Kultūra

2021.01.12 16:22

Praėjusiais metais Luvro lankytojų skaičius dramatiškai krito, už uždarų muziejaus durų pradėti remonto darbai

Ieva Žigaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2021.01.12 16:22

Dėl pandemijos daugelyje šalių duris turėjo užverti ir muziejai. Didžiausias Prancūzijos muziejus – Luvras šio karantino laiką nusprendė išnaudoti ir už uždarų durų pradėjo remonto darbus. Užsukime ten, kur įprastai būdavo sausakimša, o dabar – vos vienas kitas žmogus.

15–19 a. žymiausių Europos tapytojų, skulptorių darbai, senovės Rytų, Egipto, antikinės Graikijos ir romėnų meno kūriniai, Prancūzijos karališkosios brangenybės – iš viso Luvro muziejaus kolekciją sudaro apie 400 tūkstančių meno kūrinių. Meno kolekcijų ekspozicijos išdėstytos daugiau nei šešiasdešimties tūkstančių kvadratinių metrų ploto rūmuose.

Ištuštėjus muziejų salėms, laikas išnaudojamas naudingai: Luvre pradėti remonto darbai

„Viena labiausiai lankomų muziejaus vietų – šedevrai ir paveikslai, kurie tapo Prancūzijos istorija. Pavyzdžiui, Napoleono karūnavimo paveikslas“, – pasakoja Lankytojų priėmimo skyriaus atstovė Servane de Landsheer.

Garsusis Leonardo da Vinci „Monos Lizos“, arba „Džokondos“, paveikslas lankytojams šiuo metu nepasiekiamas. Kaip ir daugybė kitų šedevrų, kuriais garsėja didžiausias Prancūzijos muziejus, įkurtas buvusiuose šalies karalių rūmuose Paryžiaus centre. Luvras pasinaudojo tuo, kad dėl pandemijos socialinis gyvenimas yra apribotas, ir už užvertų durų pradėjo remonto darbus.

„Luvras tuščias. Pamažu šiose salėse nebeliko žmonių. Vasarą atvėrėme duris, tačiau akivaizdžiai sulaukėme mažiau lankytojų nei anksčiau, prieš pandemiją. Dabar šios salės visiškai tuščios“, – komentuoja S. de Landsheer.

Viena iš lankytojų teigia: „Tai ne gąsdina, bet stebina. Tiesiog pribloškia girdėti tokį tylų muziejų. Ir tai labai įspūdinga.“

Šiomis dienomis Luvre girdėti tik muziejaus darbuotojų balsai ir restauratorių bei meistrų darbo garsai. Dar užsuka keli Luvro mokyklos studentai su dėstytojais. Įprastomis sąlygomis, teigia darbuotojai, jie negalėtų tiek laiko skirti restauravimui ir remontui.

Restauratorė Sophie Duberson teigia gerbianti Luvro sales ir tada, kai jose nėra lankytojų: „Tai didelė privilegija vaikščioti po muziejų, kai jis uždarytas. Bet tai nėra mūsų darbo tikslas. Norėtume, kad muziejus paprasčiausiai vėl atvertų duris.“

Visame pasaulyje garsėjantis viena iš vertingiausių meno kolekcijų muziejus įprastai sulaukdavo po maždaug 8 milijonus lankytojų per metus ir pagal šį skaičių pirmavo pasaulyje. Praėjusiais metais jo lankomumas sumažėjo 72 procentais. Kaip ir dauguma pasaulio muziejų, Luvras didžiąją metų dalį turėjo likti užsidaręs dėl koronaviruso pandemijos.