Kultūra

2016.03.10 16:56

Prezidentūroje atidarytas Valstybės pažinimo centras

Ketvirtadienį atidarytas prezidentūros teritorijoje įkurtas Valstybės pažinimo centras. 

Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, Kovo 11-osios išvakarėse duris atveriantis Valstybės pažinimo centras – tai dovana visai Lietuvai, skirta ir artėjančiam šalies Nepriklausomybės 100-mečiui. Pasak šalies vadovės, šiame centre susitinka du Lietuvai reikšmingiausi XX amžiaus įvykiai – Kovo 11-oji ir Vasario 16-oji.

Daugiau kaip 2 metus kurtas muziejus tapo moderniausia pilietiškumo galerija ne tik Baltijos šalyse, bet ir visame regione. Čia lankytojai pasitelkdami išmaniąsias technologijas gali susipažinti su piliečių teisėmis, valstybės ir svarbiausių valdžios institucijų veikla.

„Šis centras – geriausias įrodymas, kad savo šalies pažinimui ribų nėra. Čia sukurtų ekspozicijų tikslas – ugdyti lankytojus kaip laisvas asmenybes, kurios turi teisę ne tik pažinti, bet ir dalyvauti valstybėje vykstančiuose procesuose. O tai reiškia – veikti, spręsti, bendradarbiauti ir kurti“, – sakė šalies vadovė.

Prezidentė pabrėžė, kad mūsų ateitis – išsilavinę ir savo valstybe besidomį žmonės, todėl labai svarbu ugdyti piliečius, tikinčius Lietuva ir norinčius savo gyvenimą susieti su ja.

Moderniausio regione Valstybės pažinimo centro lankytojai galės pasitikrinti, kaip suvokia, kas yra valstybė, pilietybė ir pilietiškumas, demokratija ir pareiga. Valstybės pažinimo centrą aplankę žmonės nebus tik pasyvūs stebėtojai – jie patys kurs jo turinį, galės pasiūlyti savo iniciatyvas ir idėjas, kaip spręsti problemas, moderniosiomis technologijomis palikti sveikinimą Lietuvai.

Centro svečiai, pradėję kelionę po muziejų, į rankas gaus planšetę, kuri taps interaktyviuoju gidu, padėsiančiu dar išsamiau susipažinti su per tris aukštus išsidėsčiusiomis muziejaus ekspozicijomis. Planšetėse lankytojai ras ne tik ekspozicijų paaiškinimus ar virtualius mokslininkų komentarus, bet ir vaizdo bei garso medžiagą, kurioje – ištraukos iš sąjūdžio mitingų, akimirkos iš valstybei svarbių istorinių įvykių, interaktyvūs papildytos realybės principu sukurti žaidimai.

Naujojo muziejaus lankytojai galės ne tik susipažinti su pateikta informacija, bet ir patys prisidėti kuriant naujas ekspozicijas. Naudodami „Google žemėlapius“ žmonės keliaus per Lietuvą, žymės ir galės aprašyti jiems mieliausias šalies vietas, kurs savo šeimos, klasės ar bendruomenės herbus, sudarinės šį 100-metį gimusių žymiausių šalies piliečių gimtinių žemėlapį. Šiuolaikinėmis technologijomis ir realybę papildančiomis priemonėmis muziejaus svečiai patys galės subalansuoti valstybės biudžetą, Lietuvos žemėlapyje pažaisti „Laivų mūšį“, susipažinti su visais nepriklausomos Lietuvos vadovais ir jų pomėgiais, sužinoti Prezidento rūmų istoriją.

Valstybės pažinimo centrą kūrė daugiau kaip 40 savo srities specialistų – architektai, dizaineriai, istorikai, politologai, menotyrininkai, vizualiųjų medijų, informacinių technologijų atstovai.

Savo pasisakymus apie pilietiškumą, Lietuvos istoriją ir valstybės reikšmę garso ir vaizdo formatu paliko per 100 visuomenei puikiai pažįstamų žmonių. Savo planšetėse, priėję prie skirtingų muziejaus stendų, lankytojai virtualioje realybėje išvys grupių „Biplan“ ir „Skylė“ lyderius Maksą Melmaną ir Aistę Smilgevičiūtę, operos solistą Rafailą Karpį, muzikantą Viktorą Diavarą, aktorius Marių Repšį ir Iloną Balsytę, radijo stoties „ZIP FM“ laidų vedėjus Rolandą Mackevičių ir Joną Nainį, rašytoją Marių Ivaškevičių, plaukikę Rūtą Meilutytę, krepšininkus Martyną Pocių ir Mantą Kalnietį ir kitus.