalioje visuomenėje, kur viskas yra įkainota, kur buvimas menininku stigmatizuotas įvairiomis klišėmis – kaip menininkas atrodo ar ką veikia, kokį gyvenimo būdą gyvena, kur jauni kūrėjai priversti ieškotis su menu ir kultūra nesusijusio darbo, kad įsigytų medžiagas kūriniams, kad galėtų susitvarkyti savo buitį – dėmesys jaunam menininkui yra ypatingai svarbus“, – sako jaunasis kūrėjas.

„Tai, kad teko mokytis baleto, aktorinio, o dabar skulptūros, mane užtikrina, kad tarpdiscipliniškumas ir Čiurlionio įtaka apjungiant keisčiausias meno sritis tarpusavyje yra būtinybė, veikimas kombinacijoje. Čiurlionio sapnai, vaizduotė, filosofija kūriniuose yra neišsemiamas šaltinis. Interpretuoti, kurti santykį, permąstyti – Čiurlionio asmenybė ir jo darbai visada kultivavo, tad tikiuosi man pavyks šią vardo premiją pateisinti savo darbais“, – teigia D. Kolomyckis.

Anot Deniso, tiriamasis darbas bei pasiruošimas spektakliui grindžiamas autobiografine dramaturgija. Spektaklio režisierius ir aktorius „Lucid Dream“ kūrinyje nagrinės psichologinių, emocinių ir fizinių aspektų santykį, pasitelkdamas asmeninius pasakojimus apie neįprastus ar sunkiai išreiškiamus išgyvenimus.

„Kūrinys atspindi būdus, kuriais mes siekiame intymumo, kuriais jaučiame troškimą užmegzti ryšį bei peržengti savo pačių odos ribas, žiūrėti į vaizdus ir apie juos kalbėti, suvokti „traumatinių patirčių“ stereotipų formavimąsi, perteikti bendros būties sunkumus nepaisant visko“, – pasakoja D. Kolomyckis.

„Sociologiniai pastebėjimai ir kasdienio gyvenimo išgyvenimai įsilieja į kultūrinių vilties, rūpesčio bei atsparumo sampratų apmąstymą. Spektaklyje naudojama „vaidmenų teorija“, kuri suprantama kaip požiūris, pagal kurį kasdienė mūsų veikla apima socialiai apibrėžtų vaidmenų vykdymą, „monarchinės asmenybės“ – kur viena iš identitetą formuojančių grupių yra stipriai pasireiškianti“, – sako kūrėjas.

„Ši patirtis turėtų tapti savotiška vaizduotės išpažintimi, intymiu dviejų žmonių kūrybinės apykaitos veiksmu. Teatrinėmis šviesomis apšviestoje, realių ir tuo pat metu skirtingų objektų nuotrupų visumoje, kuriančioje žaidimų aikštelę, galima save pamatyti kaip įvairialypį, daugiasluoksnį veikėją ir leisti istorijai skleistis realiuoju momentu“, – pasakoja D. Kolomyckis.

Denisas mokėsi Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, baleto skyriuje. Baigęs mokyklą, jaunasis menininkas nuolatos tobulinasi skirtinguose meistriškumo kursuose ir aktyviai dalyvauja Lietuvos kultūriniame gyvenime, reprezentuoja tarpdisciplininį meną užsienyje. Per pastaruosius metus Denisas rengė fotografijų parodas, spektaklius, tapybos darbus ir instaliacijas, susijusias su žmogaus teisių tematikomis.

Jo meno kūriniai buvo eksponuojami Šiuolaikinio meno centre Vilniuje, „Serpentine gallery“ (Londone), „Microscope gallery“ (Niujorke) ir kitur. Jo projekto „Ona, Ona pakelk sijoną“ darbai taip pat pristatyti „The Guardian“ ir kitose periodinės kultūrinės žiniasklaidos kanaluose. Kelerius metus jaunasis menininkas dirbo su legendiniu nepriklausomo kino kūrėju, VDA garbės daktaru Jonu Meku Niujorke. 2020 m. pabaigoje skulptūros studijų 4-akursis apdovanotas LR Kultūros ministerijos Jaunojo kūrėjo premija. Denisas jau užsitarnavo vieno iš geriausiai žinomų lietuvių performanso meno atlikėjų vardą.

VDA komisiją sudarė M.K. Čiurlionio draugijos atstovas Vincas Matonis, VDA prorektorius menui ir mokslui dr. Marius Iršėnas, VDA vyr. mokslo darbuotoja dr. Algė Andriulytė, VDA dėstytojas Remigijus Gataveckas ir VDA muziejaus direktorius dr. Vidas Poškus.

„Susipažinę su 21 kandidato projektais, po trijų atrankos etapų nusprendėme M.K. Čiurlionio stipendiją-paskatą skirti projektui, kuris labiausiai atsiliepė į šiandieninę mums dar vis naują ir iki galo neapmąstytą kasdienybę, kuri kviečia iš naujo pažiūrėti į save ir išeiti iš įprastos komforto zonos, arba kaip sako projekto autorius Denisas Kolomyckis – „peržengti savo pačių odos ribas“. Deniso projektas svarbus savo drąsa išeiti už vizualinės raiškos ribų ir įtraukti vaidybą, muziką, dramaturgiją. Mums tai pasirodė labai šiuolaikiška ir kartu „čiurlioniška“, –teigia dr. M. Iršėnas.

Kviečiame stebėti iškilmingą virtualią sveikinimo ceremoniją vasario 15 d. 12 val.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt