Kultūra

2021.01.21 08:57

700 menininkų reikalauja Gražulį pašalinti iš Kultūros komiteto, šio vadovas tikina – išmesti vien dėl to, kad jis nepatinka, nėra pagrindo

Gražulio, Tamašunienės komentarai; atnaujinta 12.52
Austėja Mikuckytė-Mateikienė, LRT.lt2021.01.21 08:57

Ketvirtadienį kultūros atstovai feisbuke dalijasi tekstu, kuriame teigiama, kad gruodžio pradžioje buvo kreiptasi į Seimą, reikalaujant, kad Petras Gražulis nebūtų įtrauktas į Kultūros komitetą, tačiau jokio atsako nesulaukta. „P. Gražulis netinkamas būti Kultūros komiteto nariu dėl kompetencijos, išprusimo, išsilavinimo, asmeninės kultūros stokos ir įvaizdžio, kurį daugelį metų kuria viešojoje erdvėje“, – teigiama tekste.

Įrašo tekste rašoma: „Mes, daugiau nei 700 kultūros atstovų, gruodžio 1-ąją siuntėme oficialų kreipimąsi į Seimą. Kreipėmės tiesiai į Seimą be žiniasklaidos ir viešų socialinių tinklų, tikėdami, kad menininkų balsas bus išgirstas. Beveik du mėnesius nesulaukėme jokio atsakymo.

Nesu, žinoma, kompetetingas meno specialistas, kaip kad Kultūros komitetas Seime, bet manau, kad verkti prie kiosko su...

Posted by Sakalas Uždavinys on 2021 m. sausio 20 d., trečiadienis

Todėl dabar kreipiamės į visuomenę, darkart norėdami išreikšti savo poziciją dėl kultūros srities, kurią puoselėjame kasdieniu savo darbu teatre, kine, šokyje, muzikoje, dailėje ir daugybėje kitų meno sričių. Mielai kviečiame visus, palaikančius kultūrą, dalintis šia žinia.“

Toliau Kultūros atstovų kreipimosi į Seimą tekste kūrėjai teigia: „Nepaisant sudėtingų aplinkybių, atiduodame visas jėgas Lietuvos kultūros puoselėjimui, tačiau matome valdžios žmonių abejingumą kultūros kaip valstybės prioritetinės srities atžvilgiu. Labiausiai skaudina nekompetentingų ir kultūros žmonių prieštaringai vertinamų asmenų įtraukimas į kultūros politikos formavimą.“

Tekste išsakoma tokia pozicija: „Vieningai prieštaraujame prieš Seimo nario Petro Gražulio įtraukimą į LR Seimo Kultūros komiteto narių gretas. Jo veikla, pasisakymai, vieši konfliktai su policijos pareigūnais, nepagarba prigimtiniam kiekvieno asmens orumui ir saviraiškai, deklaruojamos vertybės ne tik neturi nieko bendro su kultūros sąvoka. Bet priešingai – skaldo visuomenę, didina atskirtį ir užkerta kelią bet kokiai tolimesnei kultūros plėtotei.“

Menininkų nuomone, šio Seimo nario idėjos neatitinka jų idėjų bei vizijos apie kultūrą. „P. Gražulis netinkamas būti Kultūros komiteto nariu dėl kompetencijos, išprusimo, išsilavinimo, asmeninės kultūros stokos ir įvaizdžio, kurį daugelį metų kuria viešojoje erdvėje.“

„Mes, kultūros atstovai, esame ne tik kūrėjai, bet ir piliečiai. Atsakingai renkame valdžią, todėl norime būti atstovaujami tokių pat atsakingų asmenų Seime. Kultūros žmonės yra stiprūs ne tik savo kūriniais, bet ir vienybe, esant reikalui, vienytis bendro tikslo labui“, – teigiama pareiškime.

Pasak autorių, kultūros srities tobulėjimą ir plėtrą lemia ne tik asmeninės kūrėjų idėjos, bet ir aplinkos faktoriai – sprendimus darančių asmenų kolektyvas Seime: „Petro Gražulio skyrimas į LR Seimo Kultūros komiteto narius neatitinka kultūros bendruomenės poreikių. Mes, kuriantys žmonės, tikimės atsakomosios reakcijos iš valdančių Lietuvą žmonių.“

„Mūsų manymu, Kultūros komitetas nėra ta vieta, kur būtų skiriami asmenys, kurie nebuvo pageidaujami kituose komitetuose. Priešingai – Kultūros komitete norime matyti idėjų, pasiūlymų, geranoriškumo kiekvienam visuomenės nariui, kompetencijos [...] Mes reikalaujame, kad Petras Gražulis nebūtų įtrauktas į Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto narių sudėtį. Kultūra yra ne tik žmogaus veikimas. Kultūra yra veikimas visų žmonių labui. Tikimės, kad LR Seimas tam pritars“, – teigiama dokumente.

Gražulis: kokiu konkrečiu klausimu man stinga kompetencijos?

Pats P. Gražulis, komentuodamas LRT.lt sako, kad dažnai jo nuomonė susikerta su Kultūros komiteto pirmininko Vytauto Juozapaičio nuomone, o paties kreipimosi jis dar nematė.

„Konservatoriai nenori, kad aš Lietuvoje būčiau iš viso, ypač Juozapaitis. Jis nuo pat pradžių buvo nepatenkintas, nes nepataikauju“, – LRT.lt tvirtino P. Gražulis.

