Kultūra

2020.12.02 18:13

Grainytė apie Kuzmos skulptūrą ir širdies ydos korekciją: tai virsmas iš mirties į kitą gyvenimą

LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.12.02 18:13

„Ši Stanislovo Kuzmos skulptūrinė miniatiūra man yra vienas emociškai paveikiausių nuolatinės Nacionalinės dailės galerijos ekspozicijos darbų“, – teigia rašytoja, dramaturgė ir poetė, viena iš „Auksiniu liūtu“ Venecijos bienalėje įvertinto kūrinio autorių.

V. Grainytė, aptardama S. Kuzmos skulptūrą „Širdies donoras“ (1987), priminė, kad donorais gali tapti žmonės, kuriems konstatuojama smegenų mirtis, o širdis vis dar gali plakti. „Šis darbas labai jautriai užfiksuoja tą virsmą, perėjimą iš mirties į kitą gyvenimą“, – komentuoja menininkė.

„30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“: Vaiva Grainytė apie Stanislovo Kuzmos skulptūrą: tai virsmas iš mirties į kitą gyvenimą

Ji pastebi, kad kūrinys primena raketos formą. „Darbas sukurtas tada, kai Lietuvoje buvo atlikta pirmoji širdies transplantacija. Šią skulptūrą galima vadinti paminklu medicinos mokslui“, – teigia V. Grainytė.

„Skirtingai nei būtų galima tikėtis, ji pagaminta ne iš kokios nors progresyvios, kietos medžiagos, tokios kaip plienas, bet iš medžio – labai jautrios ir gyvos materijos“, – sako menininkė. Jos teigimu, medis irgi yra kaip donoras – asistuojantis kasdieniame mūsų gyvenime.

Menininkės nuomone, šis darbas labai intymus ir asmeniškas, nes S. Kuzmos širdis plakė kardiochirurgų dėka, paskutiniais gyvenimo metais jis laukė širdies donoro.

„Šis darbas rezonuoja su mano pačios asmenine istorija, nes man 9-ajame dešimtmetyje irgi buvo atlikta širdies ydos korekcija“, – atvirauja V. Grainytė.

Ji teigia stabtelėjanti prie meno kūrinių, kurie fiksuoja, kontempliuoja medicinos mokslo laimėjimus, kurie yra susiję su anatomija. Pasak jos, žinios padeda giliau pasinerti į kūrinį, suprasti jo kitus sluoksnius, bet emociniam ryšiui jos nėra reikalingos.

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus kartu su LRT įgyvendina projektą „30 kūrinių, 30 kūrėjų, 30 savaičių“, kurio metu žinomi Lietuvos kūrėjai dalijasi asmeninėmis įžvalgomis apie eksponatus.

Lietuvos nacionalinis dailės muziejus pakvietė 30 kūrėjų – žinomų Lietuvos dailininkų, literatų, muzikų, architektų, dizainerių ir kultūros veikėjų – išsirinkti artimą, juos įkvepiantį eksponatą bet kurioje LNDM ekspozicijoje ir papasakoti, kodėl tas kūrinys yra jiems svarbus, artimas, kuo jis žavi ir kuo yra ypatingas.