Naujienų srautas

Kultūra2016.03.12 20:39

VDU kviečia prisiminti kelią iki Kovo 11-osios ir Sąjūdžio veiklą

Parodoje Vytauto didžiojo universitete kviečiama prisiminti kelią iki Kovo 11-osios ir Sąjūdžio veiklą. Profesoriaus Liudo Mažylio išsaugotuose laikraščiuose, nuotraukose, plakatuose – svarbiausi atgimimo įvykiai.

Parodą „Sąjūdžio plakatai ir spauda 1989–1991-ieji“ surengęs profesorius Liudas Mažylis sako, kad dabar Sąjūdis dažnai prisimenamas kaip tautinis, kultūrinis, visuotinis judėjimas. Esą primiršta, kad tai buvo organizuota politinė jėga, auginusi raumenis ir triuškinamai laimėjusi rinkimus į Aukščiausiąją Tarybą. 

„Noriu priminti, kad tie žingsniai buvo daromi gana aršioje politinėje kovoje su visais politinės kovos atributais – su politine struktūra, politine platforma, politine programa ir kartais mes primirštame, kad Kovo 11-osios išvakarėse lietuviai turėjo galimybę rinktis. Jie rinkosi, ar ta programa bus viena, nuosaikesnė, lėtesnė ar radikalesnė – Sąjūdžio0“, – sako VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto profesorius Liudas Mažylis.

Parodoje profesorius sako norintis priminti ir dar vieną primirštą įvykį – 1991-ųjų vasario 9-ąją vykusį plebiscitą – apklausą, kurioje Lietuvos žmonės pasakė už šalies nepriklausomybę.

„Mes didele balsų persvara visi ėjom, balsavom ir nubalsavom už tai. Tai to meto Sąjūdis jautė pareigą agituoti ir leisti plakatus ir, kaip matome, užbraukti išdavikišką „ne“ ir panašiai, plakatuose dominuoja to meto simbolika“, – sako L. Mažylis.

Profesorius išsaugojo ir Atgimimo laikų spaudą. Joje Sąjūdžio veikla ir to meto aktualijos „Kauno aido“, vėliau – „Kauno laiko“ laikraščiuose. Parodoje galima pamatyti ir tragiškomis sausio dienomis bei per pučą Maskvoje leistą bendrą Kauno žurnalistų laikraštį „Laisvasis Kaunas“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi