Kultūra

2020.12.02 14:37

Abipusė nauda: ištuštėjusių parduotuvių vitrinose Niujorke – menininkų darbai

Gabrielė Kloniūnaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.12.02 14:37

Visame pasaulyje dėl karantino ribojimų daugeliui verslininkų tenka užverti prekybos vietų duris. Mažiau matomumo sulaukia ir menininkai. Tad, pavyzdžiui, JAV mieste Niujorke imtasi iniciatyvos – ištuštėjusių parduotuvių vitrinas užpildyti menininkų darbais. Apie tai plačiau pasakoja „Margas pasaulis“.

„Nuomojama“ – tokie skelbimai Niujorko parduotuvių vitrinose pakeitė iki pandemijos ten eksponuotas prekes. Prekeiviai liko be darbo, parduotuvės ir kavinės užvėrė duris. Miestas tapo tylesnis.

Dėl pandemijos užsidariusių parduotuvių vitrinas užpildė menas – tapo išsigelbėjimu kūrėjams

„Dažnai einu šiuo keliu ir kasdien vis matydavau atsirandant naujų užrašų, skelbiančių, kad parduotuvė užsidarė. Mane tai labai liūdino, todėl pasakiau, kad turėtų būti geresnių būdų, kaip šią erdvę išnaudoti“, – teigia viena iš projekto „Meno aveniu“ organizatorių Barbara Anderson.

Ir toks būdas atsirado. Štai populiarioje Niujorko parduotuvėms, kavinėms ir pramogų vietoms skirtoje gatvėje viena po kitos tuščias vitrinas ėmė pildyti menininkų darbai. Anksčiau akimis rytas prekes pakeitė meno kūriniai. Vienas iš tokių savo darbus vitrinoje eksponuojančių menininkų – 45-erių Lance`as Johnsonas.

„Menas viešosiose erdvėse tiesiog būtinas. Žmonės dabar sako, kad Niujorkas yra miręs ar dar ką nors panašaus. Tai netiesa. Mes vis dar čia esame, mes vis dar kovojame. Labai svarbu tuo dalytis“, – kalbėjo menininkas L. Johnsonas.

Tamsūs debesys užslinko ne tik virš verslininkų, bet ir virš menininkų. Viena pelno nesiekianti organizacija duris užvėrusių prekybos vietų savininkus bando įtikinti užleisti patalpas sunkiai besiverčiantiems menininkams.

L. Johnsono teigimu, menas yra terapija: „Ne tik mums, bet ir žiūrovams. Nesmagu matyti uždarytą parduotuvę, bet labai svarbu, kad gali tokią vietą švęsti menu. Tai pakeičia nuotaiką.“

Niujorke galerijos įkandamos ne visiems menininkams. Nemokamai leidžiamos išnaudoti erdvės – beveik išsigelbėjimas kūrėjams. O ir verslininkai neliūdi. Kol ieško, kas norėtų patalpas išsinuomoti, menininkų išpuoštos vitrinos veikia tarsi reklama.

„Tai suteikia energijos ir vilties. Galbūt praeiviai, matydami visur uždarytas parduotuves, tiesiog pereitų gatvę ir pasuktų į kitą aveniu. Bet šis projektas priverčia atrasti daugiau dalykų. Šis projektas tikrai suteikia daugiau energijos ir gyvybės, kurio kaimynams dabar trūksta“, – tvirtino parduotuvių savininkų atstovė Nicole Paynter.

Į aštuntą dešimtmetį kopiantis menininkas anksčiau savo darbus eksponuodavo parkuose ant tvorų. Dabar jis tikisi, kad tokia iniciatyva suveiks kaip reklama ir patiems kūrėjams.

„Tragedija atneša ir galimybę. Galimybę, kad, kai visa tai praeis, daug žmonių pasakys „neatimkite šių erdvių iš mūsų, mums to reikia“. Erdvės negali vėl būti tokios pačios“, – kalbėjo menininkas Siras Shadow.

Menininkai tikisi, kad tai ne tik padės jiems tapti labiau matomiems visuomenei, bet ir paskatins mieste rastis daugiau prieinamų meno galerijų.