Kultūra

2016.04.11 22:43

Pirmą kartą Lietuvoje – E. Dega darbų paroda

Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.04.11 22:43

Kauno rajono muziejuje, Raudondvaryje, veikia prancūzų menininko Edgaro Dega žymaus savo tapybos, skulptūros, graviravimo ir piešimo kūriniais, ofortų paroda. Jo darbai Lietuvoje rodomi pirmą kartą. 

Raudondvario erdvėse eksponuojama daugiau nei 30 E. Dega ofortų, kuriuose vaizduojamos baleto šokėjos teatro užkulisiuose. Artimam draugui rašytojui ir libretistui Alévy sukūrus veikalą „La Famille Cardinal“, E. Dega sumanė jį iliustruoti. Sukūręs monotipijų tikėjosi, kad draugas jas panaudos, tačiau taip neįvyko. Jos buvo rastos po menininko mirties, 1918-ųjų aukcione tarp kitų dailininko turtų. Sakoma, kad pagal aukciono katalogą būta 37 monotipijų, tarp kurių  8 retušuotos pastelėmis, 11 piešinių ir trisdešimt antraeilių impresijų. Praėjo dar keli dešimtmečiai kol monotipijos pirmą kartą buvo publikuotos. Laikui bėgant daugelis jų pradingo.

„Kai kurie iš šių ofortų yra anų monotipijų liudininkai. Mes rodome, be abejo, originalus, kuriuose vaizduojamas Kardinalių šeimos gyvenimas ir turime tą E. Degą gyvenimo atvaizdavimą, kurį jis matė dirbdamas operoje ir tai kas vyko Paryžiuje. Edgaras Dega yra modernaus gyvenimo vaizduotojas“, – sakė Kauno rajono muziejaus direktorius Zigmas Kalesinskas.

Šiuos ofortus atspaudė Morisas Potinas. Dešimtmetį studijavęs E. Dega kūrybą autorius taip ištobulino techniką, kad jo ofortai laikomi panašiausiais į originalias E. Dega monotipijas. 

„Kiekvienas iš šitų darbų vaizduoja kartais tą pačią sceną iš skirtingų rakursų, čia galima įžiūrėti tam tikrą kinematografiškumą E. Dega kūryboje: jis pasižiūri į objektą skirtingais kampais tarsi kino filme“, – kai kuriuos menininko darbus apibūdino Z. Kalesinskas.

E. Degą sukurtos iliustracijos knygai „La Famille Cardinal“, leidžia  pažvelgti į prancūzų visuomenę, Paryžiaus gatves ir naktinį gyvenimą per impresionisto meistro kūrybą. Paroda Kauno rajono muziejuje veiks iki liepos pradžios.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.