Kultūra

2016.04.11 22:38

J. Čeponio metinių proga – žvilgsnis į nelietuvišką temperamentą dailėje

Marija Rudzevičiūtė, LRT RADIJAS2016.04.11 22:38

Vilniuje, Radvilų rūmų muziejuje, atidaryta vieno žymiausių lietuvių dailininkų modernistų Jono Čeponio 90-osioms gimimo metinėms skirta paroda. Menininkui atminti pristatoma per pusantro šimto jo tapybos darbų iš dailininko šeimos, muziejų fondų.

„Aistringas tapybai ir gyvenimui“, – taip tapytoją J. Čeponį apibūdina jo sūnus. Prieš 13 metų iškeliavęs amžinybėn dailininkas šį balandį būtų šventęs 90-metį. Parodoje pristatoma jo tapybos retrospektyva: tyliojo modernizmo etapas, spalvingas jo žvilgsnis į gamtą, romantiškumas.

Parodos kuratorė Nijolė Nevčesauskienė siekė dailininką pristatyti kaip aktyvų modernistinio sąjūdžio dalyvį. Tas procesas vyko 7-ajame dešimtmetyje, kai Lietuvos dailė vadavosi iš pokaryje stipraus sociologinio idealizmo. „J. Čeponis buvo iš tų, kurie dalyvavo neoficialiose erdvėse“, – aiškino kuratorė.

Jono Čeponio sūnus Ramūnas, taip pat tapytojas, prisimena, kad tėvas kurdavo namuose: dieną kambarys tapdavo dirbtuvėmis, o naktį – miegamuoju. R. Čeponiui teko stebėti ir tuometę tapybos technikų kaitą.

„Lūžis turbūt buvo Lietuvos modernizmo pradžioj. Visiems to meto menininkams tai buvo atsivėrimo galimybės. Visi, kaip ir mano tėtis, ėmėsi eksperimentų (...)“, – apie tėvo ir kolegų veiklą atsiliepė sūnus.

J. Čeponio tapyboje dominuoja peizažas. Pasak parodos kuratorės, dailininkas ieškojo savitos raiškos, nuotaikų, spalvų skambesio, kaip tai darė prancūzų postimpresionizmo ir fovizmo atstovai.

 „J. Čeponis išsiskyrė tuo, kad realybėje matė labai spalvingai. Jis buvo labai mėgstamas žmonių ir paneigia mitą, kad lietuvių tapyba yra niūri, duslokų tonų, ir dėl to šiais laikais tarsi nepatraukli“, – dailininko išskirtinumui liaupsių negailėjo parodos kuratorė.

J. Čeponio kūryba pasklidusi po pasaulio muziejų, galerijų, kolekcininkų rinkinius. Jis surengė personalinių parodų daugiau kaip 80 šalių.

 J. Čeponio darbų paroda Radvilų rūmų muziejuje veiks iki gegužės 22 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.