Kultūra

2020.11.27 23:55

Virtualus spektaklis „Batsiuviai“ supažindins su ironiška realybe ir turtinga kalba

Kristina Karlonė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.11.27 23:55

Kauno dramos teatras pristato pirmąją virtualią premjerą – pagal žinomo lenkų rašytojo Stanislawo Ignacy`o Witkiewicziaus-Witkacy pjesę pastatytą spektaklį „Batsiuviai“. Kūrėjai pripažįsta, adaptuoti įmantrų, epitetais apipintą 20 amžiaus rašytojo tekstą nebuvo lengva. Tai pirmasis šio autoriaus pjesės pastatymas Lietuvoje.

Kauno dramos teatro scenoje aktoriai vaidina tuščiai salei. Spektaklio „Batsiuviai“ bilietus įsigijusiems žiūrovams buvo transliuojama virtualiai. Kamera tapo ne tik būdu pasiekti žiūrovą. Ji ir spektaklio dalis, scenoje kuriant batų nebegaminančios batsiuvių įmonės vaizdą.

„Tai yra mūsų spektaklio dalis, tarsi artefaktas, mes turime labai senus bėgius ir mes tokių detalių turime kelias, kurie yra artefaktai tokių labai senų, buvusių erdvių“, – pasakoja scenografė Lauryna Liepaitė.

Tarpukariu parašytoje pjesėje pasakojama apie batsiuvius, kurie skundžiasi savo darbu. Įvykus revoliucijai, batus pradėjus gaminti toli rytuose jie darbo netenka. Pasmerkti tinginystei, batsiuviai prašo grąžinti darbą, kurio prieš tai nevertino.

„Personažas dramatiškas, kuris bando susivaldyti ir kalbame apie tai, kaip žmogui sunku, kai jis turi viską ir kai netenka to, ką turėjo, kai yra dar sunkiau. Yra daug gražių komiškų vietų“, – tikina aktorius Gytis Ivanauskas.

Kauno dramos teatre – virtuali premjera: pagal Witkacio pjesę pastatytas spektaklis „Batsiuviai“

Spektaklio kūrėjai sako, kad ekstravagantiško, teatro pašiepti nevengusio rašytojo Witkacy pjesę perkelti į teatrą nebuvo lengva. Iššūkių kėlė sudėtingas, epitetais apipintas tekstas.

„Batsiuvių“ autorius pasižymėjo labai ekstravagantiška kalba. Sakydavo „aš tave myliu“, bet apipindavo įvairiais išsireiksimais, kurie tą esminę frazę paslėpdavo. Kas sudėtingiausia – tai su aktoriais darbuotis ir surasti tą lengvą kalbėjimo formą“, – tikina režisierius Antanas Obcarskas.

Spektaklis „Batsiuviai“ nacionalinio Kauno dramos ir Utopijos teatrų koprodukcija, įgyvendinta kartu su Adomo Mickevičiaus fondu ir lenkų kultūros institutu Vilniuje. Virtuali spektaklio premjera įvyks šeštadienį.