Kultūra

2016.03.02 10:10

Nacionaliniame operos ir baleto teatre – „Don Karlo“ premjera

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2016.03.02 10:10

Nacionaliniame operos ir baleto teatre rengiamasi vienos iškiliausių muzikos istorijoje operų – Giuseppe Verdi operos „Don Karlas“ – premjerai. Spektaklį kuria originaliu sceniniu mąstymu pasižymintis vokiečių režisierius Gunteris Krameris. Pasak jo, naujame pastatyme atsisakyta klišių, kurios buvo gajos nuo 19 amžiaus Paryžiaus operoje, ir stengtasi išgryninti G. Verdi idėjas.

Nacionalinio operos ir baleto teatro vadovai sako, kad „Don Karlo“ premjera – pagrindinis sezono įvykis. Ją statyti pakviestą režisierių G. Kramerį Lietuvos publika pažįsta iš operos „Žydė“. Naujame pastatyme režisierius kuria tikėjimo, valdžios ir meilės peripetijas, tačiau pirmiausia teigia iš spektaklio valęs klišes.

„Manau, kad šiandien viso pasaulio operos teatrams skiriama per mažai pinigų. Todėl negalime publikai rodyti seno, perdirbto mėšlo. Reikia mąstyti, ką kompozitoriai, mūsų genijai, kaip Mozartas, Wagneris ar Verdi, norėjo pasakyti, ką jie paslėpė po klišėmis, ištraukti esminį grūdą“, – sakė G. Krameris.

Režisierius sako, kad žiūrovai pripratę prie tradicinio „Don Karlo“ jausis nepatogiai. Tačiau daug elementų (puošnūs drabužiai ar baleto scenos dramoje) yra atėję iš 19 amžiaus Paryžiaus operos, kai turtingi užsakovai diktuodavo operų madas. G. Krameris ieškojo, kaip išgryninti Ispanijos karalystėje vykusį tėvo, karaliaus Pilypo II, ir sūnaus, Don Karlo, konfliktą ir Flandrijos žmonių kovą už nepriklausomybę. Pasak režisieriaus, lietuviams, buvusiems didelės sovietų imperijos dalimi, situacija pažįstama. Simboliška, kad Flandrijos tuometė vėliava buvo panaši į dabartinę Ukrainos. 

Naujame pastatyme atsisakyta romantizmo operose dažno moters vaizdavimo: viena herojė – pasiaukojanti šventoji, kita – kekšė.

„Turbūt sunkiausias darbas mano karjeroje buvo pakeisti Eboli vaidmenį kuriančių solisčių supratimą apie princesę. Jos turėjo atsikratyti klišių ir nekurti tradicinio personažo. Įvilkome jas į griežtą juodą kostiumą, kokius ir dėvi Ispanijos moterys“, – vieną iš idėjų nupasakojo G. Krameris.

„Don Karlo“ premjera numatyta šį savaitgalį. Spektaklio muzikos vadovu pakviestas Pierre`as Vallet iš Prancūzijos. Scenografas – vokietis Herbertas Schaferis, kostiumų dailininkė – Isabel Ines Glathar iš Vokietijos. Vaidmenis kuria teatro solistai ir kviestiniai dainininkai iš penkių šalių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.