Kultūra

2020.12.04 14:00

Kazlas apie Nekrošių: galvodavau, kad jeigu yra Dievas ir velnias, abu galėtų atrodyti būtent taip

Rytis Zemkauskas, LRT TELEVIZIJOS laida „Pasivaikščiojimai“, LRT.lt2020.12.04 14:00

Apie asmeninį gyvenimą retai viešumoje kalbantis Rolandas Kazlas nenuliūstų iš žiniasklaidos nesužinojęs, kuo gyvena ir kiti jo kolegos, – visa, kas svarbu, kiekvienas aktorius pasako ir parodo scenoje, įsitikinęs jis.

Pandemijos metai priminė, kad žiūrėti į sutiktąjį reikia lyg paskutinį kartą, o scenos menų atstovams – ir apie jokiais išmaniais nuotoliniais sprendimais nepamainomą veiklą, LRT TELEVIZIJOS laidoje „Pasivaikščiojimai“ sakė teatro, kino ir televizijos aktorius ir režisierius R. Kazlas

„Karantino, žmogaus nematymo laikotarpis – vis dėlto kaip buvo gera susitikti repeticijoje, vėl vienam kitą pamatyti, galbūt ir žiūrovams ateiti į gyvą, tikrą spektaklį. Tai vis dėlto padidino vertę ir galvoji – o, kad taip visada būtų“, – kalbėjo R. Kazlas.

Pasivaikščiojimai. Nekrošių prisiminęs Rolandas Kazlas: galvojau, ar tai žmogus, ar kažkas daugiau už mus

Viešumoje paties R. Kazlo prieš pandemiją buvo nedaug, o ir per ją neatsirado daugiau. Aktorius įprastai kalba tik apie naujausius savo darbus, interviu dalijimu nepiktnaudžiauja. Tokia laikysena – ir dėl branginamos privačios erdvės, ir dėl abejonės, ar viešas dalijimasis savo gyvenimu turi didelę vertę.

„Aš esu scenos žmogus, man svarbu, ką aš sukuriu scenoje. Asmeninį gyvenimą reikėtų pasilikti sau ir jį labai saugoti, branginti. Yra žmonių, kurie prekiauja savo asmeniniu gyvenimu, aš manyčiau, to nereikia daryti, – „Pasivaikščiojimuose“ sakė pašnekovas. – Apie kažką kalbantis R. Kazlas man neįdomus.“

Iš to, koks aktorius yra scenoje, matyti ne tik jo atliekamas vaidmuo, įsitikinęs R. Kazlas.

„Kaip žiūrovas galiu pasakyti, kad aktoriaus man užtenka tiek, kiek aš matau jį scenoje, kadre. Man jis tiek daug pasako apie save savo vaidmeniu, man to visai užtenka – aš nebūtinai turiu žinoti apie jo virtuvę, kotletus, ligas, skyrybas, keliones, tai yra jo asmeninis gyvenimas“, – sakė aktorius.

„Žmogus ar kažkas daugiau?“

„Jeigu patekai į gyvenimo girnas, aš manau, kad reikia maltis smagiai“, – sako viešumoje nedaugžodžiaujantis aktorius.

Kalbėdamas apie gyvenime jį lydėjusius svarbiausius žmones, R. Kazlas prisiminė 2018-ųjų rudenį mirusį Eimuntą Nekrošių. Kaip ir dažnas buvęs jo mokinys, režisierių R. Kazlas apibūdina kaip išskirtinį, paprastai žmogišką ir drauge nepaprastą.

„Jeigu atvirai, tai vienas išmintingiausių žmonių, kuriuos man teko sutikti. Jeigu dar atviriau, aš kartais žiūrėdavau į jį ir galvodavau, ar tai žmogus, ar kažkas daugiau už mus? Galvodavau, kad jeigu yra Dievas, jis galėtų taip atrodyti, jeigu yra velnias, jis galėtų taip atrodyti. Supratau, kad per tą žmogų kalba kažkokia jėga, matyt, jis buvo atviras tokiems kanalams, kurie per jį kalbėdavo. Ir kartu jis buvo žmogus – paprastas, nuolankus, turintis savo vertybes, begalinį talentą ir begalinį atidumą gyvenimui. Tai buvo visa reginti akis ir visa girdinti ausis“, – kalbėjo pašnekovas.

Išskirtinė buvo ir režisieriaus darbo etika bei atsidavimas kūrybai, sako R. Kazlas.

„Žmogus, kuris visą gyvenimą galbūt nei atostogų turėjo, nei pliažuose deginosi, nei ilsėjosi. Jis pats stebėdavosi: ko jie ilsisi, nuo ko pavargę? Žmogus tiesiog visą gyvenimą kantriai, talentingai dirbo savo darbą. Gal tai tiesiog ir yra gražaus žmogaus kelias, gal taip ir reikėtų gyventi – be poilsio, nuolatos stengiantis nesigręžioti į tai, ką padaręs, nesitenkinti tuo, ką esi padaręs“, – svarstė aktorius.

Visas pokalbis – LRT TELEVIZIJOS laidos „Pasivaikščiojimai“ įraše.