Kultūra

2016.04.11 12:29

Spektaklio apie pabėgėlius premjeroje Vilniuje – pabėgėlio tapybos paroda

LRT.lt2016.04.11 12:29

Į visuomenės aktualijas reaguojanti Forumo trupė balandžio 16 d. 18 val. „House of Puglu“ salėje Vilniuje kviečia į premjerą – interaktyvų spektaklį, nagrinėsiantį santykį tarp Lietuvos visuomenės ir pabėgėlių „Žaidimas NE žaidimo tema“. Spektaklio metu taip pat bus galima išvysti unikalią į Lietuvą atvykusio pabėgėlio iš Sirijos dailininko Majd Karos tapybos darbų parodą.

Kuo šis spektaklis skiriasi nuo tradicinio teatro?


Koks bus šis Forumo trupės spektaklis? Tiksliai pasakyti negali niekas. Būtent tuo šis teatras ir ypatingas, kad žiūrovai čia – ne tik stebėtojai, bet ir lygiaverčiai spektaklio kūrėjai ir bendraautoriai. Nors atėję jie pamato spektaklio pradžią, bet atėjus kritinei akimirkai, patys gali siūlyti tolesnę spektaklio eigą.


Tokia teatro forma itin tinkama nagrinėti opioms visuomenės problemoms. Reaguodamas į visuomenėje kylančias diskusijas Forumo trupė nusprendė artėjančiam spektakliui pasirinkti pabėgėlių temą. Pasak teatro grupės narių, čia naudojamas metodas suteikia unikalią galimybę pamatyti situaciją kito žmogaus akimis.


„Klausėme savo žiūrovų, kaip jie vertina tokią teatro formą. Kaip jie sako, gyvenime pamatyti situaciją iš kito žmogaus pozicijos sudėtinga, o čia lengva tai padaryti, nes matai iš šalies. Tu pats turi pasiūlyti protingus sprendimus. Esi priverstas suprasti“, – sako trupės narė, aktorė Kristina Mauruševičiūtė.


Spektaklio premjera vyks kameriniame teatre „House of Puglu“ (Vilniaus g. 16, Vilnius). Čia bus pristatoma ir dailininko Majd Karos tapybos darbų paroda, kuri veiks iki balandžio pabaigos. „Mes sužinojome apie į Lietuvą atvykusą sirų porą. Vienas jų, tapytojas, tiek Sirijoje, tiek ir kelionės metu tapė savo išgyvenimus ir svajojo surengti parodą. Mus nustebino profesionalūs ir jautrūs jo darbai, todėl nusprendėme jam padėti tai padaryti. Drauge su spektaklio premjera pakvietėme jį pristatyti savo darbus, kurie padės žiūrovams geriau suprasti šią temą“, – sako trupės narė Jolanta Kriščiūnaitė.

Pasak Forumo trupės atstovių, trupė tikisi tokiu bendradarbiavimu padėti pabėgėliams integruotis į Lietuvos visuomenę, o Lietuvos visuomenei – geriau juos suprasti.


Metodas, atkeliavęs iš Brazilijos


Forumo trupę Lietuvoje sudaro profesionalių aktorių komanda: Tomas Dapšauskas, Jolanta Kriščiūnaitė, Rasa Kulytė, Kristina Mauruševičiūtė, Sonata Visockaitė. Trupė nuo 2007 m. dirba pagal britų teatro „The Arc“ forumo teatro metodiką, rengia forumo teatro metodo spektaklius įvairiomis visuomenei aktualiomis temomis Lietuvoje ir užsienyje.


Šis teatro modelis po visą pasaulį pasklido iš Brazilijos, kur gimė visai atsitiktinai. Forumo teatro metodo kūrėjas, inovatyvus ir įtakingas Brazilijos teatro praktikas Augusto Baolo pasakoja, kad vieno spektaklio metu žiūrovė šoktelėjo nuo kėdės ir ėmė jam priekaištauti, kodėl jis neperduoda neseniai vaidinusiai porai jos patarimų. Žiūrovė ėmė prašyti A. Baolo sugrąžinti aktorius į sceną, nes ji žino, kaip išspręsti susidariusią situaciją. Brazilų teatro menininkas sutiko ir pakvietė aktorius sugrįžti. Tačiau A. Baolo niekaip negalėjo suprasti, kokį sprendimą siūlo žiūrovė, tad pasiūlė jai suvaidinti tai vietoj aktorės. Taip gimė „braziliškasis“ forumo teatro variantas.


Persikėlęs į Angliją, forumo teatras transformavosi, nes šios tautos atstovai varžėsi eiti į sceną, bet mielai perduodavo aktoriams savo situacijos sprendimo būdus ir susidomėję stebėdavo kaip skirtingi elgesio modeliai veikia teatro scenoje. Perėmusi pagrindinius metodo principus, grupė bendraminčių kurią teatrą, kuris ne tik nagrinėtų socialines temas, tačiau būtų ir profesionalus įdomus žiūrovui reginys.