Kultūra

2021.01.18 16:44

Kultūros sostinės renginiai vyks sporto salėje: Nidos kultūros centro statybos tik įsibėgėja

Rūta Nikitinaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2021.01.18 16:44

Užsitęsus Nidos kultūros centro rekonstrukcijai šių metų Lietuvos kultūros sostinėje Neringoje dalis renginių vyks mokyklos sporto salėje. Dalis vietos gyventojų ir meno atstovų sako, kad artėjantiems renginiams buvo galima pasiruošti geriau.

Nidoje šiais metais turėtų vykti dauguma naujosios kultūros sostinės renginių. Tiesa, kol kas gyvenvietės centras labiau primena statybų aikštelę. Čia nuo praėjusių metų rekonstruojama pagrindinė gatvė, užtverti šaligatviai, o kultūros centro vietoje važinėja statybų technika.


Senasis kultūros centras „Agila“ buvo nugriautas prieš dvejus metus siekiant, kad 2021-aisiais, kai Neringa taps Lietuvos kultūros sostine, būtų atvertos naujo centro durys. Tačiau nugriovus senąjį pastatą naujojo statybos iškart neprasidėjo.

Jau dvejus metus pačiame Nidos centre esanti kultūros centro teritorija aptverta, o statybos darbai tik pradeda įsibėgėti. Dalis Nidos centre sutiktų vietos gyventojų nuogąstauja, kad Lietuvos kultūros sostine tituluota Neringa pagrindinio kultūros centro neturės ir šiais metais.

„Bardakas. Matai, kas darosi, bardakas. Apie tai išvis net nenoriu kalbėt“, – komentavo vienas praeivių.

„Aš tiesiog galvoju, kad, nepavykus toms statyboms, galbūt buvo galima susiplanuoti laiką ar kalbėti su kitais kurortais arba potencialiomis kultūros sostinėmis ir tiesiog nukelti. Vis dėlto ta vieta yra UNESCO paveldas, bus atkreiptas dėmesys ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Tiesiog gaila nepanaudotos galimybės“, – teigė praeivė.

Kitas praeivis pritarė, kad situacija nėra gera, bet vylėsi, kad naujojo centro durys bus atvertos laiku.

„Per mažai dirba jie, labai lėtai viskas vystosi. Kartais einu ir nė vieno žmogaus nėra, nei kranas nešviečia, nesimato ten tų [dirbančių] žmonių“, – pasakojo dar vienas praeivis.

Nidoje gyvenanti menininkė Gerda Šeirė sako, kad kultūros sostinės renginiams Neringos savivaldybė pasiruošė nepakankamai.

Jos nuomone, nespėjus pastatyti naujojo kultūros centro, buvo galima mobilizuotis ir iškelti kultūros sostinės štabą į Juodkrantę. „Matant, kad nespėjam, buvo galima pasirinkti jį kaip atskaitos tašką, kuris turi ir kabinetus, ir erdves, galėjome perkelti kultūros sostinės fokusą ten. Gal nereikėjo visko koncentruoti čia, kur vasarą turėsime visą Taikos gatvę perkastą“, – teigia G. Šeirė.

Visuomenininkės teigimu, didžiąją dalį renginių sutelkus į vasaros sezoną, kenčia vietos bendruomenė. Jos nuomone, susidaro įspūdis, kad vietos bendruomenė nėra labai reikalinga, yra reikalingi tik vasarą atvykstantys svečiai, į kuriuos, jos teigimu, ir orientuota visa kultūros sostinės programa. „Mes esame kultūros sostinė ar pramogų sostinė? Nida yra neformali kultūros sostinė iš esmės vasaros metu. Šioje programoje, kad ir kaip būtų gaila, akcentai sudėti į vasaros metą“, – sako menininkė.

Rekonstruojamo Nidos kultūros centro vadovė Edita Lubickaitė sako, kad, nespėjus pastato rekonstruoti laiku, kultūros sostinės renginiai bus perkeliami į Neringos gimnazijos sporto salę ir lauko erdves. Tačiau, pasak jos, dėl to kultūros sostinės programa nukentėti neturėtų.

„Rengdami kultūros sostinės programą, numatėme įvairius scenarijus. Jeigu ne kultūros sostinės titulas, net ir rekonstrukcijos šio pastato nebūtume turėję. Mes vis dar turime nuostabią Kuršių nerijos aplinką, gamtą. Dėl pandemijos renginius bus galima organizuoti tik šiltuoju metų laiku. Renginių nėra atsisakoma, jie bus perkeliami į Neringos gimnazijos sporto salę. Ji bus pertvarkyta kaip renginių erdvė“, – tvirtina E. Lubickaitė.

E. Lubickaitės teigimu, jau dvi vasaras Nidos kultūros centras veikė be pastato, atsirado pasiūlymų, kaip išnaudoti kitas erdves. „Kūrybinę veiklą mes esame perkėlę į Preilą, taip pat Nidos bendruomenės namuose yra parodų salė. Manau, kad kultūros sostinės programos nereikėtų sieti su kultūros centru, nes tai tėra vienas iš infrastruktūros objektų, be jo tikrai bus galima įgyvendinti visą programą“, – kalbėjo ji.

Neringos savivaldybės mero pavaduotojas Narūnas Lendraitis teigia, kad Nidos kultūros centras duris lankytojams turėtų atverti kitąmet. Pasak jo, dar 2019-aisiais pradėti pastato rekonstrukcijos darbai užsitęsė dėl ginčų su pirmuoju rangovu. Vicemero teigimu, pagrindinės gatvės remonto darbai bus baigti iki vasaros, todėl planuojamiems renginiams vykti netrukdys.

„Ne tik neturime kultūros centro, bet šalia to dar vyksta daug įvairiausių projektų Nidos centrinėje dalyje: ir Taikos gatvės rekonstrukcija, ir centrinės dalies. Mūsų įsitikinimu, karantino laikotarpis yra pats palankiausias metas visiems šiems darbams įgyvendinti“, – teigia N. Lendraitis.

Vicemeras priduria, kad „Agilos“ rekonstrukcija nestigo iššūkių: „Turėjome vieną rangovą, su juo turėjome teisminių ginčų, dabar turime kitą rangovą ir šie darbai po truputį įsibėgėja. Suprantame, kad bent jau šiais metais tikrai neturėsime naujo kultūros infrastruktūros objekto, bet labai viliamės jį turėti 2022 metais.“

Pasak jo, dar pernai dėliodama kultūros sostinės programą savivaldybė matė, kad neturės kultūros centro, todėl galvojo apie įvairias alternatyvas: „Turime mažesnių kamerinių erdvių. Programa bus įgyvendinama ne tik uždarose patalpose, bet ir viešosiose erdvėse, todėl toks griežtas susiejimas su fizinės infrastruktūros turėjimu arba neturėjimu turėtų būti nesvarstytinas.“

N. Lendraitis viliasi, kad bent didieji darbai – tiek Nidos Taikos gatvės rekonstrukcija, tiek centrinės dalies rekonstrukcija – bus atlikti iki šiltojo laikotarpio pradžios.

Organizatorių teigimu, dėl koronaviruso pandemijos kultūros sostinės programa Neringoje prasidės gegužės 15-ąją. Iki to laiko renginiai vyks virtualioje erdvėje.