Kultūra

2020.12.18 15:00

Koršunovas apie Ivaškevičiaus pjesės pagal Aleksijevič knygą skaitymą: teatras įvyksta ne scenoje, o žiūrovo vaizduotėje

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.18 15:00

Oskaro Koršunovo Vilniaus miesto teatre įvyko antrasis „Zoom teatro“ seansas. Vyko Mariaus Ivaškevičiaus pjesės „Alpulys“, parašytos pagal Nobelio literatūros premijos laureatės Sviatlanos Aleksijevič knygą „Cinko berniukai“, skaitymas.

Jį režisavęs Oskaras Koršunovas sako, kad, viena vertus, „Zoom“ platforma apriboja, kita vertus – kūrėjams atsiveria ir naujų galimybių bei netikėtų patirčių.

Žinios. „Zoom teatras“: įvyko antrasis seansas, kuriame skaityta Ivaškevičiaus pjesė „Alpulys“

„Alpulys“ – antrasis O. Koršunovo Vilniaus miesto teatro „Zoom teatro“ seansas. Prieš kiek daugiau nei savaitę skaityta dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus pjesė „Kantas“, Lietuvoje tai buvo pirmoji pažintis su šia pjese. Antra premjera pasirinkta taip pat M. Ivaškevičiaus pjesė „Alpulys“, sukurta pagal Sviatlanos Aleksijevič knygą „Cinko berniukai“.

Pjesės epicentre – Afganistano karo motinų istorijos ir jų liudijimai. Šią pjesę M. Ivaškevičius parašė rusiškai Aleksandrui Sokurovui, nes buvo planuojama ją statyti Rusijoje, o šiam skaitymui autorius išvertė ją į lietuvių kalbą. M. Ivaškevičius sako, kad kiekviena parašyta pjesė priklauso tik dramaturgui, kol neįgauna sceninio pavidalo, todėl kiekvienas jos atlikimas suteikia džiaugsmo.

Anot M. Ivaškevičiaus, tai – pasitikrinimas su kitais žmonėmis, kurie tą tekstą per save perleidžia: „Jie rašo ir skambina iki šiandien, kad toliau galvoja, dramaturgui tai labai svarbu.“

Režisierius O. Koršunovas sako, jog būta nemažai diskusijų, kad reikia „Zoomo“ transliacijas artinti prie teatrinio vyksmo, galbūt kurti scenografiją, tačiau režisierius su tuo nesutinka. Sako, teatras įvyksta ne scenoje, o žiūrovo vaizduotėje, scenoje aktorius tik duoda užuominų.

Pasak jo, kažkas panašaus vyksta „Zoome“. „Aš nereikalavau, kad jie būtų išmokę tekstą ar panašiai. Bedirbdamas su „Zoomu“ aš prisiminiau, kaip man skaitė pasakas senelis ar Jules`io Verne`o knygas skaitė tėvas. Kai prasideda pasakojimas, įsijaučiama, tarsi persiimant personažais. Aš vaikystėje matydavau tą pasakojimą, jis įvykdavo vaizduotėje“, – teigia O. Koršunovas.

Režisierius sako, kad, viena vertus, „Zoomo“ galimybės ribotos, tačiau tikrai nemažos. „Aktorius gali skaityti, turi galimybę pavaidinti, aktoriai patys įsijaučia. Tai ypač galėjo jausti žiūrovai per „Alpulio“ pristatymą. Kai jie įsijausdavo, tai buvo ne vien skaitymas – jie išgyvendavo, tekstas juos veikdavo, jie negalėdavo suvaldyti emocijų“, – teigė O. Koršunovas.

Pjesių skaitymų galima klausyti ir žiūrėti OKT teatro feisbuko paskyroje. Per skaitymą žiūrovai emocijas reiškė patiktukais ir jaustukais. „Tai – naujas žanras aktoriams, režisieriams, bet ir žiūrovams, kitaip negalėdami emocijų išreikšti, jie turi like`us ir širdeles, tai įdomu“, – komentavo M. Ivaškevičius ir apgailestavo, kad aktoriai to negalėjo matyti.

M. Ivaškevičiaus pjesės „Kantas“ skaitymą stebėjo 12 000 žiūrovų, „Alpulio“ – 17 000. Tai yra penktas bendras M. Ivaškevičiaus ir O. Koršunovo kūrybinis eksperimentas „Zoom“ platformoje. Per pavasarinį karantiną jie taip pat įgyvendino tarptautinius pjesių „Alpulys“ ir „Miegantys“ skaitymus, suvienijusius skirtingų šalių aktorius ir visuomenininkus. O prieš keletą dienų Kinijoje kartu su Pekino teatro „Juodosios katės“ aktoriais buvo skaitoma pjesė „Kantas“.