Kultūra

2020.12.05 11:36

Protestai Baltarusijoje įkvėpė kurti spektaklį Vilniuje – „smurtas prieš žmoniją yra neleistinas“

Margarita Alper, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.12.05 11:36

Lietuvos rusų dramos teatre rengiamasi projektui-spektakliui „Kvėpuojame drauge“, kuris skiriamas demokratijai Baltarusijoje palaikyti. Spektaklį kuria šio teatro aktoriai ir grupė Baltarusijos kūrėjų. Tai, kas gimsta scenoje kūrėjai vadina dokumentiniais liudijimais.

Spektaklį „Kvėpuojame drauge“ repetuoja Lietuvos rusų dramos teatro aktoriai ir į Vilnių atvykę baltarusių aktoriai bei režisieriai, dalyvavę pastarųjų mėnesių įvykiuose Baltarusijoje. Dokumentinis spektaklis kuriamas remiantis dokumentais ir asmeninėmis aktorių istorijomis. Per repeticijas gimsta spektaklio tekstas, kurį pjese paverčia dramaturgas Marius Ivaškevičius.

„Sunku to klausytis, supranti, kad mes negalim būti abejingi, nes kai kaimynai barasi, tu kvieti policiją, o šitas smurtas prieš žmoniją, yra neleistinas“, – sako aktorė Aleksandra Metalnikova.

Projektui vadovauja režisierius Vladimiras Gurfinkelis, jis sako, kad projektas gimė iš poreikio. Kai greta pas kaimynus vyksta tokie dalykai, tylėti negalima. Šiame pastatyme svarbiausia žmonės, asmeniškai susiję su įvykiais Baltarusijoje, tiesioginiai jų dalyviai ir liudininkai, ir tik po to jie, kaip kūrėjai, menininkai.

„Išreikšti tai mene sudėtinga ir kartais vulgaru. Nusprendėme tai atskleisti per žmonių liudijimus. Pakvietėme aktorių ir muzikantų iš Baltarusijos, kurie ten gimė, gyveno, ir kurie yra sukrėsti šitų įvykių. Mes į juos žiūrime ne kaip į aktorius, kurie turi vaidinti, o kaip į beprotiško visos tautos pažeminimo liudininkus. Svarstome, kas mūsų laikais svarbiau – viską matęs liudininkas ar meno kūrinys? Kur yra riba iki kurios galime užduoti klausimus žmogui, tai išgyvenusiam, ar turime teisę įleisti savo zondą į žmogaus sielą?“ – klausia projekto varodas V. Gurfinkelis.

Su aktoriais dirba du Baltarusijos režisieriai Aleksandras Januškevičius ir Aleksandras Marčanka. Šis sako, kad išvis spektaklyje dalyvauja keliolika baltarusių kūrėjų, visi jie Lietuvoje atsidūrė skirtingnomis aplinkybėmis, ir noriai sutiko dalyvauti šiame projekte.

„Svarbiausia – procesas, pats kelias, ne rezultatas. Man atrodo, kad 2020-ieji, yra metai, kai mes visi atsidūrėme permąstymo stadijoje, tai nesusiję konkrečiai su Baltarusijos situacija. Visiems mums, ištikus pandemijai, reikia formuoti naujus santykius. Taip pat ir mene, tas užsidarymas reikalauja naujų formų paieškų. Ir politinė krizė Baltarusijoje dar ją pagilino, mes nesuprantame, kokia kalba kalbėti apie tas traumas, kurios vyksta“, – teigia režisierius A. Marčanka.

Spektaklio „Kvėpuojame kartu“ premjera rusų dramos teatre bus nufilmuota ir parodyta per „LRT Plius“ kanalą gruodžio 21 dieną.