Kultūra

2020.12.04 17:47

Knyga „Lietuva 2120“: kokie ateities scenarijai laukia valstybės?

LRT.lt2020.12.04 17:47

Ar po šimto metų Lietuva taps Europos Sąjungos pensionatu, ar stipria naujos Hanzos sąjungos nare? Ar ateities kartoms teks susitaikyti, kad gyvena pamirštoje Rusijos provincijoje, o gal jos didžiuosis, jog Baltijos šalys – tai naujasis Beniliuksas?

Apie tai, kokie galimi scenarijai laukia valstybės po šimto metų, svarstoma Eglės Markevičiūtės ir Benedikto Gylio paramos fondo knygoje „Lietuva 2120“, kurią išleido leidykla „Lapas“, rašoma leidyklos pranešime žiniasklaidai.

Pristatę po keturis utopinius ir distopinius Lietuvos ateities scenarijus, autoriai siūlo beveik pusšimtį pokalbių su šalies mokslininkais, menininkais, politikais, visuomenės bei verslo atstovais. Kiekvienas jų pristato savo ateities perspektyvą, kurioje telpa ir platus žvilgsnis į ateitį, ir dabarties aktualijos, ir jau išmoktos istorijos pamokos.

Knygoje-laiko kapsulėje savo mintimis dalijasi premjerė Ingrida Šimonytė, Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, režisierė Dalia Ibelhauptaitė, menininkai Nomeda ir Gediminas Urbonai, verslininkas Ilja Laursas, filosofas Kristupas Sabolius, išradėjas Arminas Ragauskas ir keliasdešimt kitų pašnekovų.

Į ateities Lietuvą žvelgiant per skirtingus pjūvius, knygoje drąsiai svarstoma: koks bus Lietuvos ir pasaulio politinis, ekonominis, kultūrinis bei socialinis gyvenimas? Ar visa tai, kas mus neramina ir džiugina šiandien, bus aktualu ir po šimtmečio?

„Kiekvienas interviu su knygos pašnekovais – patvirtinimas kažkam iš ateities ir kiekvienam šiandien – ateitį nuspėti sunku, bet mes esame atsakingi už tai, kokia ji bus. Tikimės, kad ši žinutė pasieks tolimiausius Lietuvos kampelius ir pažadins mūsų kolektyvinę fantaziją diskusijai apie tai, kokią Lietuvą norime matyti po keliasdešimt ar 100 metų ir ką galime dėl to padaryti. Gana patogu dangstytis stereotipu, kad šalies ateitis – kažkas tolimo, kad tai „elito“ ar „salioninių pokalbių“ tema. Šalies ateitis esame kiekvienas iš mūsų“, – sako knygos autoriai.

Knyga „Lietuva 2120“ – tai laiko kapsulė, vaizduotės pratimas ir minties eksperimentas, kviečiantis drauge diskutuoti apie netikėčiausius valstybės raidos scenarijus ir apie ateitį kalbėti jau dabar.