Kultūra

2021.01.19 22:13

Putino režimą šlovinantys Rusijos atlikėjai kelia aistras: vieni siūlo uždrausti jų koncertus Lietuvoje, kiti įžvelgia prisitaikymo poziciją

Marius Eidukonis, LRT KLASIKOS laida „Ryto allegro“, LRT.lt2021.01.19 22:13

Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento atstovas Ramūnas Trimakas LRT RADIJUI sako, kad turime mokytis iš istorinių klaidų, kuomet dėl propagandos priėmimo dalyje visuomenės patyrėme baisią sovietinę okupaciją. LRT muzikos apžvalgininkas Ramūnas Zilnys pastebi, kad ne visi Rusijos atlikėjai savo noru skelbia Kremliaus poziciją. Anot jo, norint būti žinomu Rusijoje, tenka žaisti režimo padiktuotomis taisyklėmis.

Lietuvos kultūros tarybos skirta finansinė parama koncertų organizatoriams, kurie į Lietuvą turėjo atvežti du proputiniškus atlikėjus, visuomenėje sukėlė nemažą rezonansą ir vėl verčia kelti klausimą apie tai, kaip su vienokia ar kitokia kultūros forma atgabenama rusiška propaganda elgtis. Antradienį popiet pranešta, kad atlikėjui Filipui Kirkorovui penkeriems metams uždrausta atvykti į Lietuvą. Vyriausybės atstovai sako, kad toks sprendimas priimtas, nes dainininkas viešai teisina Krymo okupaciją.


LRT popmuzikos vyriausiasis redaktorius R. Zilnys sako, kad visų Rusijos muzikos žvaigždžių po vienu skėčiu patalpinti negalime. Anot jo, yra tokių, kurie atvirai demonstruoja simpatijas Kremliaus režimui, o yra ir atlikėjų, kurie savo tekstuose neatvirai, tačiau metaforomis pašiepia Vladimiro Putino politiką.

„Taigi, kiekvieną atvejį reikėtų nagrinėti atskirai. Žinoma, reiktų atsižvelgti į tai, kad tam tikri atlikėjai yra atvežami svarbiomis ar jautriomis mums datomis, prisidengiant, kad netyčia, tačiau gerai suprantame, kad tikrai tyčia“, – teigia apžvalgininkas.

Anot jo, Filipas Kirkorovas, „apie kurį čia dabar yra labai daug kalbama, yra gan įdomus atvejis“. „Reikia suprasti, kad tokioje šalyje kaip Rusija, jeigu nori būti labai populiarus ir nori būti nuolat kviečiamas į televiziją, susidaro toks įspūdis, jokiu būdu neteisinant, kad karts nuo karto yra privaloma parodyti palankumą valdžios sprendimams. Kartais ir labai atvirai.

Tačiau, kai tas pats Kirkorovas atvyksta čia, į Lietuvą, koncertuoti, esu buvęs keliuose jų, tai jis čia būna beprotiškai mandagus, – tikina apžvalgininkas. – Jis nevengia pasakyti, kad kaip nuostabu, jog Lietuva yra Europoje ir taip toliau.“

„Eurovizijos“ atrankų komisijos narys sako kartą detaliai peržiūrėjęs visą F. Kirkorovo koncertą, tačiau didelės propagandos pliūpsnio jame neišgirdęs. Net ir per kalbas tarp dainų.

„Aš vieną kartą netgi specialiai žiūrėjau visą jo koncertą, kalbas tarp dainų, galvodamas, kad gal išgirsiu kokių propagandinių klišių, – pasakoja pašnekovas. – Pavyzdžiui, Gazmanovas tokių dalykų turėdavo, o štai Filipo Kirkorovo koncerte aš išgirdau tik nuogąstavimą, kad anksčiau, norint atvykti į Vilnių, nereikėdavo vizų, o dabar jų reikia. Tačiau iškart po to buvo pasakyta, kad „na gerai, kaip yra, mes vis tiek galime ir taip susitikti“. Taigi, kiekvieno atlikėjo atvejis yra skirtingas.“

Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) viešojo administravimo specialistas Ramūnas Trimakas yra kritiškesnis. Anot jo, Rusija naudoja savo propagandą per kultūra jau nuo Jakterinos laikų.

„Jei mūsų net ne kelių šimtų metų, o bent jau kelių dešimtmečių istorija nieko nepamokina, tai ką čia dar ir komentuoti būtų galima? – retoriškai klausia R. Trimakas. – Vyresnė karta dar atsimena pavyzdį, kada buvo vykdomos tarpukario kultūros veikėjų kelionės po Sovietų Sąjungą.

Tie veikėjai, sovietinio teroro nusiaubtoje šalyje, rašė įvairius propagandinius atsiliepimus, visiškai nematydami, kad milijonai žmonių buvo išžudyta, kad milijonai žmonių badauja, miršta iš bado. O jie ir toliau šlovino Sovietų Sąjungą! Na o vėliau žinome rezultatus viso to, į ką išvirto tai 1940 metais.“

Mobilizacijos ir pilietinio pasipriešinimo departamento prie KAM atstovas R. Trimakas pabrėžia, kad reikia labiau save gerbti ir laikytis „proto higienos“.

Reaguodami į susidariusią situaciją su prokremliškais atlikėjais, koncertuojančiais Lietuvoje, bendrą posėdį surengė ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos bei kultūros komitetai. Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas tikina, kad jau minėto F. Kirkorovo veikla nėra jau tokia nekalta.

„Jis lankosi Kryme, legitimuoja Krymo aneksiją ir okupaciją, aptarnauja, iš principo, Putino režimą, jo visas imperialistines ambicijas, važiuoja dažnai į kaimynines šalis tikslingomis datomis, istoriniais lūžių momentais, tam kad pabūti Rusijos tam tikrų idėjų ambasadoriumi“, – teigia L. Kasčiūnas.

Anot jo, tokių Rusijos popmuzikos žvaigždžių į Lietuvą nederėtų įsileisti. „Visų pirma tai turi būti mūsų valstybės savigarbos klausimas“, – sakė Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.

Viso išsamaus pokalbio apie prokremliškų popžvaigždžių keliamą pavojų nacionaliniam saugumui – radijo įraše.


Parengė Vismantas Žuklevičius.