Kultūra

2016.03.07 23:26

Išleistas albumas „Litvakų dailė privačiose Lietuvos kolekcijose“

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.07 23:26

„Litvakų dailė privačiose Lietuvos kolekcijose“  albume beveik pusšimčio menininkų biografijos, per 250 kūrinių, nemažai jų – niekada nematyti. Albumą išleido Lietuvos išeivijos dailės fondas, Liuben art foundation ir Šiaurės Jeruzalė.

Albume aprėpiamas daugiau nei 150 metų laikotarpis, nuo XIX a. vidurio pirmųjų litvakų dailininkų Marko Antokolskio ir Moišės Maimono, išgarsėjusių Rusijos imperijos laikais, iki dabartinių autorių Augustino Savicko, Adomo Jacovskio ir Solomono Teitelbaumo. Albumas sudarytas abėcėline tvarka, pristatomi Lietuvoje gimę, gyvenę ar studijavę dailininkai, kurių didžioji dalis mokėsi Vilniaus piešimo mokykloje.

„Šiame leidinyje 44 menininkų biografijos ir apie 250 kūrinių, didžioji dalis atkeliavę iš išeivijos dailės fondo rinkinių, nemažai iš privataus Valiūno fondo“, – albumą pristato VšĮ „Lewben Art Foundation“ direktorė Indrė Tubinienė.

Pasak albumo sudarytojos menotyrininkės Vilmos Gradinskaitės, albume galima išvysti ir garsių autorių Marko Šagalo, Chaimo Sutino, Emanuelio Mane Katco, Žako Lipšico, Isaako Levitano, Neemijos Arbit Blato ir Rafaelio Chvoleso darbus. Tačiau yra nemažai ir tokių dailininkų, kurių darbai rodomi pirmą kartą.

„Autoriai atstovauja skirtingus laikotarpius, meno kryptis, čia ir prancūziškas bei vokiškas ekspresionizmas, ir simbolizmas, kuris vadinamas žydiškuoju, ir figūrinis abstrakcionizmas, tačiau man rūpėjo pasižiūrėti, kaip jie atskleidžia žydiškas temas, kaip jie ieškojo savasties, žydiškos tapatybės“, – sako albumo sudarytoja ir tekstų autorė Vilma Gradinskaitė.

Pasak albumo sudarytojų, tai yra pirmas kartas, kai rodomi litvakų dailės kūriniai, esantys privačiose kolekcijose Lietuvoje.

„Ta litvakų civilizacija, kuri klestėjo ne vieną šimtmetį, paliko daugiausiai dvasinį paveldą. Nebuvo jie orientuoti į materialinių turtų kaupimą, tai buvo knygos tauta. Liko raštai, muzika, tuo metu buvo daug teatrų, bet spektaklių neišliko. Menas – tai kalba, kuri suprantama visiems, todėl, kai pradėjome meno projektą, mums buvo didžiausias džiaugsmas, kiek to paveldo galima surasti ir parodyti, menas sielos atspindys, o litvakai atskira tapatybė, kurią atspindi menas“, – pasakoja VšĮ „Šiaurės Jeruzalė“ vadovė Anna Avidan.

Albumo pristatymas visuomenei vyks nacionalinėje dailės galerijoje balandžio 5 d.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.