Kultūra

2020.12.03 09:49

Forumas „Kultūra ir gerovė“: diskutuoja kandidatai į ministrus ir kūrėjai

LRT.lt2020.12.03 09:49

Gruodžio 3-iąją portalas LRT.lt transliuoja kasmetį kultūros forumą, kurį organizuoja Nacionalinė kūrybinių ir kultūrinių industrijų asociacija (NKIKIA) kartu su Ateities visuomenės institutu. Šiųmečio forumo tema – „Kultūra ir gerovė“. „Kultūra nėra problema, kultūra – sprendimas“, – įsitikinęs tarptautinis kūrybinių industrijų ekspertas iš Estijos Ragnaras Siilas.

Forumo tikslas – aptarti kultūros vaidmenį stiprinant socialinę sanglaudą ir paskatinti dialogą bei bendradarbiavimą tarp politikos formuotojų ir kūrybinių bei kultūrinių industrijų bendruomenės.

Forumas „Kultūra ir gerovė“: kūrėjų ir kandidatų į ministrus diskusijos

Forumo „Kultūra ir gerovė“ metu kūrybinių ir kultūrinių industrijų ekspertai ir kūrėjai kartu su prezidentūros, Vyriausybės ir kitų valstybinių institucijų atstovais diskutuos apie kultūros vietą sveikatos apsaugos, švietimo, ekonomikos ir inovacijų bei šalies įvaizdžio srityse. Sveikinimo žodžius forumo dalyviams tars prezidentas Gitanas Nausėda, kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, NKIKIA valdybos pirmininkė Živilė Diawara. Forumą moderuos LRT KLASIKOS vadovas Julijus Grickevičius.

Kūrybinių ir kultūrinių industrijų bendruomenė kviečia kandidatus į ministrus aptarti kultūros vietą gerovės valstybėje. Pagrindinį forumo pranešimą skaitys tarptautinės kūrybinių industrijų ir kultūros politikos konsultacijų agentūros „Kūrybos laboratorija“ direktorius R. Siilas iš Estijos.

„Kultūra yra svarbi! Be kultūros ir kūrybingumo karantino situaciją pakelti būtų buvę daug sunkiau. Kultūra mums teikė prasmę, viltį ir brėžė naujas perspektyvas, kai daugelis dalykų prarado kryptį. Bet būtent kultūros ir kūrybos sektorius per krizę patyrė skaudžiausių išbandymų. Dabar, kai politikos formuotojai ėmė skirstyti sektorius į esminius ir ne tokius svarbius, turime ypač susivienyti ir stengtis, kad išryškintume kultūros vertę. Kultūra nėra problema, kultūra – sprendimas“, – įsitikinęs tarptautinis kūrybinių industrijų ekspertas iš Estijos, kultūros politikos strategijos klausimais konsultavęs vyriausybes ir organizacijas daugiau nei trisdešimtyje pasaulio šalių.

Forumo metu bus diskutuojama šiomis temomis: „Kūrėjas ir gerovė“, „Kultūra ir sveikata“, „Kultūra ir švietimas“, „Kultūra ir ekonomika“, „Kultūra ir šalies įvaizdis“. Diskusijose dalyvaus kandidatas į kultūros ministrus Simonas Kairys, režisierė ir prodiuserė Dalia Ibelhauptaitė, operos-performanso „Saulė ir jūra (Marina)“ bendraautorė Lina Lapelytė, prezidento patarėja švietimui ir kultūrai Jolanta Karpavičienė, fondo „Looking at the Stars“ (liet. „Žiūrint į žvaigždes“) viceprezidentas pianistas Darius Mažintas, kandidatė į švietimo, mokslo ir sporto ministrus Jurgita Šiugždinienė, kandidatė į ekonomikos ir inovacijų ministrus Aušrinė Armonaitė, Lietuvos įvaizdžio grupės vadovas Marius Gurskas ir daug kitų kūrėjų, ekspertų bei vyriausybinių institucijų atstovų.

„Rugsėjį surengėme politikų debatus „Kultūra – prioritetas“. Juose savo pozicijas kultūros politikos atžvilgiu pristatė dabartinę valdančiąją koaliciją suformavusių politinių partijų atstovai. Visi jie pabrėžė, kad kultūra užima labai svarbią vietą jų politinių partijų programose. Forume „Kultūra ir gerovė“ norėtume pratęsti diskusiją su naujai renkamos valdžios kandidatais apie tai, kokią vietą kultūra ir kūrėjas užimtų kuriant šalies gerovę, aptarti bendradarbiavimo formas ir priemones, kurių valdžios atstovai imtųsi, kad atskleistų kūrybinių ir kultūrinių industrijų potencialą“, – sako NKIKIA valdybos pirmininkė Ž. Diawara.

Kūrybinių ir kultūrinių industrijų svarbą šalies gerovei akcentuojantį tarptautinį forumą NKIKIA organizuoja jau penktus metus. 2016 metais forumo tema buvo „Kultūra ir darnus vystymas“, 2017 metais – „Kultūra, miestas, regionas“, 2018 metais – „Kultūra ir pinigai“, o pernai – „Kultūra ir inovacijos“.

Forumą „Kultūra ir gerovė“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.