Kultūra

2021.01.12 23:00

Sausio 13-osios išvakarėse atidaryta paroda Baltarusijos laisvės gynėjams: ragina padėti ir nepamiršti

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.12 23:00

Vilniuje, Jono Meko vizualiųjų menų centre atidaryta paroda, skirta Baltarusijos laisvei palaikyti. Menininkas Antanas Zabielavičius, režisierė Ramunė Kudzmanaitė ir kompozitorius Gintaras Sodeika kviečia apžiūrėti jų kūrinius pro galerijos langus. Neatsitiktinai paroda atidaryta Sausio 13-osios išvakarėse, nes reikia ne tik nepamiršti iškovotos savo laisvės, bet ir padėti kitiems tokios laisvės siekiantiems.

Antradienio vakarą Jono Meko vizualiųjų menų centre įžiebta paroda. Tai menininko A. Zabielavičiaus sukurtas obeliskas „Жыве Беларусь“, skirtas Baltarusijos laisvės ir demokratijos gynėjams, kurie toliau patiria Aliaksandro Lukašenkos režimo represijas.

Savo kūriniu menininkas nori paskatinti visuomenę aktyviau palaikyti baltarusių tautą ir jų laisvės siekį. Todėl sako Sausio 13-osios išvakarės tam pati geriausia diena. Žiūrovai apžiūrėti obeliską gali pro galerijos langus kiekvieną dieną – čia visą parą degs šviesa.

Jono Meko vizualiųjų menų centre – paroda Baltarusijos laisvės ir demokratijos gynėjams

„Pats obeliskas iš sukurtas iš paprastų, artimų medžiagų tai kasdienybei, kas Baltarusijoje vyksta. Tas slaptas vėliavos rodymas ir drebulės – toks medis silpnas, jautrus, išsigandęs“, – pasakoja A. Zabielavičius.

Instaliacija sukurta iš šaligatvio plytelių, raudonų ir baltų popierinių servetėlių, kilometro juodos virvės ir pusė tūkstančio nukirstų drebulių kamienų, kuriuos menininkas atvežė iš savo sodybos.

Visą kūrybinį procesą filmavo režisierė R. Kudzmanaitė, kitoje galerijos salėje rodoma jos drauge su kompozitoriumi G. Sodeika sukurta šios iniciatyvos vaizdo instaliacija „Kantrūs užsispyrę veiksmai“.

„Tie veiksmai labai panašūs su baltarusių pasipriešinimo veiksmais, jie kantriai, užsisipyrusiai daro tą patį, nors patiria represijas, persekiojimus, bet jie vis tiek eina į gatves, piešia plakatus. Tas užsispyrimas – ir Antano (Zabielavičiaus – LRT.lt) darbas prie šito obelisko, pasirodė visiškai lygiagretūs. Atrodė, kad būtinai reikia tai parodyti“, – sako režisierė.

Abiejų menininkų santykis su Baltarusija asmeniškas – A. Zabelavičiui teko eksponuoti savo kūrinius Baltarusijoje, R. Kudzmanaitė statė spektaklį Minske, todėl turi Baltarusijoje daug draugų. Parodos autoriai sako, labai svarbu patiems tapus laisviems palaikyti kitus, tokios pat laisvės siekiančius.

„Pati pradžia, kai pasaulio dėmesys didelis visi žmonės atkreipia dėmesį, kas darosi, o viso kelio pusiaukelėje, kai žmonėms ima rūpėti savi rūpesčiai, dažniausiai tokie judėjimai jie lieka vieniši ir dabar tas vyksta“ – teigia menininkas.

„Turim būti Baltarusijos ambasada Europoje. Turime vėl bandyti prisidėti, padėti, nepamiršti, nes tada mūsų laisvė šiek tiek beprasmė pasidaro“, – nurodo režisierė.

Parodą planuojama eksponuoti mėnesį.