Kultūra

2021.02.14 22:04

Kaip Seredžiaus berniukas užkariavo Holivudą ir Brodvėjų: įkvepianti Asos Jolsono istorija

Ieva Buinevičiūtė, LRT KLASIKA, LRT.lt2021.02.14 22:04

Asa Jolsonas vaidino viename pirmųjų garsinių filmų „Džiazo dainininkas“ ir tapo tikru amerikietiškos pramogos simboliu. Tai berniuko vardu Asa, vėliau pasivadinusio Alu, istorija, kuri prasideda mažame Lietuvos miestelyje – Seredžiuje.

Vienas žymiausių 20 amžiaus Brodvėjaus ir Holivudo vaidmenų atlikėjų, dainininkų, pramogų verslo atstovų, vadinamas pirmuoju tikruoju šou kūrėju. Vienas pirmųjų dainuodamas kartu šokdavo ir vaidindavo, artimai bendraudavo su publika.


LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus Lietuvoje gimusiems, gyvenusiems ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusiems iškiliausiems litvakams prisiminti ir pagerbti. Trisdešimt ketvirtasis pasakojimas yra skiriamas Alui Jolsonui.

Dainą „Mammy“ atliekančio žmogaus portretas yra ant Jungtinių Amerikos Valstijų pašto ženklų. Trys žvaigždės su jo pavarde puošia Holivude esančią Žvaigždžių alėją. Niujorke jo vardu pavadinta gatvė. 20 amžiaus pirmoje pusėje su juo dainomis plokštelės sukdavosi milijonų žmonių namuose.

Iki pradėdamas aktoriaus ir dainininko, vieno žymiausių ir įtakingiausių pramogų verslo atstovų, karjerą, jis savo vardą iš Asos pasikeitė į Alo. Iki pasirodymų Brodvėjuje, o vėliau ir Holivudo filmų ekranuose 5-erių Asą, su šeima gyvenusį Seredžiuje, su muzika supažindino motina, davusi jam į rankas smuiką ir nuteikusi artėjančiam pramogų pasaulio užkariavimui.

1894-aisiais Asa, vėliau žinomas kaip Alas, kartu su motina ir broliu paliko Seredžių ir pasiekė Vašingtoną, ten broliai dažnai gatvėse bandydavo užsidirbti pinigų.

Taip jo talentas, dainuojant gatvėse, buvo ne kartą pastebėtas, o būdamas dvylikos su broliu Hariu, o iš tikrųjų Heršu, pasirodydavo muzikiniuose reviu kareiviams.

Taigi, broliai iš Seredžiaus dvidešimtą amžių pasitiko didžiosiose pramogų scenose ir ekranuose. Vėliau be A. Jolsono negalėjo apsieiti daugybė pastatymų Brodvėjuje. Jis buvo populiariausias kino aktorius ir kartu dainininkas.

Šiandien istorijoje A. Jolsonas yra vienas įtakingiausių 20 amžiaus žmonių, įsimintinas juodaodžio vaidmeniu 1927-ųjų filme „Džiazo dainininkas“, kuris laikomas vienu pirmųjų garsinių filmų.

Pasirodymuose A. Jolsonas jungia įvairiausią stilistiką, vodevilio pasirodymų, kino filmų vaidybos specifiką su džiazo muzika.

Litvakas prie didžiulių pokyčių prisidėjo kurdamas tikrus šou, kuriuose vienas pirmųjų pradėjo aktyviai judėti, jungti vaidybos ir dainavimo elementus. Beje, dalis jo atliktų dainų – tai ir jo paties kūryba.

A. Jolsono rengtų šou per radiją ir televiziją klausydavosi ir stebėdavo dešimtys milijonų žmonių. Turbūt dalis jų atmena Alą ir šiandien ir niūniuoja vieną jo dainų.

Pasakojimo apie Asą Jolsoną klausykitės ir radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.