Į pastabą, kad kreipimąsi pasirašė 700 kultūros atstovų, P. Gražulis replikavo: „Tai čia visi konservatoriai.“ Vis dėlto jis teigė paties kreipimosi neskaitęs: „Neskaičiau, ar aš tokią rašliavą skaitysiu. Toks mano likimas – vis puolamas.“

P. Gražulis teigė norėjęs dalyvauti Žmogaus teisių komitete, kuris, jo teigimu, atitinka jo kompetencijas, – 1989 m. jis prisijungė prie Žmogaus teisių gynimo Helsinkio komiteto. „Dabar tame komitete gali būti tik homoseksualai arba prijaučiantys jiems“, – komentavo P. Gražulis.

Tačiau ir Kultūros komitete jis teigė besijaučiantis puikiai. „Kokiu konkrečiu klausimu man stinga kompetencijos? Kiekvienas išsakome savo poziciją. Puikiai komitete jaučiuosi, tik problemiškas Juozapaitis, nes jis vienas prakalba visą posėdį. Jaunas ir gražus, gal dar pasitaisys. Panevėžio „Garso“ kino teatras – aš sakau, kad vietos valdžios klausimas ir nėra ko kištis. Konservatoriai dabar nori išsaugoti sovietinį pastatą, sukomunistėjo konservatoriai? Nesuprantu“, – LRT.lt tvirtino P. Gražulis.

Paklaustas apie vertybių nesutapimą, P. Gražulis teigė: „Žinau, menininkų dauguma homoseksualai arba prijaučiantys jiems.“

Juozapaitis: raginame Mišrią Seimo narių grupę prisiimti atsakomybę

„Nekomentuosiu P. Gražulio pasisakymų, turime tikrai kuo rūpintis ir taip. O kad kreipimasis galėtų būti mano iniciatyva – tai kliedesys, žmogus pasimetęs savo reikaluose“, – LRT.lt teigė V. Juozapaitis.

Seimo Kultūros komitetas, reaguodamas į kultūros ir meno sričių atstovų kreipimąsi dėl P. Gražulio paskyrimo Kultūros komiteto nariu, kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, taip pat į Mišrią Seimo narių grupę, prašydamas įvertinti kultūros bendruomenės nuomonę ir sprendimų priėmimą dėl Seimo nario P. Gražulio delegavimo į kitą Seimo struktūrinį padalinį. Mišri Seimo narių grupė iki šios dienos nepateikė Komitetui atsakymo.

Kiekvienas Seimo narys turi būti kurio nors komiteto narys ir dalyvauti to komiteto veikloje. Dėl priklausymo vienam ar kitam komitetui sprendžia tik frakcija, kuriai Seimo narys priklauso. Komitetas neturi teisės spręsti dėl Seimo nario priklausymo konkrečiam komitetui.

„Todėl dar kartą viešai raginame Mišrią Seimo narių grupę išgirsti kultūros bendruomenės išsakytus argumentus ir prisiimti politinę atsakomybę dėl Seimo nario P. Gražulio delegavimo į Kultūros komitetą“, – teigiama Kultūros komiteto atsakyme.

V. Juozapaitis primena, kad pirmame Kultūros komiteto posėdyje P. Gražulis viešai sakė, kad yra čia per prievartą, kad jis tremtinys. Planavo išeiti, tačiau po kultūros atstovų kreipimosi gruodį nusprendė pasilikti.

„Kultūros komitetas nėra profesionalų sambūris. Yra žmonių, kurie nebūtinai su menu susiję, bet jie patenka į komitetą ir gilinasi. Mūsų teisės ir pareigos vienodos, aš tik koordinuoju komiteto darbą. Gražulis veikia pagal Konstituciją. Nesu Gražulio pusėje, bet esu demokratijos pusėje. Išmesti jį vien dėl to, kad jis nepatinka, nėra pagrindo“, – LRT.lt komentavo V. Juozapaitis.

Anot jo, kultūros atstovų viešas laiškas daugiau grįstas emocijomis: „Jie pasipiktinę, gal ir pagrįstai pasipiktinę. Bet nėra konkrečių argumentų – pakankamo pagrindo pašalinti.“ „Nario buvimas komitete nėra pavojus, kad jis pakenks kultūros bendruomenei. O savybės – tai jau asmeniškumai. Kartais peržengia ribas, elementarios etikos stinga, bet jis turi Seimo nario įgaliojimus. Už komiteto sudėtį balsavo visas Seimas“, – teigia V. Juozapaitis.

Jei Mišri Seimo narių grupė atšauktų P. Gražulį ar jis pats pasitrauktų, jį turėtų pakeisti kitas tos grupės narys arba turėtų būti vykdomas apsikeitimas kvotomis.

Rita Tamašunienė: stengėmės skirstytis pagal kompetencijas ir interesų lauką

Rita Tamašunienė, Mišrios Seimo narių grupės frakcijos seniūnė, LRT.lt teigė: „Pasvarstyti tokią galimybę apie apsikeitimą komitetais mes galime. Mišrioje grupėje mes kartu su Gražuliu apsvarstysime – galime tarpusavyje apsikeisti. Stengėmės skirstytis maksimaliai – pagal kompetencijas ir interesų lauką.“

Vis tik, anot pašnekovės, P. Gražulis pats pasirinko Kultūros komitetą, mat galimybės skirti nario į Žmogaus teisių komitetą šioje grupėje nebuvo pagal kvotas, o ir daugiau norinčiųjų dalyvauti Kultūros komitete iš Mišrios Seimo narių grupės nebuvo.

Anot R. Tamašunienės, prie bendro sprendimo bus prieita kartu su Seimo valdyba: „Aš kvotomis neoperuoju, gal kitose frakcijose bus politikų, kurie norėtų keistis.“

Paklausta, ar P. Gražulis turi tinkamų kompetencijų, R. Tamašunienė atsakė: „Galima tada kiekvieną Seimo narį taip vertinti – ar jis efektyviausiai dirba, būdamas tame ir tame komitete.“ Dėl galutinio sprendimo balsuos visi Seimo nariai.