Kultūra

2021.02.02 18:09

Areštinę filmavo ir „Netflix“, ir pripažinti Lietuvos režisieriai, o dabar ji pasiekiama ir virtualiai

LRT.lt2021.02.02 18:09

Lietuvos nacionalinis muziejus pristato virtualų turą po tarptautinio dėmesio sulaukusią parodą „Pažadinti: Gedimino kalne rastų sukilėlių istorija“. Paroda, pasakojanti apie 1863–1864 m. sukilimą ir jo dalyvius, naujame muziejaus padalinyje veikė metus, rašoma muziejaus pranešime žiniasklaidai.

Ir nors pateko į karantino spąstus, vis tiek sugebėjo pritraukti daugiau nei 10 tūkst. lankytojų, o dėl autentiškos erdvės sulaukė kino kūrėjų susidomėjimo – areštinę savo filmavimo aikštele pasirinko ir „Netflix“, ir pripažinti Lietuvos režisieriai.

„Virtualią parodą apie 1863–1864 m. sukilimą ir jo dalyvius pristatome vasario 2 dieną, minėdami vieno iš sukilimo vadų Konstantino Kalinausko gimimo metines. Muziejaus archeologai K. Kalinausko, Zigmanto Sierakausko ir kitų sukilėlių palaikus atrado ant Gedimino kalno. Šių už laisvę kovojusių didvyrių istoriją siekėme papasakoti areštinėje, kur, kaip rodo istoriniai duomenys, kalėjo 8 iš 20 rastų sukilėlių“, – pasakoja Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Rūta Kačkutė.

Virtualioje parodoje lankytojas pats renkasi, kokiu keliu eiti ir į kurią kamerą užeiti. Kamerose ar pakeliui į jas esantys interaktyvūs taškai su vaizdine ir tekstine informacija pasakoja apie svarbiausius parodos eksponatus ir padeda atkurti asmenines 1863–1864 m. sukilėlių istorijas.

Didelę dalį neeilinėje aplinkoje eksponuotos parodos eksponatų sudaro archeologinių tyrimų medžiaga, sukilimą iliustruojantys dokumentai, fotografijos bei asmeniniai sukilimo dalyvių daiktai, tarp kurių – vestuvinis Zigmanto Sierakausko žiedas ir unikalus vieno iš sukilėlių – Eduardo Čaplinskio – kalkėse išlikęs veido atspaudas.

„Virtualus šios parodos įamžinimas – tai siekis pakviesti neapsilankiusius apsilankyti ir kartu – o tai bene svarbiausia – vizualiai, šiuolaikinėmis technologijomis, išsaugoti autentišką erdvę ateities kartoms. Pastato interjere aiškiai pastebimos ne tik vėlyvojo sovietmečio architektūrinės detalės, bet ir gerokai ankstesnių amžių paveldo ženklai“, – teigia R. Kačkutė.

Virtualiai parodą galima aplankyti čia. Muziejus šiais metais planuoja pristatyti ir daugiau virtualių parodų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt