Kultūra

2020.12.04 13:51

Šeštadienį LRT KLASIKOJE skambės Giuseppe`ės Verdi opera

LRT.lt2020.12.04 13:51

„Operos vakaras“ pristato niekad neskambėjusius „Aidos“ muzikos puslapius ir siūlo gruodžio 5 dieną, šeštadienį, nuo 18 valandos per LRT KLASIKĄ Milano teatro „La Scala“ parengtą, Giuseppe`ės Verdi „Aidos“ originalią versiją.

Apie netikėtą radinį pasklido žinia 2019 metais, kai Verdi šeimos viloje buvo rastas neužrakintas lagaminas, pilnas gaidų ir kitokių dokumentų segtuvų, iš viso per 5000 popierių. Ant daugumos segtuvų Giuseppe`ės Verdi ranka buvo užrašyta „Sudeginti šiuos popierius“. Tarp laužui skirtų popierių rastas ir kiek kitoniškai sukurtas „Aidos“ 3-iasis veiksmas – beveik 100 partitūros taktų. Laimei, niekam neužkliuvęs lagaminas sulaukė mūsų dienų ir niekas neišpildė kompozitoriaus valios.

Ši muzika paties Verdi buvo atmesta likus labai mažai laiko iki premjeros. Nežinia, kodėl kompozitorius atsisakė šios muzikos. Vargu, ar jis norėtų, kad ji būtų vėl grąžinta į „Aidą“.

Priešingai nei muzikos istorijoje įsišakniję gandai, „Aida“ nebuvo sukurta Sueco kanalo atidarymui. Tiesa, Egipto valdžia tokį prašymą pateikė – užsakė Verdi ta proga sukurti ką nors šlovinančio – himną ar odę. Verdi buvo siūlomas milžiniškas būsimos operos biudžetas, geriausi solistai, neribotas repeticijų skaičius, o libretą rašytų garsus egiptologas Auguste`as Mariette`as, įkūręs Egipto muziejų Kaire. Verdi atsisakė, pareikšdamas, kad nėra pratęs rašyti proginius kūrinius.

Verdis nesutiko tol, kol kantrybės netekęs Mariette`as patarė Egipto valdžiai kreiptis į kitą garsų operų kūrėją – Richardą Wagnerį, kuris labai mėgsta mitologinius siužetus ir galėtų sukurti išties didingą dalyką. Štai tuomet Verdi ir apsisprendė priimti Egipto valdžios užsakymą. 1871-ųjų Kalėdų išvakarėse Kairo teatre suskambo ‚Aida“, praėjus dvejiems metams nuo Sueco kanalo atidarymo, o po metų įvyko itališkoji premjera „La Scala“ teatre.

Naujojo atlikimo iniciatorius, „La Scala“ muzikos direktorius, dirigentas Riccardo Chailly sako, kad rasti tokio genijaus kaip Verdi negirdėtos muzikos yra didelis džiaugsmas ir turtas. Naujosios „Aidos“ versijos koncertinį atlikimą Chailly surengė spalio 15 d. Aidos vaidmenį atliko ispanų sopranas Saioa Hernández, jos varžovės Amneris – gruzinų sopranas Anita Rachvelishvili, abiejų mylimojo Radameso ir Egipto karaliaus – italai Francesco Meli ir Roberto Tagliavini.

„Operos vakarą“ rengia muzikologė Jūratė Katinaitė.

Klausytis LRT KLASIKOS galima ir portale LRT.lt.