Kultūra

2021.08.08 12:10

Auksiniu berželiu vadintas Isaakas Levitanas išgyveno audringą meilę – dėl to net konfliktavo su Čechovu

Indrė Kaminckaitė, LRT RADIJAS, LRT.lt2021.08.08 12:10

Dabartinėje Lietuvos teritorijoje, Kybartuose, gimęs tapytojas Isaakas Levitanas čia tepraleido 10 vaikystės metų, vėliau su šeima išvyko į Maskvą. Rusijoje jis mokėsi pas žymius to meto dailininkus: Vasilijų Perovą, Aleksejų Savrasovą, Vasilijų Polenovą. „Visų trijų jo mokytojų teptuką vedžiojo susižavėjimas savo šalimi, o Levitanas perėmė šį kūrybos bruožą“, – LRT RADIJUI sakė dailės istorikė Giedrė Jankevičiūtė.

Taigi, Isaakas Levitanas pagarsėjo kaip puikus peizažistas, tapęs Rusijos gamtą ir sukūręs „rusiškiausią visų laikų peizažą“. Nors Rusijos imperijoje tuo metu vyravo stiprus antisemitizmas ir Isaakas Levitanas pats jį patyrė, amžininkai anksti pastebėjo ir pamėgo menininką.

LRT tęsia projekto „Atminties akmenys“ pasakojimus, skirtus Lietuvoje gimusiems, gyvenusiems ar į pasaulį iš Lietuvos pasklidusiems iškiliausiems litvakams prisiminti ir pagerbti. Trisdešimt pirmasis pasakojimas yra skiriamas Isaakui Levitanui.


Vilkaviškio rajone, Kybartuose, stovi paminklas garsiam žydų kilmės dailininkui I. Levitanui. Kaip pasakoja G. Jankevičiūtė, Levitanas mokėsi ir pas peizažistą Aleksejų Savrasovą.

„Būtent sekdamas Savrasovo pėdomis Levitanas iškeliavo į Pavolgį, ten nutapė ne vieną jo vardą išgarsinusį peizažą, – pasakoja G. Jankevičiūtė. – Mokytojo įtaka stipriai paveikė mokinio kūrybą.“

Dar vienas dėstytojas, Vasilijus Polenovas, supažindino Levitaną su prancūzų tapyba. „Aišku, svarbu, kad visų trijų Levitano mokytojų teptuką vedžioja susižavėjimas ta šalimi, jį jie stengėsi perteikti paveikslų žiūrovams. Levitanas perėmė šitą jų tapybos bruožą, ir publika jam buvo už tai labai dėkinga“, – sako dailės istorikė.

Taigi, I. Levitanas pagarsėjo kaip puikus tapytojas peizažistas, tapęs Rusijos gamtą. Pasak VDA profesorės, I. Levitanas kitų tapytojų buvo vadinamas auksiniu berželiu. „Vis tik rusiškiausiu jo peizažu yra laikoma Volgos panorama, kur tarsi žvelgiama nuo kalno į vandens plynę ir žemės kyšulį su mažyte cerkvute jo gale.

Nepaisant tokio niūroko kolorito, vaizdas užburia. Jis tiesiog užburia begaline erdve ir ramybe. Paveikslas taip ir vadinasi – „Ties amžina ramybe“. Jis vadinamas rusiškiausiu visų laikų peizažu“, – tikina G. Jankevičiūtė.

Dailės istorikė primena, kad Levitano vardas tarp Rusijos dailininkų buvo sutinkamas nevienareikšmiškai jau vien dėl dailininko tautybės. „Anaiptol ne visi amžininkai norėjo sutikti, kad Levitanas gautų rusų ir Rusijos tapybos meistro vardą. Jis buvo žydas. Jo jaunystės ir brandos metais žydams caro imperijoje anaiptol nebuvo lengva gyventi, – sako dailės istorikė. – Jis pats yra tai pajutęs savo kailiu ir girdėjo nemažai replikų apie tai, kad neturi teisės tapyti Rusijos gamtos.“

Nors buvo stiprus antisemitizmas, amžininkai anksti pastebėjo ir pamėgo I. Levitaną. „Tarp jo gerbėjų buvo tiek besiformuojančio Rusijoje buržuazijos sluoksnio atstovų, tiek dvarininkų, tiek intelektualų. Jį globojo turtingas mecenatas Sergejus Morozovas. Vienas iš artimiausių Levitano bičiulių buvo rašytojas Antonas Čechovas“, – pasakoja pašnekovė.

Įdomu tai, kad taip pat Morozovo globojamas dailininkas Valentinas Serovas nutapė labai plačiai žinomą Levitano portretą. „Iš šito atvaizdo matome, kad Levitanas buvo įspūdingo grožio vyras. Natūralu, kad jis patyrė nemažai audringų meilės istorijų, ir tos istorijos yra papasakotos, aprašytos ne vien memuarinėje literatūroje, bet tapo ir grožinės literatūros kūrinių pagrindu, įkvėpė ir Antoną Čechovą. Dėl to ten net tam tikrų konfliktų tarp jo ir Levitano yra kilę“, – intriguoja dailės istorikė G. Jankevičiūtė.

VDA profesorė apgailestauja, kad I. Levitano gyvenimas buvo trumpas. Du kartus persirgęs šiltine, jis tesulaukė 39 metų.

Pasakojimo apie Isaaką Levitaną klausykitės ir radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt