Kultūra

2021.01.20 12:21

Prieš 75-erius metus gimė Davidas Lynchas: nuo šokiruojančių scenų siaubo juostoje iki „Tvin Pykso“ šlovės

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.01.20 12:21

Šią dieną prieš 75-erius metus gimė režisierius ir scenaristas Davidas Lynchas. Nors yra sukūręs ne vieną pasaulyje garsų filmą, jo žymiausiu darbu tapo serialas „Tvin Pyksas“ (angl. Twin Peaks).

D. Lynchas gimė Mizulos mieste, Montanoje, JAV. Vaikystėje Lynchams teko dažnai kraustytis dėl tėvo darbo.

Dar jaunystėje D. Lynchas pamėgo tapybą ir net jos mokėsi, tačiau vėliau pasuko filmų kūrimo keliu.

Davidas Lynchas: nuo eksperimentinio ir nesuprasto „Trintuko“ iki visiems žinomo „Tvin Pykso“

Jo kūriniai dažnai apibūdinami kaip siurrealistiniai. Lyncho išskirtinis kūrybos bruožas – muzikos ir vaizdo dermė bei scenose užkoduotos mįslės, simboliai.

Pirmasis D. Lyncho sukurtas eksperimentinis filmas – 1977-ųjų siaubo juosta „Trintukas“. Jį sukurti užtruko kelerius metus, ir nors filmas dėl šokiruojančių scenų per televiziją rodytas labai vėlai, netrukus susilaukė didžiulio pripažinimo.

„Drambliažmogis“ – dar vienas sėkmės sulaukęs D. Lyncho režisuotas filmas. Ši juosta autoriui atnešė kelis prestižinius apdovanojimus ir buvo nominuota „Oskarų“ statulėlei už geriausią adaptuoto scenarijaus režisūrą.

Visgi bene garsiausias D. Lyncho kūrinys – mistinis serialas „Tvin Pyksas“, jo pirmoji serija pasirodė 90-aisiais, bet serialas mėgstamas visame pasaulyje iki šiol. „Tvin Pyksas“ įvertintas trimis auksiniais gaubliais ir įtrauktas į geriausių pasaulio serialų šimtuką.

D. Lynchas nominuotas 4-iems „Oskarams“ ir yra gavęs „Oskarų“ garbės apdovanojimą.