Kultūra

2016.03.16 14:12

Retrospektyvoje „Šekspyras gyvas“ – žymiojo rašytojo sąsajos su Lietuva

LRT.lt2016.03.16 14:12

Likus dviem savaitėms iki 21-ojo „Kino pavasario“, buvo pristatyta retrospektyva „Šekspyras gyvas“ („Shakespeare Lives“). Rengiama ji minint bene žymiausio anglų poeto ir dramaturgo Williamo Shakespeare‘o 400-ąsias mirties metines. Programoje bus rodomi penki, pagal šio rašytojo kūrinius sukurti filmai, ir animacinė trumpametražė juosta apie patį W. Shakespeare‘ą. Kaip teigiama pranešime spaudai, retrospektyvą atidarė režisieriaus Richardo Loncraine‘o drama „Ričardas III“ („Richard III“, 1995).

„W. Shakespeare‘as“ visada buvo ir bus Didžiosios Britanijos pasididžiavimas – pagal jo pjeses pasaulyje pastatoma daugiausiai spektaklių. Atstovaudami 325-erius metus veikiančiam britų bankui, stengiamės palaikyti britiškąją kultūrą Lietuvoje. Šįkart Shakespeare‘as mums kalbės per kino ekranizacijas. Norime, kad lietuviai naujai atrastų klasika tapusius rašytojo kūrinius, kuriuos kadaise skaitė mokykloje ar stebėjo Lietuvos teatrų scenose“, – pasakoja „Barclays“ operacijų centro Lietuvoje vadovas Mariano Andrade Gonzalez.

Pasak programą „Šekspyras gyvas“ iniciavusios Britų tarybos vadovo Artūro Vasiliausko, visi šeši filmai kino kalba meistriškai perteikia genijaus fantaziją. Jis netgi rado sąsajų tarp W. Shakespeare‘o ir Lietuvos.

„Vienas iš dramos herojų, Derbio grafas Henry Bolingbrookas, būsimasis Anglijos karalius Henrikas IV, XIV a. lankėsi Lietuvoje, tiesa ne itin draugišku tikslu – siekiant užgrobti Vilnių.

Ši sąsaja kiek dirbtinė, tačiau yra dar viena – kiek simboliškesnė. 1616 m., tais pačiais metais kaip ir W. Shakespeare‘as, mirė LDK didikas Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis, parašęs Europoje išgarsėjusį bestselerį apie savo kelionę į Jeruzalę. Taigi mes tuo pačiu metu taip pat turėjome rašytoją, priartinusį mus prie Europos ir tiesusį kultūrinius tiltus“, – savo įžvalgomis renginyje dalijosi A. Vasiliauskas.

Renginio atmosferą kūrė senosios muzikos ir šokių ansamblis „Banchetto musicale“ (liet. „Muzikinė puota“), kvietęs svečius prisijungti šokiui bei pajusti šekspyrišką dvasią.

Programos atidarymo filmo „Ričardas III“ režisierius Richardas Loncraine‘as W. Shakespeare‘as to paties pavadinimo dramos veiksmą perkėlė iš vėlyvųjų viduramžių į 4-ojo dešimtmečio fašistinę Angliją, kurioje neseniai prasidėjo pilietinis karas. Fašistų vadas Richardas, kurį vaidina talentingas britų aktorius Ianas McKellenas, kurpia žiaurų planą, kaip žingsnis po žingsnio tapti diktatorišku monarchu. Modernizuota pjesė pasakoja apie nežabotas ambicijas, geismą ir neišvengiamą išdavystę.

Programos „Šekspyras gyvas“ sudarytojos Aistės Račaitytės teigimu, „Ričardas III“ – vienas sėkmingiausių bandymų W. Shakespeare‘o kūrinio veiksmą perkelti į kitą laikmetį.

„Filmas sugeba išlikti aktualiu šiandien ir perteikti svarbų rašytojo kūrybos aspektą – personažus, besidalijančius savo jausmais ir giliausiomis mintimis su publika. Džiaugiuosi ir visos programos įvairove, netikėtomis rašytojo kūrinių interpretacijomis ir kiekvienam iš mūsų vis dar artimomis temomis“, – kalbėjo A. Račaitytė. 

Williamas Shakespeare‘as buvo itin produktyvus rašytojas, skaitytojams palikęs net 38 pjeses ir dar daugiau eiliuotų kūrinių. Menininko kūryba yra itin mėgstama kino režisierių – rašytojo pjesių ir poezijos motyvais jau sukurta daugiau nei 1 000 filmų. Retrospektyvos „Šekspyras gyvas“ sudarytojai atrinko šioje gausybėje išsiskiriančias unikalias juostas, kurtas talentingų kino režisierių: Romano Polanskio, Peterio Greenaway‘aus, Dereko Jarmano, Laurence‘o Olivierio ir Barry Purveso.

Žiūrovų dėmesio lauks W. Shakespeare‘o intrigų kupinų tragedijų „Hamletas“ („Hamlet“, rež. L. Olivieris, 1948 m.), apdovanotos keturiais „Oskarais“, ir „Makbetas“ („Macbeth“, rež. Romanas Polanskis, 1971 m.) ekranizacijos.

Retrospektyvoje netrūks ir itin drąsių interpretacijų bei kinematografinių eksperimentų. Klausantis melancholiško W. Shakespeare‘o sonetus skaitančio moters balso laisvo siužeto juostoje „Angeliškas pokalbis“ („The Agelic Conversation“, rež. Derekas Jarmanas, 1985 m.) pasinersime į dviejų įsimylėjusių vyrų jausmų kelionę. Pjesės „Audros“ motyvais pastatytame filme „Prospero knygos“ („Prospero‘s Books“, rež. Peteris Greenaway‘us, 1991 m.) leisimės į fantasmagorišką burtininko pasaulį.

Rašytojo kūrybos mėgėjams turėtų patikti ir 5 minučių trukmės animacinis filmas „Kitas“ („Next“, rež. Barry Purves, 1990 m.), kurio metu simboliais supažindinama su visomis W. Shakespeare‘o pjesėmis ir leidžiama pasitikrinti, ar sugebi perprasti režisieriaus užuominas. 

Plačiau apie programą čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.