Kultūra

2021.01.17 12:10

Jubiliejų minintis aktorius Aleksas Kazanavičius Naujųjų proga palinkėjo žmonai kai ko intymaus

Mindaugas Klusas, LRT.lt2021.01.17 12:10

Jaunimo teatro aktorius Aleksas Kazanavičius (nepainioti su Hazanavičiumi – šis mažiau garsus) sausio 17-ąją mini 50 metų sukaktį. Taip, taip, penkiasdešimt jau ir Aleksui. Su aktore Aušra Pukelyte užauginti vaikai paliko tėvų namus, jiedu dabar gali džiaugtis vienas kitu ir, kaip prisakyta Voltaire`o, – darbuotis savo sode.

Tą A. Kazanavičius ir daro – apsitvarkė namus Rasose, apgenėjo sodą. Jam vis trūko laiko, o pastarojo meto įvykiai kaip tik atitolino darbovietes ir tarnybas.

„Pagaliau iškrito sniegas, atėjo išsiilgta žiema, galima daugiau pasivaikščioti arba pasileisti slidėmis – tą ir darau“, – LRT.lt sako aktorius.

A. Kazanavičius sukūrė nepamirštamų vaidmenų Jaunimo teatre – „Šmėklose“, „Pagalvinyje“, „Patriotuose“, „Autonomijoje“, „Vienos miško pasakose“. Nepamirštami jo darbai ir kine – „Nuodėmės užkalbėjime“, „Kai apkabinsiu tave“, „Pelėdų kalne“, „Izaoke“, „Nova Lituania“. Lietuviškų serialų žiūrovai aktorių atranda juose.

Šis tas kartojasi

Šis tas kartojasi. 1971 metais Altajaus krašte gimęs A. Kazanavičius į teatrą atėjo per jų tuštėjimo metą, 1997-aisiais. Šiandien teatrai ištuštėjo priverstinai – dėl pandemijos.

„Gyvename keistokai. Pirmasis, pavasarinis karantinas praėjo smagiau. Gal dėl to, kad dienos ilgėjo, pamažu šilo, po žiemos jau ir poreikis ilsėtis atsirado. O antrasis karantinas toks keistas. Lyg ir dirbi, bet darbai vis nusikelia neribotam laikui. Bėgi ir nežinai, kada finišuosi“, – LRT.lt sako aktorius.

Paskutinės premjeros, kuriose vaidino, – „Žmogus iš žuvies“ (rež. Eglė Švedkauskaitė) ir „Miego brolis“ (rež. Adomas Juška). Nuo pavasario su 8 kolegomis repetuoja Miguelio de Cervanteso „Don Kichotą“.

Repeticijos dėl nuolatinių pertraukų trunka jau beveik metus. Premjera turėjo įvykti spalį, buvo perkelta į lapkritį, tada – į sausį.

„Greičiausiai spektaklis bus išleistas be žiūrovų, nes į sales jie dar negalės grįžti. Norime patys sau padėti tašką, „užkonservuoti“ neribotam laikui“, – sako A. Kazanavičius.

Spektaklio režisierius – minėtasis A. Juška, Eimunto Nekrošiaus auklėtinis. „Adomas pats rašo romano inscenizaciją. Bus didelės apimties darbas. Kita vertus, kadangi spektaklio medžiaga labai plati, dėl vis nukeliamos premjeros galime laisviau padirbėti prie atskirų scenų interpretacijos, jų dėlionės“, – teigia aktorius.

A. Kazanavičius kuria Don Kichoto vaidmenį, Sanča Pansa bus Andrius Bialobžeskis. Taip pat vaidina A. Pukelytė, Matas Dirginčius, Simonas Storpirštis, Dovilė Šilkaitytė, Giedrė Giedraitytė, Arūnas Sakalauskas, Vaidas Vilius.

A. Kazanavičius džiaugiasi gyvenime sulaukęs dar vienos progos perskaityti šį nuostabų romaną. Svarsto, ar apskritai įmanoma suvaidinti „Don Kichotą“, nes tai, ką skaitydamas „susifantazuoji“, yra kur kas daugiau, nei gali perteikti scenoje.

„Don Kichotas – komiškas personažas. Romantiško herojaus šleifas, mano supratimu, jam buvo prikabintas sovietmečiu, interpretuojant jį kaip idėjinį personažą. O iš tiesų tai skaistus penkiasdešimtmetis, amžiaus vidurio krizę išgyvenęs vyriškis, kuris leidžiasi į pasaulį nuotykių ieškoti. Jis – ir pamišėlis, ir išminčius“, – teigia A. Kazanavičius.

Kempiniukas Plačiakelnis

Valstybiniuose teatruose dirbantys aktoriai per pandemiją gali jaustis finansiškai saugesni, o štai privačių teatrų kolegoms kur kas sunkiau. „Vis dėl to žavi kolegų gebėjimas atrasti naujų erdvių, kurti laidas televizijoje“, – žavisi jais pašnekovas.

Ilgus, ilgus metus jam pačiam teko turėti reikalų su TV, įgarsinti animacinius personažus. Kempiniuko Plačiakelnio balsą atpažįsta net gatvėje sutikti jaunuoliai, išaugę iš mažųjų animacinio serialo žiūrovų. Vis dėlto įgarsintojo karjera, jei kas nors vėl nepakvies, baigėsi praėjusią vasarą.

„Bankrutavo, Lietuvoje nebeliko vienos įmonės. Reikėjo persirašyti sutartis, bet nebeėjau. Dar kviesdavo filmuotis serialuose, tačiau stengiuosi nepersidirbti, filmuojuosi tik kartais“, – kalba A. Kazanavičius.

Taip pat skaitykite

Prieš pirmąjį karantiną aktorius dalyvavo kuriant LRT radijo spektaklį „Labai triukšminga vieta gyventi“ (rež. Juozas Javaitis). Sigito Parulskio pjesės veiksmas vyksta Vilniaus rajone, kolektyviniuose soduose, virš galvos vis kylant ir leidžiantis lėktuvams. Personažai – keturi niekšeliai – mėgina suvesti senas sąskaitas, pralenkti vienas kitą gudrumu. A. Kazanavičius suvaidino vieną jų – verslininką Deividą.

Aktorius yra įgarsinęs 4–5 radijo spektaklius. Tačiau su J. Javaičiu, kolegomis Tauru Čižu, Gaile Butvilaite ir Karoliu Kasperavičiumi radijuje susitiko pirmą kartą.


Šiedu filmai – gyvenimo dovana

Sunku įvardyti bent vieną garsesnį pastarojo meto lietuvišką filmą, kuriame A. Kazanavičius nebūtų vaidinęs. Režisieriai jį mėgsta, vertina. Neabejotina, kad žiūrovai – taip pat. Kas galėjo, norėjo ir kaip sugebėjo, pamatė „Nova Lituania“ (rež. Karolis Kaupinis) ir „Izaoką“ (rež. Jurgis Matulevičius).

„Niekada nebūnu patenkintas savimi. Po pirmos peržiūros neskubu filmo vertinti, – prašomas įspūdžio apie filmus, atsako Aleksas. – Paprastai antrą kartą žiūri ramesne galva ir žiūri visai kitaip. Abu darbai gražūs.

„Izaokas“ gal buvo kiek sudėtingesnis, filmavimai truko kone dvejus metus. „Nova Lituania“ labiau sustyguotas, aiškesnis ir nuoseklesnis“, – teigia aktorius. Jis mano, kad šiedu filmai – lyg dovanos, galbūt gyvenime tokių dviejų tik ir gali tikėtis.

Dar jam įsiminė dokumentinis filmas „Tumo kodeksas“ (rež. Eimantas Belickas), šiame „smagiame padurniavime“ aktorius įkūnijo rašytoją, lietuvių literatūros reformatorių Juozapą Albiną Herbačiauską.

Tas laikas turėjo ateiti

Aktorių A. Pukelytės ir A. Kazanavičiaus šeimoje užaugo du vaikai – Augustas ir Elzė. Užaugo tiek, kad jau paliko tėvų namus, gyvena atskirai. Augustas atliko karinę tarnybą, dabar studijuoja Vilniaus Gedimino technikos universitete. O Elzė studijuoja Lankasteryje, Anglijoje.

„Buvo grįžusi per Kalėdas. Bet dabar tas metas, kai po namus dviese su žmona vaikštom. Į tai žvelgiu šviesiai – toks laikas turėjo ateiti. Jei negali su tuo susitaikyti – tavo bėda“, – kalba Aleksas.

Klausiamas, ko per Naujuosius palinkėjo vienas kitam, aktorius kaip visada atsakė nuoširdžiai: jųdviejų linkėjimai buvo gana intymūs. „Nelabai norėčiau atskleisti. Nežinau, ar tai turėtų sužinoti visa Lietuva“, – juokiasi jis.

Priduria, kad šeima išgyvena gražų tarpsnį. „Džiaugiuosi, kad šį laiką galiu praleisti su Aušra. Tikiuosi, kad ji irgi džiaugiasi“, – sako jubiliatas.