Kultūra

2020.12.16 07:53

Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premija – tenorui Kristianui Benediktui

LRT.lt2020.12.16 07:53

Antradienį 2020 metų kasmetinė Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premija paskirta tenorui Kristianui Benediktui (Vaidui Vyšniauskui). Premija įteikiama už paskutinių dvejų metų pasiekimus, rašoma pranešime.

Debiutas garsiojoje Niujorko „Metropolitan Opera“ (Samsonas Camille`io Saint-Saenso operoje „Samsonas ir Dalila“) 2018 m. rudenį ir spektakliai 2019 metų kovą, pirmieji spektakliai legendiniame Buenos Airių Kolumbo teatre („Teatro Colon“; Kalafas Giacomo Puccini operoje „Turandot“) liepą, o gruodį – vėl „Metropolitan Opera“ (Germanas Piotro Čaikovskio operoje „Pikų dama“). Samsonas ir Germanas VCO pastatymuose ir Kalafas Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre 2018–2019 metų sezonuose, o 2020 metų Vilniaus festivalyje – tenoro partija Gustavo Mahlerio „Dainoje apie žemę“.

Dramatinis tenoras K. Benediktas (Lietuvoje žinomas kaip V. Vyšniauskas) tarptautinėje arenoje išgarsėjo kaip vienas geriausių Otelo (Giuseppe Verdi operoje „Otelas“) vaidmens interpretatorių. Šį vaidmenį jis yra atlikęs jau daugiau kaip 120 kartų: Meksiko teatre „Opera de Bellas Artes“, Veronos filharmonijos teatre, Vienos valstybės operoje, Bavarijos operoje Miunchene, Sankt Peterburgo Marijos teatre, Modenos Luciano Pavarotti teatre, Piačencoje, Kaljaryje, Palerme, Jekaterinburge, Santjage, Grace, Bazelyje, Stokholmo karališkojoje operoje, Latvijos ir Savonlinos operos festivaliuose, Kanados teatre „Pacific Opera Victoria“ bei Monrealio operoje, Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre ir kitur.

Solisto koncertiniame repertuare – G. Verdi „Requiem“, G. Mahlerio „Daina apie žemę“, S. Rachmaninovo „Varpai“, A. L. Webberio „Requiem“. 2019 metų pavasarį Lietuvą pasiekė pirmasis Kristiano Benedikto albumas, išleistas JAV įrašų kompanijos „Delos“.

Dainininko balsas keri emociniu intensyvumu, rafinuotu atspalviu, įtraukiančia spalvine žaisme ir sodriu dramatizmu. Vadybininkų dėmesį dainininkas atkreipė atlikdamas sudėtingiausius dramatinio tenoro vaidmenis. Pasak premiją skyrusios asociacijos, iki šiol Lietuvoje nebuvo nei vieno tenoro, dainavusio sudėtingiausią repertuarą garsiausiuose pasaulio teatruose.

2020 metų pandemija turėjo lemiamą įtaką dainininko biografijai ir ženkliai pakoregavo planus: nutraukti visi kontraktai užsienyje, dėl ligos (COVID-19 virusas neaplenkė visos dainininko šeimos) neįgyvendinta dalis sumanymų ir Lietuvoje.

Tačiau buvo atlikti du išskirtiniai kūrybiniai darbai – tai Gustavo Mahlerio „Dainos apie Žemę“ atlikimas „Vilniaus festivalyje 2020“ (iškiliausias festivalio koncertas) ir Amilcare`s Ponchielli operos „Lietuviai“ atlikimas su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru. Tiesa, koncerte atliekant operos fragmentus K. Benediktas nedalyvavo dėl ligos, bet jo iniciatyva sumanytas įrašas klausytojus pasieks su Konradu – K. Benediktu.

Dainininkas yra sumanęs ir įgyvendinęs daugelį įdomų kūrybinių projektų. Jo idėja įgyvendinta ir šią vasarą – „Tenoriados“ koncertų ciklas subūrė Lietuvos tenorus žaismingai pramoginei programai, nuskambėjusiai net keliuose Lietuvos miestuose šią vasarą.

O K. Benedikto sumanymas pirmą kartą pasaulyje įrašyti A. Ponchielli operą „Lietuviai“ (iki šiol įrašyti tik keli operos fragmentai) su Lietuvos atlikėjais, regis liks svarbiu įvykiu ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio garso įrašų istorijoje. Nedalyvavęs dėl ligos koncerte, K. Benediktas įsijungė į procesą pasveikęs.

Prieš Naujuosius mūsų laukia dar viena K. Benedikto iniciatyva – COVID-19 persirgusių atlikėjų koncertas Santaros klinikose gydytojams ir šio koncerto transliacija internetu.

Lietuvos meno kūrėjų asociacijos premija skiriama Lietuvos menininkams už išskirtinius profesionalaus meno kūrinius paskelbtus ar atliktus per pastaruosius dvejus metus. Premiją finansuoja Lietuvos kultūros taryba. Premijos kandidatus gali siūlyti Lietuvos meno kūrėjų organizacijos, aukštosios mokyklos, kultūros ir meno institucijos bei patys autoriai.

Lietuvos meno kūrėjų asociacija (LMKA) – Lietuvos savarankiškų kūrybinių organizacijų bendruomenė, įsteigta 1995 m. Jos tikslas – koordinuoti meno kūrėjų ir jų organizacijų bendradarbiavimą Lietuvoje, atstovauti Lietuvos profesionalių menininkų interesams Lietuvoje bei užsienio šalyse, organizuoti menininkų ir politikų disputus dėl kultūros politikos ir meno raidos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt