Kultūra

2021.01.21 23:12

Artėja metas, kai Kaunas taps Europos kultūros sostine: laukia 400 profesionalaus meno renginių

Jūratė Anilionytė, Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.21 23:12

Lygiai po metų, sausio 21-ąją, Kaunas taps Europos kultūros sostine. Programos rengėjai, jei tik nebus suvaržymų dėl pandemijos, planuoja apie 400 profesionalaus meno renginių – parodų, premjerų, festivalių.

Kultūros ministras sako, kad Europos kultūros sostinės vardas bus naudingas įtvirtinant europietiškas idėjas, decentralizuojant kultūrą, o miestui padės išsigryninti tam tikras idėjas.

2017 metų kovo 29-oji – Kaunui suteikiamas 2022-ųjų Europos kultūros sostinės vardas. Su menininkais ir kultūros organizacijomis parengta programa „Šiuolaikinė sostinė“, renginiai įsibėgėja, o laikas iki 2022-ųjų skiriamas Kauno kelionei iš laikinosios sostinės į šiuolaikinę.

„Šiuolaikinės seniūnijos“ – viena iš programų, vykusių Kauno rajone. Bendruomenės skatintos ieškoti miestelių unikalumo, pasakoti istoriją ir bendrauti.

Nuo 2017-ųjų vyko daugiau kaip pusantro tūkstančio renginių ir veiklų, tačiau programos „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ atstovai sako, kad ne skaičiai svarbiausia. Jų tikslas – skatinti dialogą tarp bendruomenių, menininkų, kultūros įstaigų, verslo ir valdžios.

Panorama. Menininkai kreipiasi į Seimą prašydami iš kultūros komiteto pašalinti Gražulį (su vertimu į gestų k.)

„Titulo metai 2022-ieji, jie ateis ir praeis, bet visas įdirbis, kuris yra dabar baigiamas sukurti ir nuolat kuriamas, jis išliks, niekas jau greičiausia negalės užtvenkti nei šiuolaikinių seniūnijų, nei to paties fluxuso, nei contempo, nei istorijų festivalio, jie gyvens savo gyvenimą“, – mano „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ atstovas Mindaugas Reinikis.

Likus lygiai metams iki kol Kaunas oficialiai taps Europos kultūros sostine, programos vadovė Virginija Vitkienė sako, darbų tempai didėja, netrūksta ir biurokratijos: renginių planuose – šimtai skaičių eilučių, o kiekvieną išleistą eurą tikrina auditoriai.

„Šie metai jau mūsų net ir ilgalaikiame strateginiame plane suplanuoti tokie kaip žemo starto, nusiraminimo nuo daugybės mažų renginių ir veiklų metai, su tikslu pasiruošti tiems didiesiems projektams, 2022-ųjų profesionalaus meno festivaliams, renginiams, parodoms.

Jų dabar programoje skaičiuojama daugiau nei 400, kiekvieną savaitgalį galerijose, muziejuose, teatruose, vyks profesionalaus meno parodos, premjeros, labai įspūdingi festivaliai“, – supažindina „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ direktorė Virginija Vitkienė.

Kuriant programą dalyvavęs buvęs Kauno vicemeras, dabar kultūros ministras Simonas Kairys sako, kad pasibaigus programai miestui liks kitoks bendruomenės požiūris į kultūrą ir nauji ryšiai.

„Europos kultūros sostinė turi labai stiprią europietiškąją dimensiją. Šitas titulas neatitenka tiems miestams, kuriems viskas yra puiku ir viskas yra gerai. Šito titulo pagalba pats miestas irgi gali išsispręsti tam tikras problemas, sureikšminti tam tikras idėjas“, – mano S. Kairys.

Didiesiems kitų metų renginiams, kurie planuojama, vyks visame Kaune, kuriami keli scenarijai. 2022-aisias Europos kultūros sostinėmis dar bus Liuksemburgo miestas Ešas ir Serbijos Novi Sadas.