Kultūra

2020.12.12 14:36

Spėjo įšokti į skubantį traukinį – sopranas Miknevičiūtė Berlyne debiutuos Elzos vaidmeniu

Rasa Murauskaitė, LRT KLASIKOS laida „Pakeliui su klasika“ , LRT.lt2020.12.12 14:36

„Netikėtas kūrybinis iššūkis!“ – taip neseniai gautą pasiūlymą LRT KLASIKAI apibūdina operos solistė Vida Miknevičiūtė. Prieš keletą dienų paskelbta, kad ji Richardo Wagnerio operos „Lohengrinas“ premjeroje Berlyno valstybinėje operoje pakeis Sonyą Yonchevą.

Lietuvių solistė šioje operoje pirmą kartą atliks Elzos vaidmenį. Pati operos dainininkė pasakoja, kad į greitai važiuojantį traukinį pateko labai netikėtai.


„Spalį buvau Vienoje. Sulaukiau skambučio ir sužinojau, kad Richardo Strausso opera „Moteris be šešėlio“, kuri turėjo įvykti sausį, yra keičiama. Manęs greitai užklausė, ar neturėčiau noro išmokti kitą partiją – R. Wagnerio Elzą“, – entuziastingai pokalbį pradeda V. Miknevičiūtė.

Vokietijoje dirbanti ir gyvenanti dainininkė sako ilgai nesvarsčiusi, ar priimti tokį pasiūlymą. „Šiuo, koronaviruso pandemijos, metu labai daug kas yra atšaukta, tad laiko tikrai daug turiu. Pamaniau, kad tikrai bus laiko išmokti naują partiją. Iki sausio mėnesio gal kažkaip įveiksiu tą užduotį, – juokiasi pašnekovė. – Aš labai ramiai praverčiau gaidas ir pamačiau, kad reikės nemažai papildomų dalykų išmokti.“

Praėjusį ketvirtadienį solistė sako sulaukusi dar vieno skambučio. Šįkart iš operos artistų atrankos direktoriaus. „Jis man pasiūlė dainuoti jau greitu metu, nes tokia situacija susiklostė. Aš pasakiau, kad dar nesu pasiruošusi, nemoku partijos, planavau tą tik sausio mėnesiui. Tačiau direktorius mane nuramino, patikino, kad man padės, pristatys korepetitorius. Jis paklausė, ar galiu atvykti artimiausiu metu.

Sutikau, susiruošiau ir jau kitą dieną išskridau. Viskas įvyko labai spontaniškai ir labai greitai, tačiau, nepaisant to, gavau labai daug pasitikėjimo. Gal iš mano pusės buvo per daug entuziazmo ir kvailumo? Juk sutikau net visos partijos nemokėdama!“ – atvirauja Kaune gimusi ir čia vokalo studijas baigusi operos solistė.

Turiu tik valandą ar pusvalandį laiko pavalgyti bei truputį pailsėti. Mes per tris dienas spėjome parepetuoti viso kūrinio visus tris veiksmus!

V. Miknevičiūtė neslepia, kad jos dienos ritmas šiuo metu yra itin suintensyvėjęs. Dienotvarkė yra nuo 11 valandos ryto iki 22 val., sako ji. „Repeticijos iš tiesų vyksta labai intensyviai, – tikina solistė. – Turiu tik valandą ar pusvalandį laiko pavalgyti bei truputį pailsėti. Mes per tris dienas spėjome parepetuoti viso kūrinio visus tris veiksmus!

Informacijos yra labai daug, o laiko lieka labai mažai. Labai ekstremalus tempas, labai daug teksto, nes pats vaidmuo yra ilgas. Viskas nauja. Tačiau daugmaž jau esu patenkinta savo rezultatais – savo mintyse jau esu pastačiusi visą kūrinį. Dabar reikia leisti smegenims viską suvirškinti ir, žinoma, dar viską tobulinti.“

Operos solistė pabrėžia, kad Elzos partija yra labai ilga ir spalvinga. Anot jos, tai vieni ryškiausių Elzos partijos išskirtinumų. „Ta partija reikalauja daug ištvermės ir dramatizmo. Partija vietomis yra tikrai labai dramatiška, o vietomis – naivi ir lyriška.

Norėčiau kitokio debiuto – ramesnio, ir kad turėčiau daugiau laiko pasiruošti, įnešti daugiau spalvų į muziką. Tačiau yra, kaip yra.

Personažas yra labai skirtingas, skirtinga ir muzika, spalvos – reikia ieškoti daug niuansų. Gaila, kad debiutuoti man tenka būtent tokioje situacijoje. Norėčiau kitokio debiuto – ramesnio, ir kad turėčiau daugiau laiko pasiruošti, įnešti daugiau spalvų į muziką. Tačiau yra, kaip yra.

Nepaisant visko, Elza šitame pastatyme, tikiu, bus labai stipri. Režisierius Calixto Bieito daro ją labai stiprią, tvirtą moterį, žinančią, ko ji nori savo gyvenime. Žinoma, meilė, naivumas ar fantazijos egzistuoja, tačiau ji yra labai stipri ir kovojanti moteris“, – LRT KLASIKAI sako sopranas V. Miknevičiūtė.

Viso pokalbio su V. Miknevičiūte klausykitės radijo įraše.

Parengė Vismantas Žuklevičius.


Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt