Kultūra

2020.11.30 10:36

Marina Abramovič mini gimtadienį ir kviečia skųstis medžiams

Audra Avižiūtė, LRT TELEVIZIJOS laida „Labas rytas, Lietuva“, LRT.lt2020.11.30 10:36

1946 metais gimė mergaitė, vėliau tapusi viena garsiausių performanso menininkių pasaulyje – Marina Abramovič. „Prašau, nueikite į artimiausią parką. Išsirinkite jums patinkantį medį. Stipriai jį apsikabinkite. Labai stipriai. Skųskitės jam bent 15 minučių. Taip geriausiai padėsite sau“, – teigia menininkė.

Vaikystėje Marina turėjo neįprastų idėjų: ji dekoravo savo miegamąjį batų tepalu taip, kad motina nebenorėjo daugiau į jį įeiti, ir siūlė tėvui kurti paveikslus danguje lėktuvams išsklaidant debesis.

Lapkričio 30-oji ypatinga ne vienai asmenybei. Kam šiandien reikėtų nusiųsti linkėjimų?

M. Abramovič 12 dienų praleidžia be maisto, kelis šimtus valandų valandų žvelgia į akis kiekvienam, kas nori pažvelgti į ją, žiūrovams leidžia ją kankinti.

Kartais ji vadina save „performanso močiute“, o kūryboje nuolatos balansuoja ties baimės, skausmo, nuovargio ir pavojaus riba.

Abramovič išrado metodą – pratimų rinkinį, padedantį intensyviau išgyventi kasdienes situacijas, o 2009-aisiais San Franciske duris atvėrė jos vardo institutas.

Skundas medžiui yra naujausias „Abramovič metodo“ papildymas, praneša theartnewspaper.com.

„Medžiai yra tarsi žmonės – sako performansų menininkė Marina Abramovič. – Jie turi intelektą. Jie turi jausmus. Jie bendrauja tarpusavyje. Be to, jie yra visiškai tylūs klausytojai. Galite jiems skųstis.“ Menininkė pataria skųstis medžiui dėl sunkių 2020 m.

Gruodžio 5 d. M. Abramovič penkioms valandoms perims „Sky Arts“ televizijos kanalą ir mokys žiūrovus apie performanso meną.

Marina Abramovič aiškina, kaip „skųstis medžiui“:

Pirmiausia labai svarbu pasirinkti medį, kuris jums patinka. Tai gali būti mažas ir nebūtinai gražus medis. Bet jūs turite turėti tam tikrą emocinį ryšį su tuo medžiu. Nesirinkite medžio dėl jo grožio. Rinkitės medį pagal kvapą, pagal žievę, pagal lapus. Kad ir kas paskatintų jūsų susižavėjimą tuo medžiu. Taigi apsidairykite ir išsirinkite patinkantį medį.

Nepulkite iš karto apsikabinti medžio. Pajuskite jo energiją. Net neliesdami jo, o laikydami rankas šiek tiek atokiau nuo kamieno.

O tada išliekite jam savo širdį. Tokia yra pagrindinė mintis. Ar esate kada skundęsi medžiui? Ne. Vadinasi, tai darysite pirmą kartą. Tai tarsi kelionė į nežinomą šalį. Todėl išeikite iš komforto zonos ir pabandykite kažką naujo.

Tikiuosi, kad tai taps madinga, kad žmonės pasileis į parkus ir ims skųstis medžiams. Tai būtų vienas iš gijimo būdų šiuo mūsų istorijos laikotarpiu.

Skųsdamiesi medžiui mes kartu perimame ir jo energiją. Ir tokiu būdu stiprėjame. Medis tarsi padeda besiskundžiančiajam gyti. Jūs atveriate jam savo širdį. Išliejate jam visą negatyvą, tai, kas jus gyvenime labiausiai neramina. Medis – nebylus klausytojas. Jūsų skundas susigeria į jo žievę. Po to prisipildote energijos. Pasijuntate geriau.

Tai yra žinutė visuomenei. Prašau, nueikite į artimiausią parką. Išsirinkite jums patinkantį medį. Stipriai jį apsikabinkite. Labai stipriai. Skųskitės jam bent 15 minučių. Taip geriausiai padėsite sau.