Kultūra

2021.01.04 22:48

Per kelias valstybes tiesiamas Čiurlionio gyvenimą ir kūrybą žymintis kelias

Rūta Lankininkaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.04 22:48

Kuriant pirmąjį Nacionalinį Mikalojaus Konstantino Čiurlionio kultūros kelią, tvarkomos prieš 45-erius metus menininko kūrybos motyvais medžio drožėjų sukurtos skulptūros ir stogastulpiai.

Senojoje Varėnoje iškils kompozicija, žyminti M. K. Čiurlionio gimimo vietą. Iki 2025-ųjų, kai bus švenčiamos menininko 150-osios gimimo metinės, kelias turėtų prasiplėsti iki Varšuvos, Sankt Peterburgo, Leipcigo.

Naują Žalčio Žilvino skulptūrą ant Glėbo ežero kranto išdrožė varėniškis meistras Mindaugas Vyšniauskas, karūną sukūrė kalvis Stasys Truncė.

Senoji Žalčio skulptūra buvo avarinės būklės, ją nutarta restauruoti ir eksponuoti Senosios Varėnos bažnyčioje.

Kuriamas Čiurlionio kultūros kelias: tvarkomos menininko kūrybos motyvais sukurtos skulptūros ir stogastulpiai

M. K. Čiurlionio kūrybos motyvais sukurtų skulptūrų ir stogastulpių kelią nuo Varėnos iki Druskininkų sudaro 24 pavieniai ar grupėmis išdėstyti medžio drožėjų išskobti kūriniai. Jie sukurti prieš 45-erius metus minint menininko 100-ąsias gimimo metines.

Varėnos savivaldybė skulptūras impregnavo, nes dauguma – prastos būklės, planuojama gavus lėšų jas restauruoti. O, siekiant kelią populiarinti, Kultūros paveldo departamentui savivaldybė siūlo pavienes valstybės saugomas skulptūras sugrupuoti, perkelti į kitas vietas ir įrengti kelius privažiuoti.

„Kad būtų patogu sustoti, prieiti, pažiūrėti, reikia padaryti tokias salas skulptūrų. Nes dabar kažkur pievoje, privačioje žemėje, nėra kur sustoti, patogiai prieiti ir pralekia mašina su keleiviais ir, žinoma, nepastebi“, – sako Varėnos meras Algis Kašėta.

„Labai svarbūs to kelio vizualiniai akcentai. Jie labai svarbūs kultūrinei topografijai ir naratyvo plėtojimui dėl to, kad jie susiję su Čiurlionio kūryba ir su jo biografijos momentais“, – pabrėžia Kultūros paveldo departamento atstovė dr. Margarita Janušonienė.

Skulptoriaus Gedimino Piekuro ir idėjos autoriaus Gintaro Čaikausko sukurtas M. K. Čiurlionio gimimo vietą žymintis atminimo ženklas iškils šalia Senosios Varėnos bažnyčios, kurioje porą metų vargoninkavo M. K. Čiurlionio tėvas.

Prieš trejus metus M. K. Čiurlionio gimimo vietą pavyko nustatyti iš Sankt Peterburgo parsivežus 19-ojo amžiaus žemėlapius ir pagal Merkinės dekanato metrikų knygą.

Su menininko gyvenimu ir kūryba susiję 100 objektų septyniose savivaldybėse, jie įtraukti į Nacionalinį M. K. Čiurlionio kultūros kelią.

„Planavom pavasarį dalyvauti turizmo parodoje, jau pristatyti ir kelyje siūlomas turistines paslaugas, ir tuos taškus, naujausius įrengimus kelyje. Dabar neaišku, ar ta paroda vyks. Didesnė problema, aš matau, tai, kad ministerijoje ir Kultūros paveldo departamente iki šiol nėra sukurta aiški teisinė bazė, kaip tas kelias turi būti vykdomas“, – sako M. K. Čiurlionio namų direktorius Rokas Zubovas.

Ateityje numatyta Nacionalinį M. K. Čiurlionio kultūros kelią praplėsti iki Sankt Peterburgo, Leipcigo ir Varšuvos, kur menininkas gyveno ir mirė.