Naujienų srautas

Kultūra2016.03.29 23:04

Nuotraukų instaliacija papuošė Kėdainių senamiestį

Kėdainių senamiestyje esantį apleistą škoto Šiglio namą puošia nuotraukų instaliacija „Aukso amžiaus sapnas“. Tai – trečiasis menininkų ir paveldui neabejingų kėdainiškių projektas, neprižiūrimą pastatą paverčiantis meno objektu.

17 a. Kėdainiuose gyvenusio pirklio namą senamiesčio pažiba daro ne jį privatizavę verslininkai, o menininkai.

Senojoje gatvėje stovintis pastato fasadas jau aštuonetą metų puošiamas meninėmis instaliacijomis. Paskutinioji – menininko Felikso Paulausko kurtas „Aukso amžiaus sapnas“. Tai – namo langus ir duris puošiančios fotografijos, iš kurių šypsosi dabartiniai Kėdainių gyventojai. Vienas iš projekto bendraautorių, Kėdainių krašto muziejaus direktorius, sako, kad meniniai projektai apleistą pastatą padarė traukos objektu.

„Tai yra buvęs Kėdainių gyventojo škoto Šiglio namas, aišku, dabar jis yra labai perstatytas, nevykusiai perstatytas, ir dar nepabaigtas perstatyti, tokie pastatai nepuošia Kėdainių senamiesčio. Nors namas ir nedidelis, bet norisi, kad jis primintų Kėdainių didybę“, – sakė Rimantas Žirgulis, Kėdainių krašto muziejaus direktorius.

Istoriniai faktai rodo, kad tuo metu, kai valdė kunigaikščiai Radvilos, į Kėdainius atsikėlė gyventi škotų, vokiečių, žydų. Buvo įkurta gimnazija, bažnyčios, kiti visuomeniniai pastatai.

Parodyti prieš 400 metų Kėdainiuose buvusį menų, kultūros, amatų, prekybos klestėjimą sumanę menininkai idėjai įgyvendinti pasirinko dabartinius gyventojus – fotomodeliais tapo daugiau nei šimtas kėdainiškių.

„Kur jūs rasite miestą su 6 tautinėm, 6 konfesinėm bendruomenėm, protestantizmo centrą ir privatų miestą (kunigaikščių Radvilų)? Taigi ši nuotraukų instaliacija – „Aukso amžiaus sapnas“ – yra žaidimas, noras visus šiuos pasakojimus perkelti į vizualią plotmę“, – idėją nupasakojo R. Žirgulis.

Pirmoji, pastatą puošusi meninė instaliacija „Sagos“ buvo sukurta 2008 metais. Kiek vėliau – šmaikšti instaliacija pasakojanti Kėdainių istoriją.

Dabartinė – „Aukso amžiaus sapnas“ pristatyta pernai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi