Kultūra

2021.02.12 12:43

LRT KLASIKOS „Operos vakare“ – nesiliaujantis Marios Callas „hipnozės seansas“

LRT.lt2021.02.12 12:43

Šį šeštadienį, vasario 13 d., 18.10 val. LRT KLASIKOS eteryje operos gerbėjų laukia neeilinė dovana, išrinkta pačių klausytojų. Viena žymiausių visų laikų operos dainininkių, Maria Callas, atgims kaip pagrindinė Gaetano Donizetti operos „Liučija di Lamermur“ herojė.

Ilgėdamasi publikos Niujorko „Metropolitan Opera“ įtraukė ilgamečius radijo transliacijų klausytojus keliuose kontinentuose į geidžiamiausio archyvinio spektaklio rinkimus. Praėjusių metų pabaigoje į akciją įsitraukė ir LRT KLASIKOS klausytojai. Iš 10-ies 1950–1965 m. laikotarpio spektaklių melomanai išsirinko 1956 m. Gaetano Donizetti „Liučiją di Lamermur“ (Lucia di Lammermoor) su legendine Maria Callas Liučijos vaidmeny. Šio spektaklio įrašas suksis šeštadienio „Operos vakare“.

Callas populiarumas neblėsta, nors nuo jos mirties prabėgo 43 metai, o paskutiniuosius 12-ka ji nebedainavo operos scenoje, gyveno atsiskyrusi nuo pasaulio savo bute Paryžiuje. Jos kolega Tito Gobbi sykį pasakė: „Ji taip trumpai švietė operos scenoje, bet akinančia liepsna nustelbė visus, privertė pasaulį suktis dėl jos. Maria turėjo kažką magiško, visada žinojau, kad ji nemirtinga. Ir neklydau!“

1997 m. įtakingas „The New York Times“ kritikas Anthony Tommasini pastebėjo, kad per porą dešimtmečių nuo dainininkės mirties vis dar „esame Callas hipnozės seanse“. Praėjo dar 23 metai ir klausytojai įrodė, kad tas seansas tęsiasi… 2023 m. bus praėjęs 100-metis nuo M. Callas gimimo, o jos pasaulinis populiarumas net neketina blėsti. Režisierius Franco Zeffirelli tai pabrėžė visą operos istoriją suskirstęs į dvi dalis: iki Callas ir po jos. Labiau nei balso grožis žmones pavergdavo dainininkės įtaiga, kuri sklinda ir iš įrašų.

Legendiniame spektaklyje kartu su Maria Callas dalyvavo Giuseppe Campora, Enzo Sordello, Nicola Moscona, dirigavo Fausto Cleva.

„Operos vakarą“ (šeštadieniais, 18.10 val.) rengia ir veda Jūratė Katinaitė. Koncerto įrašus galima klausytis ir po renginio, LRT audiotekoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt