Kultūra

2021.01.15 17:04

Šiemet lėšų kūrybiniams projektams Alytuje nenumatyta, miesto vadovai ramina – biudžetas bus koreguojamas

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.15 17:04

Kultūrai per pandemiją išgyvenant sunkmetį, Alytaus kultūros ir meno taryba ir įvairių renginių organizatoriai pasigenda aiškumo dėl kūrybinių projektų finansavimo. Esą nežinoma, ir kiek lėšų savivaldybė skirs programos „Alytus – kultūros sostinė 2022“ parengiamiesiems darbams. Miesto vadovai ramina – lėšų biudžete bus ieškoma.

Profesionalaus lėlių teatro „Aitvaras“ vadovė Loreta Skruibienė per karantiną rengiasi naujam sezonui – rašo spektaklių scenarijus, gamina lėles.

Žinios. Naujos paramos verslui dėlionė: belaukiant pinigų iš pirmo paketo, prasideda derybos dėl antro

Teatras lėlių kambaryje paskutinį spektaklį rodė spalį, per tarptautinį lėlių teatrų festivalį. Šį renginį teatras organizuoja, gavęs projektinį finansavimą iš savivaldybės. Tad sako – žinia, kad miesto biudžeto projekte lėšų šių metų kūrybinėms programoms kol kas nenumatyta, nustebino.

„Mums yra sudėtinga, nes mes negauname jokio kito finansavimo, mes gyvename tik iš projektinio finansavimo“, – teigia lėlių teatro „Aitvaras“ vadovė L. Skruibienė. Jos nuomone, negavęs lėšų, teatras ne tik neorganizuotų festivalio, bet ir apskritai negalėtų organizuoti savo kūrybinės veiklos.

Ne mažiau sunerimo miesto kultūros bendruomenei atstovaujanti Kultūros ir meno taryba. Ji kreipėsi į savivaldybės vadovus, prašydama paaiškinti, kaip šiemet bus finansuojama kultūra.

„Mes kreipimesi klausėme dėl trijų dalykų. Tai yra kultūros projektų finansavimas „Tau, Alytau“. Prašymas buvo pateikti informaciją dėl „Alytaus – Lietuvos kultūros sostinės 2022“, kaip žinia, kitais metais Alytus tampa kultūros sostine ir tam tikrus darbus reikia atlikti šiemet“, – tvirtina Kultūros ir meno tarybos pirmininkė Vida Grišmanauskienė.

Prieš porą metų kultūrinėms veikloms savivaldybė skyrė 120 tūkstančių eurų, pernai – 45 tūkstančius. Vyko tarptautiniai festivaliai, tarp jų – gyvosios istorijos festivalis „Jotvos vartai“, bliuzo, šiuolaikinio šokio festivaliai, organizuojamos kultūrinės ekskursijos, leidžiami žurnalai.

Kultūros ir meno tarybos narys Liudas Ramanauskas teigia: „Kai pamatai biudžeto eilutėje nulį, nors aš tikiu, kad jis dar keisis, man darosi keista.“ L. Ramanauskas teigia – yra noras, kad jauni žmonės grįžtų į Alytų, „grįžtų su šeimomis, čia kurtųsi, bet jiems reikia kultūrinės terpės. Jiems neužtenka dviejų masinių renginių per metus, kur susirenka 10 tūkstančių žmonių, jie juk žmonės, gyvenantys 21-ajame amžiuje.“

Pasak režisieriaus Arvydo Kinderio, iš projektinių lėšų sukūrusio penkis dokumentinius filmus apie Alytų, net ir negavęs finansavimo, jis vis tiek kurs filmą apie dzūką, poetą Sigitą Gedą.

„Politikai nori valdyti viską, kultūros projektus, iniciatyvas, taip atimama iniciatyva iš žmonių reikštis kūrybiškai, – teigia jis. – Ieškosiu kitų būdų, važinėsiu su ištiesta ranka pas rėmėjus, prašysiu, įrodinėsiu, galų gale dabar yra ir kitokių būdų, juk galima skelbti internete, klausti, kas nori prisidėti prie tam tikro projekto, prašyti piliečių paramos.“

Miesto vadovai kultūros žmones ramina – lėšų bus ieškoma, esą dabar renginiai dar uždrausti, o biudžetas bus koreguojamas.

„Puikiai suprantame, kad nuo vasario nepasileis visi renginiai, festivaliai, žmonės negrįš į teatrus, kino teatrus ar į didžiuosius koncertus. Planuodami ketvirtį, matydami, kad tų veiklų dar nebus, šiek tiek mažiname biudžetą. Šiuo metu yra svarstomas biudžetas ir ta eilutė gali būti grąžinta“, – tvirtina Alytaus meras Nerijus Cesiulis.

Vasarį savivaldybė žada keisti kultūros projektų finansavimo aprašus ir skelbti konkursą.