Naujienų srautas

Kultūra2016.02.25 00:11

Monografijoje – darnios Smetonų šeimos istorija

Naujoje istorikės Ingridos Jakubavičienės knygoje apie Antaną ir Sofiją Smetonas – keli šimtai iki šiol nematytų šeimos nuotraukų. Monografijos autorė sako, tai ponia Sofija pastūmėjo savo sutuoktinį siekti politinės karjeros.

Išleidusi knygą apie seseris Jadvygą Tubelienę ir Sofiją Smetonienę, istorikė Ingrida Jakubavičienė sulaukė skaitytojų, norėjusių pasidalinti prisiminimais ir nuotraukomis apie Smetonų šeimą, skambučių. Naujoje monografijoje „Duetas: Sofija ir Antanas Smetonos“ – keli šimtai iki šiol nematytų fotografijų, jose prezidentas su žmona lankosi renginiuose, priėmimuose, tačiau prie pietų stalo susėdusios poros vestuvių nuotraukų nėra.  Amerikoje istorikė bendravo su Smetonų giminaičiais ir lietuviais, vis dar prisimenančiais garsiąją porą.

 “Klyvlendo lietuvių centre atsivėrė iki tol nematyti lobiai, ten, tarp daugelio neatpažintų žmonių nuotraukų, teko surasti ir svarbiausią šios knygos perlą – dešimtmetės Sofijos vaikystės nuotrauką. Ji yra knygos 52 puslapyje, tai iš tikrųjų yra didžiulis atradimas”, – džiaugėsi istorikė Ingrida Jakubavičienė.

Istorikė sako, kad Smetonų pora unikali – veržli, energinga, mokanti bendrauti. Prezidentienė papildė lėtą, santūrų sutuoktinį. Pasak I. Jakubavičienės, gyvenimo sunkumus sutuoktiniai išgyveno kartu, o prezidentas visada išklausydavęs žmonos nuomonės.

“Jie labai domėjosi politika, jeigu Sofija nebūtų rėmusi vyro politinės veiklos, žinoma, jis ilgainiui būtų politinę veiklą palikęs. Šeima ir vaikai prezidentui A. Smetonai visą laiką buvo svarbiausi”, – pasakoja istorikė.

Pasak istorikės, kol kas negalima tvirtinti, kad apie garsiausią tarpukario Lietuvos porą jau žinome viską. Kai kurias jų gyvenimo akimirkas vis dar saugo Rusijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų archyvai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi