Kultūra

2021.02.07 20:59

Kelionę aplink pasaulį su trispalve įamžinęs režisierius: istorijos šimtuko neprireikė, bet istorijas pasakoju ir toliau – vaizdais

Austėja Kuskienė, LRT KLASIKOS laida „Pilno metro“, LRT.lt2021.02.07 20:59

„Norėtųsi, kad kuo daugiau žmonių pamatytų šį filmą, pamatytų šią istoriją“, – taip apie naująjį dokumentinį filmą „Laisvės vaikai“ kalba jo režisierius Armas Rudaitis.

A. Rudaičio naujausias dokumentinis filmas „Laisvės vaikai“ – tai didelis nuotykis ir nostalgiškas sugrįžimas į laikmetį, kai buvo ką tik atgauta Lietuvos nepriklausomybė. Naujausią režisieriaus A. Rudaičio dokumentinį filmą „Laisvės vaikai“ LRT žiūrovai galės išvysti Kovo 11-osios proga.

Tai jaudinanti istorija apie dešimtmečio berniuko Tado ir jo tėčio Igno Minioto kelionę aplink pasaulį. Per šią kelionę jie su Lietuvos vėliava aplankė daugiau nei 20 lietuvių bendruomenių visame pasaulyje ir pirmieji įveikė buriuotojų kapinynu vadinamą Horno rago iškyšulį. Jachta tapo berniuko drauge, gabenusia jį į vandenynų bangas, o jis mėgino suvokti, kas yra tikroji laisvė.

Jaunosios kartos režisierius A. Rudaitis baigė vaizdo režisūros studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. A. Rudaitis ne vienerius metus dirbo montažo režisieriumi įvairiuose kino projektuose, taip pat jis yra laidų ir tiesioginių transliacijų režisierius LRT TELEVIZIJOJE.

„Kiaušinis“, „Aš esu Goda“, „Misija Sibiras`19. Paliesti tremtį“, „Laisvės vaikai“ – A. Rudaičio režisuoti filmai – tiek vaidybiniai, tiek dokumentiniai, tačiau pats pirmenybę teikia dokumentikos žanrui. Kaip montažo režisierius jis yra dirbęs su įvairiausiais režisieriais bei filmais. Vieni iš jų – šviesaus atminimo Audriaus Mickevičiaus bei Nerijaus Mileriaus filmas „Pavyzdingas elgesys“, Miglės Satkauskaitės „Išeiti iš namų“.

A. Rudaitis pasakoja, kad filmo „Laisvės vaikai“ istorija jam buvo netikėtas atradimas. „Aš nieko nežinojau apie tą plaukimą ir vieną dieną man parašė scenaristė Vėjūnė Tamuliūnaitė su pasiūlymu prisidėti prie šio filmo. Perskaičius scenarijų nekilo jokių abejonių dėl bendro darbo su „Laisvės vaikų“ filmu“, – mintimis apie naujojo filmo atsiradimo aplinkybes dalijasi režisierius A. Rudaitis.

Paklaustas apie profesinį kelią, savęs atradimą, režisierius A. Rudaitis teigia kryptingai nesiekęs šio tikslo: „Maniau, jog stosiu į politikos mokslus, VU TSPMI, ar tiesiog į istoriją, kadangi iš istorijos egzamino gavau 100-uką.“ „Istorijos šimtuko man taip ir neprireikė, bet istorijas pasakoju ir toliau, bet jau vaizdais“, – teigia kino ir televizijos laidų režisierius A. Rudaitis.

„Kai buvau dvyliktoje klasėje, įstojau į „Skalvijos“ kino akademiją, ten buvo vienerių metų dokumentinio kino kursas. Vėliau, baigęs mokyklą, įstojau į LMTA“, – pirmaisiais savo karjeros žingsniais link kino režisieriaus profesijos dalijasi A. Rudaitis.

„Kad galėtum kurti, privalai būti su pasauliu, negali užsidaryti tarp keturių sienų“, – montažo režisieriaus kasdienybę atskleidžia A. Rudaitis.

Režisierius pasakoja jau mokyklos laikais pradėjęs laisvalaikiu kurti, montuoti filmukus. „Montažas yra mano arkliukas“, – teigia A. Rudaitis. Tačiau jis neslepia, jog montuojant reikia nemažai kantrybės, nes dirbama su skirtingomis asmenybėmis, kino režisieriais, idėjomis. „Taip pat pačiame filmo kūrimo procese neišvengiamai atsiranda kažkokių naujų sumanymų“, – montažo subtilybes atskleidžia A. Rudaitis.

Montažo A. Rudaitis daugiausia išmoko per praktiką. „Jeigu nori būti geras montuotojas arba režisierius, turi nuolat stiprinti šį įgūdį“, – įsitikinęs jis.

„Savo darbe matau didžiulę prasmę – vaizdai, kuriuos sukuriu, išlieka. Būtent tai tapo ypač aktualu dabar, per karantiną. Šiuo metu gimė ne vienas įdomus projektas, pavyzdžiui, su grupe „Colours of Bubbles“ sukūrėme pusiau filmą, pusiau koncertą“, – entuziazmo net šiuo nelengvu karantino laikotarpiu nepraranda pašnekovas.

Parengė Emilija Cikanavičiūtė

Filmo „Laisvės vaikai“ anonsinis filmukas:

Filmo „Laisvės vaikai“ anonsinis filmukas
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt