Kultūra

2020.12.22 17:39

Berlyne duris atvėrė naujas muziejus – diskusijų kelia ir rūmų atstatymas, ir galimai vogti eksponatai

Tadas Paškevičius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.22 17:39

Berlyne duris atvėrė naujas muziejus – atkurti 15 amžiaus Prūsijos ir Vokietijos imperijos valdovų rūmai. Tačiau rekonstrukcija visuomenėje sukėlė daug ginčų. Vieniems nepatiko tai, kad senovinis pastatas apskritai atstatomas, kitiems – kad jis iškilo nugriovus komunistų statytą modernistinį parlamentą. Skandalą sukėlė ir eksponatų kilmė – spėjama, kad dalis jų pavogti kolonializmo laikais.

Per pusę milijardo eurų kainavusi 15-ojo amžiaus rūmų rekonstrukcija turi tapti vokiškuoju žymiojo Britų muziejaus analogu. Tačiau nuo pat atstatymo darbų pradžios projektas kelia įnirtingas viešas diskusijas. Tiek dėl muziejaus eksponatų, tiek dėl paties atstatymo.

Berlyne ginčus kelia atstatyti valdovų rūmai: dėl jų nugriautas modernistinis parlamento pastatas, dalis eksponatų gali būti vogti

„Atstatyti barokinę pilį šiais laikais? Man tai kelia daug klausimų“, – teigia vienas praeivių.

Klausimų kelia ir tai, kad prieš tai šioje vietoje stovėjo modernistiniai Respublikos rūmai – Rytų Vokietijos parlamentas. Atlaisvinant vietą, 2008-aisiais jie buvo nugriauti. Tai sukėlė kai kurių pasipiktinimą.

„Kai buvo griaunami Respublikos rūmai, buvau labai skeptiškas, nes ir jie buvo gražūs, bet dabar esu patenkintas“, – tvirtina praeivis.

Tiesa, Respublikos rūmų konstrukcijoje buvo žmonėms pavojingo asbesto, o ir patys jie buvo pastatyti vietoj komunistų nugriautų per karą stipriai apgadintų istorinių rūmų. Šie – dabar atstatyti – buvo Prūsiją valdžiusių Hohencolernų dinastijos rezidencija.

Hohencolernai laikomi vokiškojo kolonializmo pradininkais. Pastaruoju metu Vakarų Europoje šis istorinis reiškinys sulaukia vis kritiškesnio požiūrio. Tad nenuostabu, kad dar vieną kontroversiją sukėlė naujojo muziejaus eksponatai. Spėjama, kad dalis iš 20 tūkst. Afrikos, Azijos ir Okeanijos artefaktų yra vogti.

„Šis pastatas statomas amžinybei. Nejau šių neteisingumo ženklų ir žymių Europos miestų širdyse norėsime po šimto metų?“ – klausė meno istorikė Benedicte Savoy.

Atsakydami į kritiką, muziejaus atstovai teigia – kelti diskusijas ir yra jų tikslas. „Atvirai kviečiu visus skeptikus ir projekto kritikus bendradarbiauti. Tik taip šį muziejų paversime smalsumo ir nuostabos vieta, vieta diskutuoti ir prieštarauti“, – komentavo Muziejaus atkūrimo fondo vadovas Hartmutas Dorgerlohas.

Statybos buvo vis atidėliojamos, todėl kol kas atidaryta tik dalis muziejaus. Visas jo plotas – apie 40 tūkst. kv. metrų. Įstaigai suteiktas Humboldtų forumo vardas pagerbiant 18-ojo amžiaus vokiečius brolius keliautojus ir mokslininkus Aleksandrą ir Wilhelmą Humboldtus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt