Kultūra

2020.12.04 17:57

Virtualus „Paviljono“ knygų savaitgalis: kviečiame stebėti renginius

atnaujinta 12.19
LRT.lt2020.12.04 17:57

Gruodžio 4–6 d. vyksta penktasis virtualus „Paviljono“ knygų savaitgalis. Festivalio metu skaitytojų pamėgtos leidyklos „Apostrofa“, „Aukso žuvys“, „Hubris“, „Jonas ir Jokūbas“, „Kitos knygos“, „Lapas“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Odilė“ ir festivalyje debiutuojanti „Rara“ pristatys šių metų žiemos sezono naujienas bei kvies pasiklausyti net 15 intriguojančių pokalbių su garsiausiais literatūros, meno, filosofijos ir žurnalistikos atstovais.

Penktadienį – kultinis manifestas ir nematyta Nabokovo kūrybos pusė

Pirmasis festivalio renginys 18:00 val. – pokalbis apie kultinį Jane`ės Jacobs manifestą „Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas“ (leidykla „Lapas“). Šią žurnalistės ir aktyvistės knygą pristatys ir apie jos svarbą Lietuvos kontekste diskutuos architektė Aistė Galaunytė, miesto antropologė Mykolė Lukošienė ir architektas Kasparas Žiliukas. Pokalbį moderuoja architektūros kritikas Andrius Ropolas.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Jane Jacobs knygos „Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas“ pristatymas

Aurimo Švedo knygos „Istoriko teritorija“ pristatyme (leidykla „Aukso žuvys“) 19:00 val. dalyvauja knygos autorius, kultūros istorikas Aurimas Švedas. Renginį veda istorikas Aurelijus Gieda. Tai meilės laiškas mūzai Klėjai. O taip pat – istoriko manifestas. Šioje knygoje bandoma svarstyti didžiuosius istorijos klausimus, svarbius kiekvienam iš mūsų: Kada praeitis virsta istorija? Ar istoriją galima ne tik apmąstyti, bet ir patirti bei pajusti?

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Aurimo Švedo knygos „Istoriko teritorija“ pristatymas

Vakaro pabaigoje knygų savaitgalio metu debiutuojanti nauja leidykla „Rara“ 20:00 val. pristatys Laimanto Jonušio išverstą Vladimiro Nabokovo romaną „Pninas“. Ši knyga iš kitų autoriaus knygų išsiskiria nuoširdumu ir paprastumu. Lietuvos skaitytojai pagaliau galės susipažinti su dar nematyta V. Nabokovo kūrybos puse. Pristatyme dalyvaus ir apie rusų ir amerikiečių klasiko kūrybą diskutuos knygos vertėjas Laimantas Jonušys ir rašytoja Giedra Radvilavičiūtė, pokalbį moderuos literatūros kritikė Elžbieta Banytė.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Pokalbis apie Vladimirą Nabokovą ir jo romaną „Pninas“

Šeštadienio dieną poetai lietuviškai prabils pirmą kartą

„Paviljono“ knygų savaitgalio metu poezijos mylėtojai turės progą susipažinti ir su naujais poezijos vertimais. Šeštadienį 12:00 val. festivalis prasidės ilgai lauktos Amerikos poezijos antologijos pristatymu (išleido leidykla „Kitos knygos“), renginyje dalyvaus knygos sudarytojas, vertėjas ir poetas Laurynas Katkus bei literatūros kritikė, rašytoja, poetė Virginija Cibarauskė. Tai svarbus įvykis, nes JAV poezija Lietuvoje pažįstama palyginti menkai, o daugelis šioje antologijoje pristatomų poetų lietuviškai prabyla pirmą kartą.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. „Amerikos poezijos antologijos“ pristatymas

Kasparo Collingo Nielseno knygos „Europos pavasaris“ pristatyme (renginį pristato LRS leidykla) 13:00 val. dalyvauja knygos vertėja, rašytoja Ieva Toleikytė, filosofė Audronė Žukauskaitė. Renginį veda knygų apžvalgininkas, žurnalistas Audrius Ožalas. Romano „Europos pavasaris“ veiksmas vyksta utopinėje-distopinėje ateityje.

Plėtodamas šio neretai juodojo humoro kupino, įtraukiančio kūrinio siužetą autorius prisiliečia prie daugelio nūdienos sričių: tai ir šiuolaikinis menas, ir mokslas bei filosofija, ir politika bei socialinis šaržas ir kritika, ir žmonių bei gyvūnų teisių klausimai. Visa tai meistriškai supinama į vientisą sprogstamąjį literatūrinį kokteilį. Tai daugiasluoksnis provokuojantis kūrinys, skatinantis susimąstyti apie laisvę ir žmogiškumą.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Kasparo Collingo Nielseno knygos „Europos pavasaris“ pristatymas

Kita knyga – tai grafinis Skirmantos Jakaitės ir Solveigos Masteikaitės romanas „Įstabusis Vilniaus miestas“ (išleido leidykla „Aukso žuvys“). Jame susijungia grafinės iliustracijos ir minimalistinis poetiškas tekstas. Knygos pristatyme dalyvaus knygos autorės poetė, rašytoja ir scenaristė Solveiga Masteikaitė ir animacijos režisierė, iliustratorė Skirmanta Jakaitė, pokalbį 14:00 val. ves scenaristė Rita Karklytė.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Skirmantos Jakaitės, Solveigos Masteikaitės knygos „Įstabusis Vilniaus miestas“ pristatymas

Šeštadienį vakarop – Fellinio intymus žodynas ir Apollinaire`o poezija

Davido Graeberio knygos „Anarchistinės antropologijos fragmentai“ 16:00 val. pristatymas (leidykla „Hubris“), dalyvauja filosofas Kasparas Pocius ir aktyvistas Saulius Užpelkis. Renginį veda Aira Niauronytė. Tai – ankstyvas Graeberio tekstas, kuriame jis apmąsto politinio angažuotumo ir akademinės veiklos santykį, o taip pat nedviprasmiškai pasisako už anarchizmą, kurį supranta kaip politinę nuostatą, skeptiškai žiūrinčią į bet kokią hierarchiją ir nelygybę.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Davido Graeberio knygos „Anarchistinės antropologijos fragmentai“ pristatymas

„Paviljono“ knygų savaitgalyje bus pristatomos dvi vienaip ar kitaip su vizualumu susijusios knygos. Viena iš jų – legendinio italų kino režisieriaus Federico Fellinio „Intymus žodynas. Tekstai ir vaizdai“, kurią išleido leidykla „Odilė“. Renginyje 17:00 val. dalyvaus knygos vertėjas, publicistas, literatūros kritikas Audrius Musteikis, kino kritikė, žurnalistė Izolda Keidošiūtė. Renginį moderuos filosofas Nerijus Milerius.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Federico Fellinio gyvenimo abėcėlė

Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla 18:00 val. pristatys prancūzų literatūros eksperimentatoriaus ir reformatoriaus Guillaume`o Apollinaire`o eilėraščių rinktinę „Mirabo tiltas“. Kaip sako pati leidykla, ši knyga – tai galimybė lietuvių skaitytojui artimiau ir giliau susipažinti su šio prancūzų novatoriaus poezija. Pristatyme dalyvaus rinktinės vertėjas Linas Rybelis bei aktorius Rimantas Bagdzevičius. Renginį ves literatūros tyrėjas, vertėjas Vytautas Bikulčius.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Guillaume’o Apollinaire’o knygos „Mirabo tiltas“ pristatymas

Fernand`o Braudelio knygos „Civilizacijų gramatika“ pristatyme (renginį pristato leidykla „Kitos knygos“) 19:00 val. dalyvauja meno filosofas, akademikas Antanas Andrijauskas, istorikas Eugenijus Saviščevas. Renginį veda kultūros istorikas Aurimas Švedas. „Civilizacijų gramatika“ – klasikinis istorijos veikalas. Fernand`as Braudelis čia nagrinėja gilumines civilizacijų struktūras. Jis kalba apie Islamo, Juodosios Afrikos, Tolimųjų Rytų ir Europos civilizacijas ir, pasitelkdamas gretutinių mokslų duomenis, lygina ilgalaikės jų raidos bruožus.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Fernand’o Braudelio knygos „Civilizacijų gramatika“ pristatymas

Sekmadienį dieną – filosofija vaikams ir Pessoa fenomenas

Sekmadienį 13:00 val. vyks puikus pristatymas tiems, kas laukia filosofinės knygos vaikams (leidykla „Hubris“). Filosofas Kristupas Sabolius ir edukologė Austėja Landsbergienė susitiks pakalbėti apie žymaus italų filosofo Umberto Galimberti`o knygą „Kodėl? 100 filosofijos istorijų smalsiems vaikams“. Pokalbį ves leidyklos „Hubris“ įkūrėjas, filosofas Viktoras Bachmetjevas.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Umberto Galimbertio knygos „Kodėl? 100 filosofijos istorijų smalsiems vaikams“ pristatymas

14:00 val. vyks diskusija, pavadinta „Fernando Pessoa fenomenas: gyvenimas – tai svajonė“. Knygos „Jūreivis“ pristatyme (renginį pristato leidykla „Odilė“) dalyvauja Vašingtono universiteto Sietle (JAV) profesorė, literatūrologė Violeta Kelertienė, knygos vertėjas, žurnalistas Audrius Musteikis. Renginį veda knygų apžvalgininkas, žurnalistas Audrius Ožalas.

Parašytas vienu atokvėpiu 1913-ųjų spalio 11-osios naktį, „Jūreivis“ yra vienintelis pabaigtas Fernando Pessoos kūrinys teatrui. Provokuojantis avangardo tekstas. Rakto šiai pjesei, polemizuojančiai su simbolizmo poetika ir ją pašiepiančiai, vis dar ieškoma, neretai dairantis į filosofiją: Platono, Plotino, Friedricho Nietzschės, Martino Heideggerio. „Jūreivio“ paantraštė – „statiška drama“ – šiandienos režisierių negąsdina: pjesė statoma ne tik autoriaus tėvynėje.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Fernando Pessoa fenomenas: gyvenimas – tai svajonė. Knygos „Jūreivis“ pristatymas

Sekmadienį vakarop – paskutinė Navako knyga ir nerimas

Knygų savaitgalio paskutinę dieną 16:00 val. taip pat bus pristatoma paskutinė šviesaus atminimo poeto, literatūros kritiko Kęstučio Navako poezijos knyga „Šeši šeši“, ją išleido leidykla „Apostrofa“. Pokalbyje dalyvaus poetas, rašytojas Alvydas Šlepikas ir poetas Julius Keleras. Pokalbį moderuos Virginija Cibarauskė.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Kęstučio Navako knygos „Šeši šeši“ pristatymas

Tą pačią dieną, tik šiek tiek vėliau, 17:00 val., vyks leidyklos „Jonas ir Jokūbas“ naujos knygos – Søreno Kierkegaard`o veikalo „Nerimo sąvoka“ – pristatymas. Ši knyga yra chaotiškiausias, giliausias ir sudėtingiausias Kierkegaard`o kūrinys, jo centrinė ašis – psichologinė žmogaus studija, apimanti įvairias priartėjimo prie nuodėmės galimybes ir priartėjimus lydinčią dvilypę nerimo būseną. Apie šiuolaikiniame pasaulyje gajų nerimo negatyvumą ir kaip Kierkegaard`o knyga gali priversti į nerimą pažvelgti kitaip, kalbėsis leidyklos vadovas, filosofas Tomas Šinkūnas ir knygos vertėja, skandinavistė Ieva Tomaševičiūtė, o renginį ves publicistas Donatas Puslys.

Paviljono knygų savaitgalis 2020. Søreno Kierkegaard’o knygos „Nerimo sąvoka“ pristatymas

Pasikeitus festivalio formatui šiemet visas knygų savaitgalyje pristatomas naujienas ypatingomis kainomis kviečiame įsigyti festivalio draugų knygyne „Eureka!“ (Daukanto a. 2A, Vilnius) ir el. parduotuvėje.

„PAVILJONO“ KNYGŲ SAVAITGALIO PROGRAMA

Penktadienis (gruodžio 4 d.)

18:00 Jane`ės Jacobs knygos „Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas“ pristatymas (Lapas). Dalyvauja architektė Aistė Galaunytė, miesto antropologė Mykolė Lukošienė ir architektas Kasparas Žiliukas. Pokalbį moderuoja architektūros kritikas Andrius Ropolas

19:00 Aurimo Švedo knygos „Istoriko teritorija“ pristatymas (Aukso žuvys). Dalyvauja knygos autorius, kultūros istorikas Aurimas Švedas. Renginį veda istorikas Aurelijus Gieda.

20:00 Pokalbis apie Vladimirą Nabokovą ir jo romaną „Pninas“ (Rara). Dalyvauja vertėjas Laimantas Jonušys, rašytoja Giedra Radvilavičiūtė. Renginį veda literatūros kritikė Elžbieta Banytė.

Šeštadienis (gruodžio 5 d.)

12:00 Amerikos poezijos antologijos pristatymas (Kitos knygos). Dalyvauja knygos sudarytojas, vertėjas, poetas Laurynas Katkus. Renginį veda literatūros kritikė, rašytoja, poetė Virginija Cibarauskė.

13:00 Kasparo Collingo Nielseno knygos „Europos pavasaris“ pristatymas (LRS leidykla). Dalyvauja knygos vertėja, rašytoja Ieva Toleikytė, filosofė Audronė Žukauskaitė. Renginį veda knygų apžvalgininkas, žurnalistas Audrius Ožalas.

14:00 Skirmantos Jakaitės, Solveigos Masteikaitės knygos „Įstabusis Vilniaus miestas“ pristatymas (Aukso žuvys). Dalyvauja knygos autorės: dailininkė Skirmanta Jakaitė, rašytoja Solveiga Masteikaitė. Renginį veda scenaristė Rita Karklytė.

15:00 Pertrauka.

16:00 Davido Graeberio knygos „Anarchistinės antropologijos fragmentai“ pristatymas (Hubris). Dalyvauja filosofas Kasparas Pocius ir aktyvistas Saulius Užpelkis. Renginį veda Aira Niauronytė.

17:00 Federico Fellinio gyvenimo abėcėlė (Odilė). Dalyvauja knygos vertėjas, publicistas, literatūros kritikas Audrius Musteikis, kino kritikė, žurnalistė Izolda Keidošiūtė. Renginį veda filosofas Nerijus Milerius.

18:00 Guillaume`o Apollinaire`o knygos „Mirabo tiltas“ pristatymas (LRS leidykla). Dalyvauja knygos vertėjas Linas Rybelis, aktorius Rimantas Bagdzevičius. Renginį veda literatūros tyrėjas, vertėjas Vytautas Bikulčius.

19:00 Fernand`o Braudelio knygos „Civilizacijų gramatika“ pristatymas (Kitos knygos). Dalyvauja meno filosofas, akademikas Antanas Andrijauskas, istorikas Eugenijus Saviščevas. Renginį veda kultūros istorikas Aurimas Švedas.

Sekmadienis (gruodžio 6 d.)

13:00 Umberto Galimberti`o knygos „Kodėl? 100 filosofijos istorijų smalsiems vaikams“ pristatymas (Hubris). Renginyje dalyvauja filosofas Kristupas Sabolius, edukologė Austėja Landsbergienė. Pokalbį moderuoja leidėjas, filosofas Viktoras Bachmetjevas.

14:00 Fernando Pessoa fenomenas: gyvenimas – tai svajonė. Knygos „Jūreivis“ pristatymas (Odilė). Dalyvauja Vašingtono universiteto Sietle (JAV) profesorė, literatūrologė Violeta Kelertienė, knygos vertėjas, žurnalistas Audrius Musteikis. Renginį veda knygų apžvalgininkas, žurnalistas Audrius Ožalas.

15:00 Pertrauka

16:00 Kęstučio Navako knygos „Šeši šeši“ pristatymas (Lietuvos rašytojų sąjunga, Apostrofa). Dalyvauja poetas, rašytojas Alvydas Šlepikas, poetas Julius Keleras. Renginį veda literatūros kritikė, rašytoja, poetė Virginija Cibarauskė.

17:00 Søreno Kierkegaard`o knygos „Nerimo sąvoka“ pristatymas (Jonas ir Jokūbas). Dalyvauja leidyklos vadovas, filosofas Tomas Šinkūnas ir knygos vertėja Ieva Tomaševičiūtė. Renginį veda publicistas Donatas Puslys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt