Kultūra

2016.03.31 13:30

Aktorė B. Mar: „Dostojevskio angelai“ – galimybė „paaugti“ ir kaip aktorei, ir kaip žmogui

LRT.lt2016.03.31 13:30

Lietuvos rusų dramos teatro Mažojoje salėje netrukus prabils Fiodoro Dostojevskio  kūrinių herojai –  Nastenka iš „Baltųjų naktų“, kunigaikštis Myškinas iš „Idioto“, Nikolajus Stavroginas iš „Demonų“, Grušenka iš „Brolių Karamazovų“ bei mažasis herojus iš apsakymo „Berniukas prie Kristaus eglutės“. „Dostojevskio angelai“ – pirmas lietuvių aktorės Birutės Mar monospektaklis Rusų dramos teatro erdvėse. Pasak B. Mar, pasitelkus puikaus psichologo F. Dostojevskio personažų portretus, jai norėjosi patyrinėti žmogiškos sielos užkaborius.

Spektaklio „Dostojevskio angelai“ eskizas pirmąsyk buvo parodytas 2015 m. lapkritį Velikij Novgorodo ir Staraja Rusa miestuose (Rusija) vykusiame XIX tarptautiniame kamerinių teatrų pagal F. Dostojevskio kūrinius festivalyje. Ten naująjį spektaklį iš Lietuvos lydėjo sėkmė – jis pelnė net du festivalio apdovanojimus: aktorė B. Mar apdovanota diplomu ir prizu už geriausią moters vaidmenį, „Dostojevskio angelai“ taip pat pelnė žiūrovų simpatijų prizą, rašoma Rusų dramos teatro pranešime.

„Dostojevskio angelų“ premjera Lietuvoje – balandžio 2-ąją. Pasak B. Mar, spektaklyje bus galima išgirsti autentiškus Staraja Rusa miesto, kuriame F. Dostojevskis gyveno ir kūrė paskutiniais gyvenimo metais, cerkvės varpus. Spektaklyje bus ir daugiau detalių, kurios atsirado po kelionės į F. Dostojevskio miestą.

– Teatro režisierius, siekiantis į sceną perkelti rusų klasiko F. Dostojevskio kūrybą, susiduria su nemažais iššūkiais – literatūrinis tekstas neišvengiamai privalo būti transformuotas į draminę kalbą. Naujame Jūsų spektaklyje skambės fragmentai iš rašytojo romanų „Idiotas“, „Broliai Karamazovai“, „Demonai“, apysakos „Baltosios naktys“ bei apsakymo „Berniukas prie Kristaus eglutės“. Kokios priežastys lėmė tokį pasirinkimą? Ar šios ištraukos, Jūsų nuomone, lengviausiai pasiduoda sceninei adaptacijai?

– Kurdama scenarijų negalvojau, kurie tekstai lengviau pasiduotų sceninei adaptacijai – F. Dostojevskio personažų ir tekstų pasirinkimą padiktavo spektaklio idėja: angelai, t. y. žmonės rašytojo kūryboje, kurių sielos amplitudė nuo angeliško iki demoniško prado be galo plati.  Kiekvienas jų (kaip ir kiekvienas mūsų) tarsi siekia būti angelu, neteikti kitam skausmo, bet turbūt niekam Žemėje tai nepavyksta. Nors, pasak rašytojo, Dievas visuose mumyse pasėjęs „ano pasaulio“ sėklas. 

Tad būsimame spektaklyje, pasitelkus puikaus psichologo F. Dostojevskio personažų portretus, norėjosi ir patyrinėti žmogiškos sielos užkaborius. Pasirinkau kontrastingų personažų galeriją – nuo angeliškos Nastenkos iš „Baltųjų naktų“, kunigaikščio Myškino iš „Idioto“ iki savyje angelą atstūmusio Stavrogino iš „Demonų“ ir  Grušenkos iš „Brolių Karamazovų“. Šių veikėjų monologai, jų gyvenimo istorijos tapo spektaklio scenarijaus pagrindu.

– Pernai rudenį Rusijoje, Velikij Novgorodo ir Staraja Rusa miestuose, surengtame  tradiciniame XIX tarptautiniame kamerinių teatrų pagal F. Dostojevskio kūrinius festivalyje parodėte spektaklio „Dostojevskio angelai“ eskizą. Kaip ruošėtės šiems pristatymams?

– Šio spektaklio kūrimo istorija išties įdomi. Praėjusį rudenį kamerinių teatrų pagal F. Dostojevskio kūrinius festivalio Velikij Novgorode ir Staraja Rusoje rengėjai pasiūlė man sukurti „kažką pagal Dostojevskį“. Tą pačią dieną atėjo galvon pavadinimas „Dostojevskio angelai“... Po to tik ėmiau galvoti, koks gi tai spektaklis galėtų būti? Pasiruošimui tebuvo likęs mėnuo (ir scenarijaus, ir spektaklio sukūrimui), jokių lėšų neturėjome. Bet kadangi būsimo spektaklio komanda – tikri bendraminčiai (pernai kartu kūrėme „Ledo vaikus“ Nacionaliniame dramos teatre) ir visiems ši idėja pasirodė įdomi, nutarėme ruoštis. Repetavome Kristinos Norvilaitės dailės studijoje Užupyje, kostiumus ir rekvizitą suradome atvykę į festivalį, Velikij Novgorodo teatre...  

Spektaklį norėjosi sukurti jau vien todėl, kad pamatytume Staraja Rusa kurortą, kur F. Dostojevskis gyveno ir kūrė paskutiniais savo gyvenimo metais, ten parašė „Brolius Karamazovus“, „Demonus“. Ir išties kelionė buvo labai prasminga, mistiška – vaidinau „Dostojevskio angelus“ jo gimimo dieną, lapkricio 11-ąją, po mišių už rašytoją jo mylimoje cerkvėje, kur jis net kurį laiką gyveno. Su kartu į festivalį vykusia dailininke Kristina Norvilaite ir scenos asistentu Remigijumi Jančausku kelias valandas stovėjome toje cerkvėje prie stebuklingos ikonos, ir tarsi būtų palietusi F. Dostojevskio dvasia. Lauke buvo niūrus „dostojevskiškas“ ruduo, aplink purvas ir skurdas tarsi prieš 100 metų, o viduje tokia šviesa...

– Naujausias Jūsų monospektaklis „Dostojevskio angelai“ tapo Lietuvos rusų dramos teatro repertuaro dalimi ir bus vaidinamas Mažojoje salėje. Kodėl Jūsų dėmesys nukrypo į Rusų dramos teatrą?

– Esu labai dėkinga režisieriui Jonui Vaitkui už pasitikėjimą. Jis išsyk sutiko, kad „Dostojevskio angelai“ atsirastų Rusų dramos teatro scenoje. Vaidinti F. Dostojevskį originalo kalba nuostabu (rusiškai spektaklio eskizą vaidinau ir festivalyje Staraja Rusoje) ir Mažoji kamerinė teatro salė pasirodė tinkama, nors kol kas apleista – į ją atėjus, mums su dailininke K. Norvilaite išsyk kilo noras, kad F. Dostojevskio angelai čia atskristų ir ją sušildytų... 

Be galo gera kurti, kai sulauki palaikymo. Rusų dramos teatre jaučiuosi kaip namie, nes juk iš tiesų kažkada čia ir prasidėjo manasis kūrybos kelias – dar besimokydama Peterburge, vaidinau čia Poliną to paties F. Dostojevskio „Lošėjuje“, susitikau su nuostabiais aktoriais-mokytojais J. Maivina, V. Jefremovu. O dabar sugrįžtu vėl po dvidešimties metų... Galbūt neatsitiktinai.

– Spektaklio „Dostojevskio angelai“ kūrybinę bendraminčių grupę sudaro kompozitorius Antanas Kučinskas, dailininkė Kristina Norvilaitė, choreografė Sigita Mikalauskaitė. Mažojoje salėje žiūrovai išvys raudonas grindis, nuo galinės sienos į mus žvelgs žmonės iš archyvinių nuotraukų, po sceninę erdvę bus išblaškyti istoriniai kostiumai. Tačiau šiame scenografiniame sprendime nėra atsitiktinumų. Net ir raudonos grindys....

– Taip, mūsų komanda išties lyg koks muzikantų ansamblis, jau esame „susigroję“. Su kompozitoriumi A. Kučinsku kartu kuriame jau nuo pirmojo mano savarankiško spektaklio „Žodžiai smėlyje“ 1998 m., tad užtenka jam atnešti tekstą ir pasakyti keletą žodžių apie spektaklio idėją ir jis išsyk pajunta, kokios muzikos reikia. Kristina Norvilaitė – grafikė, iliustravusi penkias mano knygas. Pernai ją pasikviečiau pamėginti kartu sukurti spektaklį „Ledo vaikai“ ir, man regis, ji puikiai pajuto teatro specifiką. Su šokėja, „Lėlės“ teatro aktore Sigute Mikalauskaite kadaise kartu šokome įvairiuose projektuose, o dabar ji tapo puikia asistente choreografe. Dirbant su bendraminčiais, tiesiog sutaupai daug laiko. Pasitiki vienas kitu, kalbiesi, mėgini ir po truputėlį susidėlioja spektaklis.

O dėl neatsitiktinai spektaklyje atsiradusių detalių... Taip, jos atsirado po mūsų kelionės į F. Dostojevskio miestą. Nustebino, pvz., kad F. Dostojevskio šeimos namo, kur jis vasarodavo paskutiniais gyvenimo metais (dabar ten įrengtas jo muziejus), grindys buvo autentiškai nudažytos raudona spalva. Panašią scenos dangą nusprendėme panaudoti ir spektaklyje. Tarsi žmogaus jausmų, aistrų erdvė, „ugninis ežeras“... Ten įsirašėme ir autentiškus tenykštės cerkvės varpus, kuriuos taip pat naudosime spektaklyje. Vartėme F. Dostojevskio laikų nuotraukas, Staraja Rusos atvirukų rinkinius, kuriuos galbūt įkomponuosime į spektaklio audinį. 

Būsimasis spektaklis tikriausiai bus ir apie akimirksniu praeinantį žmogiško gyvenimo laiką... Dievas mumyse pasėjo „ano pasaulio sėklas“, kurios lyg šaknys mus jungia su anapusine šviesa. Tai ir žmogiško gyvenimo viltis, ir skausmingas ilgesys. F. Dostojevskio proza, manau, tikra dovana teatrinei kūrybai, ji puikiai atskleidžia žmogiškos būties sudėtingumą ir prasmę. Tad sykiu tai galimybė „paaugti“ ir kaip aktorei, ir kaip žmogui. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba, – jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.