Kultūra

2016.02.25 14:01

Buvusio Latvijos prezidento knygoje – ekonomikos krizė ir V. Putino portretas

Lietuvoje vieši buvęs Latvijos prezidentas Valdis Zatlers, kuris penktadienį lankysis Vilniaus knygų mugėje ir pristatys savo knygą „Štai kas aš!“.

„Pirmiausia turiu pasakyti tris dalykus, kuriuos aš esu padaręs, nereikia skaičiuoti daugiau, nes tada niekas tavimi netikės. Pirmiausia, tai buvo ekonominės krizės metai. Šiuo laikotarpiu, kai Latvija buvo gana ekonomiškai nusilpusi, buvo geriausi santykiai su kaimynine Rusija. Dabartiniai įvykiai – konfliktas tarp Ukrainos ir Rusijos, įvykiai Sirijoje, įvykiai pačioje Rusijoje. Mano knygos tikslas buvo pademonstruoti, kokių reikia diplomatinių pastangų, kad būtų pagerinti šie dvišaliai santykiai. Aš taip pat knygoje aprašau V. Putino portretą. Šiek tiek jaudinausi, ar tiksliai jį nupiešiu, tačiau man pavyko tai padaryti gana tiksliai. Trečias dalykas, apie ką rašau, buvo sprendimas inicijuoti Seimo paleidimą. Būtent po ekonominės krizės, kai Latvijos ekonomika pradėjo atsigauti, buvo reikalinga atlikti savotišką „remontą“ politinėje sistemoje“, – pasakoja V. Zatlers.

„Kai aš pradėjau eiti prezidento pareigas, pirmiausia paprašiau, kad man pateiktų psichologinius portretus. Aš, be abejo, tikėjausi, kad tie portretai bus paruošti Vakarų Europos specialiųjų tarnybų. Labai nustebau, nes, jie buvo gana silpnoki. Ir todėl aš nesistebėjau, kad Vakarų politika Rusijos atžvilgiu dažnai buvo nesėkminga. Šiuo metu situacija yra pasikeitusi ir Vakarai jau gerai supranta, kas yra ponas Putinas ir kokia grėsmė kyla iš Rusijos“, – teigia buvęs Latvijos prezidentas.

Visas pokalbis – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Labas rytas, Lietuva“.